Wpis z mikrobloga

#1000filmow ---- INDEX 123 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W X Y Z +111

Strefa interesów - The Zone of Interest

Reżyseria: Jonathan Glazer
IMDb: 7.8/10
https://www.imdb.com/title/tt7160372/
https://upflix.pl/film/zobacz/the-zone-of-interest-2023
dramat, historyczny

Historia Komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego rodziny. Obserwujemy codzienne zabawy dzieci oraz problemy dorosłych, gdy za murem dzieje się największa tragedia ludzkości. Film ma dialogi po niemiecku.

Najpierw czuje się sielskość lata i swojskość, potem przychodzi surowość ale film jest ciągle wolny i wyważony. Jak można spodziewać się po A24 nie wszystko jest “normalne”. Zmienia się muzyka, pojawia się odmienny sposób filmowania. Czasem patrzysz na zwykły kadr ale w tle dzieje się na nim coś więcej, coś porażającego - niby nic się nie dzieje a czujesz niepokój. Ten film to taki niezbędny epilog po wycieczce do Oświęcimia, co wręcz wskazuje zakończenie. Mocny film a dla nas Polaków również ważny. Widać, że A24 chce znów powalczyć o Oscary.
WLADCA_MALP - #1000filmow ---- INDEX 123  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K...

źródło: strefa

Pobierz
 • 8
 • Odpowiedz
 • 2
@Kaczorra: no właśnie tu sam styl jest tym co film wybija. To trzeba zobaczyć aby poczuć. Cała idea filmu jest taka, że możemy patrzeć i nic poza dość prostą rodzinną historią nie widzieć lub właśnie chcieć dostrzec to od czego tak wielu odwracało wzrok. Ciężko mi to z czymś porównać, jest oryginalne samo w sobie.

Chłopiec w pasiastej piżamie jest z trochę z poziomu dziecka a poza tym tam jest relacja
 • Odpowiedz
@WLADCA_MALP: film jest absolutnie wstrząsający. Jest tu mnóstwo rzeczy których nie zauważamy bo jest nam wygodnie, po seansie polecam poszukać materiałów i wywiadów z autorami filmu.
Ten film jest bardziej poważny od "Chłopca w pasiastej piżamie". W końcu rodzina Hössów naprawdę mieszkała tuż przy obozie, część zdjęć w filmie było kręcone w tej willi.
 • Odpowiedz