Wpis z mikrobloga

@magiol: tak. IKE możesz mieć tylko jedno, a nie ma na rynku żadnego IKE na którym możesz kupować jednocześnie ETF-y i obligacje SP. Rachunek maklerski w XTB to po prostu zwykły rachunek maklerski - od operacji na którym trzeba rozliczać PIT i płacić podatek od zysków kapitałowych jeżeli coś na nim zarobisz.
  • Odpowiedz
@magiol:

Obligacje skarbowe + ETFy


Dokładnie. Krypto wg mnie za duże ryzyko. Szansa, że trafisz w odpowiedniego coina na odpowiednim etapie a potem na odpowiednim etapie sprzedasz to jakiś promil. Chyba, że siedzisz w tym mocno po kilka godzin dziennie i się znasz. Ale wtedy byś mie pytał o 500 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Masz kwotę maks 500zł miesięcznie, w co inwestujesz? (Nie piszcie mentorakiego gówna że w siebie)


@magiol: sztabkę 1 gram złota a resztę wydaję na loda, po roku mam 12 g złota i 12 oblodzeń - jestem więc bardziej szczęśliwy niż statystyczny polski facet xd
  • Odpowiedz
a nie ma na rynku żadnego IKE na którym możesz kupować jednocześnie ETF-y i obligacje SP


@tomek123456789: FYI technicznie jest, ale jest to średni produkt - to konto superIKE prowadzone przez PKO BP - możesz na nim kupować i detaliczne obligi SP i wszystko czym się handluje na GPW, a tam jest notowane trochę ETFów od bety, np. można kupić sobie ETFa na SP500 ale będzie on sporo droższy pod kątem
  • Odpowiedz
W takim razie większość/całość dałbym z sensowne IKZE


@EconomicDisruption: IMHO to słaba opcja jeżeli jest się w 1 progu. Niby zwrot 12% masz od razu ale potem oddajesz 10% wpłat i zysku, a w razie W musisz wypłacić wszystko i na 99% wpadasz w drugi próg, bo musisz to doliczyć do przychodu.

No chyba, że OP jest w drugim progu, to wtedy zdecydowanie warto.
  • Odpowiedz
(Nie piszcie mentorakiego gówna że w siebie)


@magiol: A co ci mamy napisać? xD Ja bym wrzucil w obligacje państwowe taka mała sumę albo właśnie w siebie. Mowie z perspektywy osoby, która kiedyś pół roku siedząc w gownorobocie na home office i w sumie nic nie robiąc wszystko zainwestowała w siebie (wiedza, rozwój ale tez np. siłownia, ciuchy) i dziś mi jest dobrze
  • Odpowiedz
@magiol:

100 zł - automatyczne zlecenie kupna jednostek funduszu inwestycyjnego (ostro, jakiś agresywny, akcyjny) / np. mBank często ma promocje że jak będziesz kupował przez 6 miesięcy to dostaniesz np. 200-300 zł extra
50 zł - krypto, ryzykuj, poszalej, analizuj, poznasz rynek
350 zł - akcje z wig30, taka kwota już powinna przewyższać minimalna prowizje w większości biur maklerskich, wybierz spółki dywidendowe, takie którym nie grozi zwinięcie się z giełdy, energetyczne,
  • Odpowiedz
@magiol: Nie wiem za kogo ty się uważasz że będziesz mówił innym np. mnie co mogę ci odpisać albo czego mogę ci nie odpisywać. Mam nadzieję że czegoś się ta sytuacja nauczyła. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz