Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
W temacie domniemanego zastąpienia obecnych speców IT AI czy juniorami dodam moje parę groszy. Zacznę od krótkiego wprowadzenia, że skończyłem technikum informatyczne i poszedłem na studia dzienne, nie miałem ciśnienia by jak najwcześniej w młodym wieku zacząć pracować - raczej miałem filozofię, że w życiu chodzi o nabycie skilla, przy którym nie będę musiał się przepracowywać, a dobrze zarobić.

Przy wyborze tego w czym się będę w IT specjalizować zadawałem sobie istotne pytanie - czy jeśli jakiś Seba po technikum idzie do roboty w X specjalizacji, na ile jest sens to robić na dłuższą metę? Przecież będę łatwo zastępowalny w przyszłości. Tak też odrzuciłem robienie wszelkiej webówki jako sposób na życie. Klepanie frontu i prostego backendu wydawało mi się średnim sposobem na życie na dłuższą metę. Nie mówię już o jakichś helpdeskach i adminach. Powinienem szukać czegoś, gdzie bariery wejścia są wyższe, a pojęcie pewnych konceptów wymaga ponadprzeciętnego poziomu IQ, myślenia abstrakcyjnego i wgryzienia się w temat.

Moja teza jest taka, że jeśli robisz coś, czego nie umie zrobić nawet ogarnięty sebix po technikum, to jesteś bezpieczny, nawet jak mamy obecnie turbulencje na rynku. Jakie to są fuchy? Na pewno wszelkie AI. Devops/cloudy. Big data. Embedded i programowanie niskopoziomowe. SAP. Itp. Robisz jakiś frontend, backend typu klepanie CRUDów, QA, helpdesk, czy coś miękkiego? Tak, wtedy możesz się bać. Zrób sobie rzetelny rachunek sumienia, ile musiałeś się uczyć, i ile Twojej wiedzy jest na wyciągnięcie ręki, żeby zweryfikować swoją wartość.

Zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programista15k #pracait #programowanie #informatyka



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 36
@makeDoise: @MilionoweMultikonto jak pojawiły się komputery i excel to też ludzie z finansów i księgowi bali się o posady. AI to tylko narzędzie, takie mocno ulepszone google. Trzeba zrobić dobry prompt, przeanalizować wyniki i wiedzieć gdzie je wkleić.
Większość rzeczy można zrobić samemu ale ludzie są leniwi i nie chce im się myśleć, więc wolą zatrudnić dedykowaną osobę.

Za młody jestem, ale pewnie jak zaczęły powstawać różne biblioteki i framworki to
@eustach: Z frameworkami jest troche inna historia. Mi bardziej pasuje, że masz N frameworków, które mają konkretne zastosowanie. Im sa popularniejsze tym sa wykorzystywane do coraz bardziej odległych od pierwotnych celów aż nagle któregoś dnia na rynku masz N+1 frameworków :D

Inną sprawą jest to, że jeżeli każdy bedzie mogł w AI napisać, że "przygotuj mi sklep internetowy" to każdy bedzie miał sklep internetowy i sprzedawał w internecie?

Dla mnie już
Tak też odrzuciłem robienie wszelkiej webówki jako sposób na życie. Klepanie frontu i prostego backendu wydawało mi się średnim sposobem na życie na dłuższą metę. Nie mówię już o jakichś helpdeskach i adminach. Powinienem szukać czegoś, gdzie bariery wejścia są wyższe, a pojęcie pewnych konceptów wymaga ponadprzeciętnego poziomu IQ, myślenia abstrakcyjnego i wgryzienia się w temat.


@mirko_anonim: ale głupie myślenie, zwłaszcza że w webie były i nadal są póki co ogromne
A jak AI mnie za parę lat zastąpi, to się przebranżowię i bedę tym typem, co klika w AI, żeby zrobiła stronkę, bo przecież już widzę jak PM czy inny account, manager lub inny BUM robi to co miałbym robić ja


@makeDoise: dokładnie to samo sądzę, ale żeby mieć taki obraz sytuacji to trzeba siedzieć w temacie 10 lat + a nie być juniorem co szuka pierwszej pracy

to się tyczy
@mirko_anonim: jeśli chcesz przyszłościowe pracy to raczej nie w it gdzie wymagania już są bardzo wysokie a z roku na rok będą coraz większe. W perspektywie kilku/kilkunastu lat Ai będzie lepsze. Raczej nie będzie takiego zawodu który nie oberwie przez ai, a już na pewno nie te przy kompie i dobrze płatne.
@kutafonixor: ale to nie jest tak że wymagania są odrealnione od możliwości kandydatów. Skoro rosną wymagania to znaczy że i kandydaci mają większą wiedzę. A na to że komuś się nie chce uczyć nie ma usprawiedliwienia. W każdej branży są mądrzejsi i glupsi. To nic nowego że ci pierwsi mają łatwiej
@eustach: będziesz musiał przekonać biznes że zrobisz lepiej, szybciej i taniej niż Ai, to będzie największe wyzwanie w przyszłości. Technologia nie śpi, kwestia czy szybciej Ai się wyszkoli w tym co robimy czy my. Aktualnie sytuacja na rynku jest słaba, sam jestem ciekaw co będzie za 5/10 lat. Jak it się skończy to będę robił to czego algorytmy za człowieka nie zrobią i to wszystkim polecam, jest jeszcze czas aby zacząć
@MilionoweMultikonto: a teraz wiesz ile zarabia dany feature ? Nie i nie musisz tego wiedzieć. To jest naturalny proces że im więcej wartości dostarczasz tym więcej hajsu zarabiasz. Zastanów się czemu w takim IT przy 3latach expa zarabia się ok 15k. Czemu tak nie jest we wszystkich zawodach ?
@mirko_anonim: Większość osób z doświadczenia wiem, że ma mokre dłonie i zaćmienia jak tylko zobaczy wskaźniki w C czy C++. O metaprogramowaniu już nie wspomnę. Coś więcej niż dodanie pliku do kompilacji w build systemie = error. Ja tam sobie poradzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)