Wpis z mikrobloga

#gielda #ike #mbank

interesuje mnie otworzenie IKE w mbanku, i tak jestem z nimi związany, a fajnie przynajmniej 20k rocznie mieć na emeryturze bez belki.
Chciałbym móc zdecydować w który ETF będą te środki inwestowane, interesuje mnie iShares core s&p 500

Pytania:
1. Jest w ogóle taki albo jakiś inny etf w IKE mbanku pod sp500?
2. Czy w ogóle ja jako właściciel takiego konta, decyduje w IKE gdzie i ile % oszczędności pójdzie na konkretny cel, czy to jest po prostu zwykły fundusz inwestycyjny i sami sobie gdzieś inwestują, osiągając 1/10 co by mogło?
3. Na lenia, jakie są opłaty i prowizje za wpłaty / zakup udziałów w etf ?
  • 13
@michael93pl:
1. https://www.mdm.pl/bm/g/_U1n6qkyiEWyc8FbC4jZkg tutaj masz listę ETFów dostępnych w mBank w różnych ujęciach. Spójrz na podział geograficzny i Amerykę Północną. Na SP500 jest mnóstwo ETFów.
2. Takie konto wygląda jak rachunek maklerski, możesz tam kupować przeróżne instrumenty. Inwestując w ETF oczywiście godzisz się na to, co jest składową funduszu, ale możesz też kupić sobie akcje, obligacje z rynku catalyst i tak naprawdę Ty decydujesz co tam będziesz miał i w jakim
@CzarnoksieznikJanusz @banzi @michael93pl: mBank ma kiepskie podejście do inwestorów pasywnych - wrzucił nagle ludziom opłatę depozytową od instrumentów zagranicznych 0,15%, sporo ludzi się wtedy wyniosło z IKE/IKZE od nich, aż zrobili promocję że przy aktywnym handlowaniu nie pobierają tej opłaty żeby zatrzymać odpływ. Tylko żeby jej nie płacić musisz im oddać w prowizjach tyle samo ile by wyniosła normalnie - czyli im więcej Twoje środki są wartę tym wyższa kwota to
@Asceus: bardzo dobre podsumowanie opłat w mbanku. Warto dodać, że opłata jest pobierana regularnie, czyli płacisz ją za trzymanie papierów. Skutkuje to również obniżeniem efektu procentu składanego. Lipna opłata.
@michael93pl: w tym roku xtb ma miec możliwość otwarcia rachunku IKE dla swoich klientów, w mBank tak jest wspomniane opłata depozytowa jest niekorzystna, a bossa z niej rezygnuję, xtb na niekorzyść ma slaby kurs przewalutowania tj wyskoka prowizją. Nie idzie tego na Ike ominąć.
Jesli koniecznie chcesz w mbanku i inwestować w zagraniczne etf to na wig notowane "polskie"etf np na sp500. Z nich nie nalicza Bank opłaty depozytowej
@michael93pl: @merho i co zdecydowałeś? Bo jestem na podobnym schemacie. Trochę siana mam w obligacjach, trochę w etf na xtb ale bym w końcu opakował to w ike ale nie wiem czy na bossie zakładać czy czekać na to xtb o ile tam finalnie w tym roku będzie. Bo chyba nie ma sensu zakładać na 1 i po jakimś czasie przenosić się na 2?
  • 0
@LaRauxe narazie trzymam, trochę czekam na informacje co się będzie działo z belka, bo to sporo może zmienić przy opłacalności tego rodzaju odkładania.
Najważniejsze, żeby podjąć decyzję jeszcze w tym roku, żeby nie stracić tego limitu wpłat na dany rok