Wpis z mikrobloga

Młodzież nie czyta lektur a leci na streszczeniach


@Kagernak: precyzując - większość młodzieży nie czyta lektur. Czyli klasyczne równanie w dół.

Nie będę ukrywać, myślę, że połowę lektur przejechałem na streszczeniach. Ale nie wydaje mi się, że zmniejszenie liczby lektur tutaj by coś poprawiło. Po prostu zamiast 50% z 30 lektur, przeczytałbym 50% z 15 lektur.
Ja to najbardziej pamiętam krzyżaków, były do przeczytania dwa tomy, przeczytałem półtora do terminu, padło na mnie do odpowiedzi, a właściwie głupia szmuła wymyśliła sowie że mam streścić obie księgi całej klasie xD 10 min przed końcem lekcji skończył mi się materiał a już naprawdę rozciagalem takimi szczegółami że dziwiłem się pamiętam z tego gówna.

Za przeprowadzenie lekcji za polonistkę dostałem #!$%@?ę xD nigdy więcej nie przeczytałem żadnej lektury a wstręt do
@apoo: @open_or_die @Glikol_Propylenowy

A to klasyk, ja w liceum miałem to samo, na początku jeszcze była jeszcze motywacja na czytanie i nawet wziałem na warsztat jakąś turbo #!$%@?ą książkę którą mało kto ruszył bo była nie dość że gruba to jeszcze nudna w #!$%@?

Rezultat - bomba bo nie wiedziałem co główny bohater powiedział do swojej żony na 459 stronie podczas dialogu w sadzie. Nie liczyła się znajomość całej lektury, akurat
@Kagernak: nie przeczytałem żadnej lektury od czasu pustyni i w puszczy, jako jedyny w klasie miałem 5 z polskiego w techbazie XD

W lekturach ważny jest wydźwięk i morał, a nie 90% zbędnego tekstu, i warto żeby system nauczania to zrozumiał
@Kagernak nie przeczytałem żadnej lektury w szkole średniej, przed maturą machnąłem 3 streszczenia, poszedłem na ustną z polskiego i dostałem 100% ( ͡º ͜ʖ͡º)
@apoo: mogłeś czytać streszczenia to byś ogarnął. Coś jak program na studiach który jest napisany pod założenie ze większość ściąga i kiedy starasz się być uczciwy to masz przesrane. Bo np egzamin potrafi pokrywać się z treścią wykładów w 10% tak że ciężko go rozwiązać mając internet, materiały i nieograniczony czas. A ktokolwiek to zdaje tylko dzięki temu ze od 15 lat lata po uczelni gotowiec XD
@Kagernak: przeczytałam wszystkie lektury szkolne oprócz dokładnie jednej (miałam już przesyt powieści pozytywistycznych i jednej obejrzałam tylko ekranizację). Nawet kiedy mieliśmy omawiać np. tylko pierwszy tom albo fragmenty, to i tak czytałam wszystkie tomy (np. Chłopów). Po prostu lubiłam czytać. Oceny z kartkówek ze znajomości lektury zawsze miałam niższe od wielu osób czytających tylko streszczenia (tróje czy czwórki,rzadko piątki), bo streszczenia skupiają się na najważniejszych aspektach pod kątem fabuły, ale też
@Kagernak kurde szkoda że młodziez nie rozumie że tu nie chodzi o to czy opłaca się przeczytać daną lekturę by dostać jakąś ocenę w szkole, tylko że w dużej mierze to wartościowe i ciekawe pozycje (nie mówię, że wszystkie), które warto znać, bo to również część naszej polskiej tożsamości. :) I piszę to serio. Ja np. przeczytałam większość lektur w liceum (pamiętam, że z wyjątkiem pana Tadeusza i Ferdydurke - te pozycje
Sam z jedną czy dwie lektury pominąłem


@Kagernak: Ale kujon xD

Czytam książki od dziecka, ale przez całą moją edukację omawialiśmy tylko to polskie martyrologiczne gówno, które miałem i mam głeboko w dupie. Ojej polaczkom było źle i była wojna i głód xD Rok 1984, Proces, Mistrza i Małgorzatę itp czytałem sam z siebie, na omawianie tego na lekcjach nie mogłem liczyć w swoim gównoliceum.
@Kagernak: Te lektury nie są złe, ale nie dla 12-13 latka XD Przecież ogarnięty chłopak w tym wieku jak widzi książke o nazwie Lalka, to stwierdza, że szkoda czasu na jakąś pedaliadę i lepiej w coś pograć i albo będzie 3-4 ze streszczenia albo jedyneczka która różnicy nie robi
@Kagernak: pamiętam, jak po przeczytaniu Cierpienia Młodego Wetera poszedłem taki pewny na sprawdzian, przyznam, że nawet podobała mi się ta książka. Okazało się, że dostałem banię, bo nie trafiłem z kluczem odpowiedzi, które były zapewne poruszone w streszczeniu ( np. kompletnie nie zwróciłem uwagi jakiego koloru płaszcz nosił Weter XD. A fakt, że chronologię zdarzeń mogę mówić z pamięci nikogo nie interesował, masz wiedzieć, jak poloniści interpretują gesty Loty na obściskiwanie
@Kagernak: streszczenie > lektura
Po lekturze wiesz za dużo i niekoniecznie zapamiętałeś to co najistotniejsze wg klucza. Streszczenie zwraca uwagę na to co najważniejsze i możesz je przeczytać więcej niż raz. Dopóki nauczyciel nie ma świeżej wiedzy prosto z książki to w 99% przypadków nigdy nie dowie się że jedziesz na streszczeniu