Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#pracbaza #emigracja #podatki #finanse #kiciochpyta #anonimowemirkowyznania

Mirki potrzebuje porady, w 2023 pod koniec maja wyjechałem z Polski i od tamtego momentu pracuje za granicą. W okresie czerwiec - listopad pracowałem w Holandii, a od listoapda do teraz w Niemczech, więc sumarycznie w 2023 pracowałem w 3 krajach. Jak powinienem zabrać się do kwestii rozliczenia podatku? To co udało mi się wyczytać to jeżeli w danym roku podatkowym pracowałem w Polsce mniej niż 183 dni to nie muszę rozliczać tutaj podatku i nie jestem rezydentem. Jak w takim razie powinienem począć? Mogę wybrać kraj, w którym rozliczę się ze wszystkiego? Jeżeli tak to jakie kroki powinienem podjąć? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i pozdrawiam



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Może i przeczytałeś, ale chyba nie zrozumiałeś
Rozliczasz się zgodnie z rezydencją podatkową. Z Twojego opisu wynika, że nie nabyłeś innej niż polska i w takim razie tam podlegasz
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @odysjestem Prawdopodobnie nie zrozumiałem w pełni. W takim razie moje pytanie jest takie, muszę rozliczyć się tylko w Polsce poprzez e-Pit i edytować zeznanie za 2023 uzupełniając pole z dochodem o to co zarobiłem za granicą (netto)? Czy coś jeszcze powinienem zrobić? Nie miałem wcześniej informacji w tej materii i z tego względu założyłem min DigID w Holandii.

  • Odpowiedz
@mirko_anonim do polskiego US dostarczasz albo certyfikat rezydencji podatkowej innego państwa (czego nie zrobisz), albo składasz PIT. W tym zeznaniu musisz też ująć dochody z innych krajów i oczywiście zapłacić haracz. Gdybym był Tobą, to wziąłbym osiedlową księgową, która za stówkę zdejmie Ci problem z głowy
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @odysjestem Dzięki Mirek, czyli w duzym skrócie muszę uzupełnić PIT za 23 rok o dochód, który osiągnąłem w Holandii/Niemczech od maja do końca zeszłego roku i czekać na odzew ze strony US w sprawie ponownego przeliczenia kwoty którą (po ponownej kalkulacji) będę musiał zwrócić skarbówce?


·
  • Odpowiedz