Wpis z mikrobloga

Mam pytanko o jarmuż i szpinak, pierwsze czy moglibyście polecić jakieś fajne przepisy na te warzywa - a drugie to jak wygląda sprawa z ich datą ważności? Bo standardowym sposobem kupiłem takie w paczkach jak liście mixu sałat, wrzuciłem do lodówki = no i teraz trzeba by wyrzucić te liście, bo szpinak skończył się 29.02 a jarmuż niby wczoraj, natomiast liście wyglądają ok, nie są zwiędłe ani zgnite czy coś w tym stylu. Ofc nie chce na siłę jeść, tylko pytam jak to wygląda.
Z przepisów znalazłem jakiś taki na jarmuż z gruszką: https://www.youtube.com/watch?v=aA6WdfdaZuY
#pytanie #warzywa #dieta #jedzenie #jedzzwykopem
  • 10
@interpenetrate

*

Jeśli chodzi o datę ważności szpinaku i jarmużu, zwykle podaje się datę "najlepiej spożyć przed", jeśli nie są zwiędłe, zgnite, ani nie mają nieprzyjemnego zapachu), prawdopodobnie są jeszcze dobre do spożycia. Ważne jest, aby przed użyciem dokładnie je umyć.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do świeżości produktów, zawsze lepiej jest postępować zgodnie z zasadą ostrożności. Jeśli jednak warzywa wyglądają pachną normalnie, można je jeszcze bezpiecznie spożyć, nawet jeśli minęła podana
bo szpinak skończył się 29.02 a jarmuż niby wczoraj


@interpenetrate: "należy spożyć do" a "najlepiej spożyć przed" to dwie różne rzeczy. ;) Plus często prawo wymusza maksymalny termin, jaki dany produkt może mieć "przydzielony". Najlepszym przykładem jest chyba sól, nieco bardziej praktycznym np. chleb tostowy.
@interpenetrate: Ja dodaje szpinak i jarmuż gdzie się da i żeby było zjadliwe - makarony z sosem, jajecznica, do pieczonych warzyw albo nawet robię z nich szejki warzywne dodając jakiś owoc, czy mleko, czy erytrytol, żeby było w miarę smaczne
@interpenetrate: szpinak to do każdego sosu możesz dać, od spaghetti po jakieś sosy śmietanowe. Do kanapek, warpow, jajecznicy, itp. Ja dziś z różową zamówiliśmy piccke i każdy po pół zjadł z połową paczki szpinaku i innymi warzywami.
A za jarmużem nie przepadam. Da się robić chipsy. Da się zblendować (szpinak też) w jakieś szejki itp.
"należy spożyć do" a "najlepiej spożyć przed" to dwie różne rzeczy


@hoodoovoodoo: jest należy spożyć do. Czy to lepiej czy gorzej dla daty ważności? ;p

@Piks0n @Vadzior a powiedzcie mi, szpinak mogę traktować z taką pizzą jak rukolę? Czy należy tego nie jeść jak sałatę, tylko przerobić termicznie, np. wrzucić z picką do pieca?

zamówiliśmy piccke i każdy po pół zjadł z połową paczki szpinaku


@Vadzior: jak go przygotowywaliście?
@interpenetrate: Na surowo. Na połowę tej połówki pizzy daliśmy szynkę jamon serrano i właśnie po dużej garści szpinaku, trochę zgniecionego. Połówkę złożyłem na pół i miałem taką pizzową kanapkę. Była to margherita. Często taką zamawiam i sam dodaje składników. I do tego było jeszcze wiaderko pomidorków do zagryzania i trochę oliwy.
Tak samo robię z rukolą.
@Vadzior: aha, nie bo po prostu na necie pisze że trzeba go rozdrobnić, i udusić na patelni z cebulą i czosnkiem itp. itd - czyli że po jakiejś obróbce termicznej co nie. Ale rozumiem że nic mi nie będzie jak zjem podpieczony xd baterie się wypieką jakby co xd
@interpenetrate: Szpinak można jeść na surowo tak jak inne sałaty, rukole i roszponki. Nie trzeba smażyć.
Co do bakterii to dużo mixów sałat, rukoli itp ma na opakowaniu, że były przemyte i nie trzeba ich myć. Nie wiem jak było z tym szpinakiem bo się przyzwyczaiłem, że nie myje tego tak jak mixów sałat. Ale jak chcesz to sobie przepłucz pod kranem na jakimś sitku. Te paczkowane są zawsze czyste wiec