Wpis z mikrobloga

Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś bardziej doświadczony mi rozjaśnił czy to co chcę zrobić ma sens :D

Chcę trochę kasy odkładać długoterminowo (w perspektywie 10-15 lat), ale większość chcę zainwestować tak na okres 3-5 lat, żeby odłożyć sobie kasę na jakieś miejsce do życia. Mam aktualnie jakieś grosze zainwestowane w Vanguard LifeStrategy 80% Equity UCITS ETF, ale to była tak naprawdę moja pierwsza inwestycja na XTB, żeby się w ogóle zapoznać jak to wszystko działa i czy to dla mnie.

Teraz jestem gotowy wziąć się za oszczędzanie już na poważnie i z miesiąca na miesiąc chcę systematycznie inwestować i odkładać. Wszystkie konta itp. już mam pozakładane i gotowe. Nie wiem jedynie czy ma sens dalsze inwestowanie w ten ETF Vanguarda bo sam chciałbym zakupić trochę #obligacje trzyletnie TOS i 10-latki EDO. Obligacje wydają mi się najbezpieczniejsze, nie chcę też na początek mojej przygody mieć za dużego ryzyka, dlatego w nie chciałbym zainwestować na razie największy %. Pewne ryzyko mimo wszystko akceptuję, dlatego część pieniędzy chciałbym zainwestować w ETF iShares Core MSCI World UCITS (Acc EUR) albo iShare Core S&P 500 UCITS (Acc EUR). No i poza tym trochę pieniędzy też warto mieć "pod ręką" - gdzieś na zwykłym koncie bankowym albo oszczędnościowym, powiedzmy że ze dwie-trzy wypłaty. Ma sens taka dywersyfikacja? Np. połowa w TOS, 1/4 w EDO i 1/4 w wybrany ETF będzie okej? Coś z tego będzie? :D

Dzięki!

#xtb #etf #gielda #inwestowanie
  • 8
@wonrz: To co piszesz ma sens, wybrałeś nawet moim zdaniem odpowiednie instrumenty finansowe. Z jednym się nie zgadzam. Zamiast pieniędzy na koncie bankowym lepsze jest dołożenie do komponentu obligacji skarbowych, a poduszką finansową może być limit na karcie kredytowej. Jeśli zdarza się coś nieoczekiwanego, wspomagasz się kartą, a w międzyczasie upłynniasz obligacje (trwa to do kilku dni). Kartę spłacasz w okresie bezodsetkowym, więc nie ponosisz niepotrzebnych kosztów. Do rozważenia, czy tą
@wonrz: Zależy od Twojej tolerancji na ryzyko (czytaj na spadki). Weź pod uwagę w jakim momencie znajduje się rynek akcji. Poczekałbym na korektę, ale to moja decyzja. Nikt nie wie co przyniesie przyszłość. Równie dobrze możemy być jeszcze 20, albo 30% od szczytów.
@wonrz: ETF. W głównym portfelu tam gdzie będziesz trzymał większość kasy nie popelnisz błędu jeśli w części akcyjnej będziesz miał jeden z tych ETF na akcje all world, które wymieniłeś. Pytanie tylko o proporcje części akcyjnej do obligacyjnej tego portfela. Zerknij na inwestomat.eu, gość tam robi różne porównania składu portfeli i generalne wnioski są takie że w długim terminie lepiej mieć więcej części akcyjnej niż się ludziom wydaje.

Na osobnej kupce