Wpis z mikrobloga

#leasing #dzialanoscgospodarcza

Kończy mi się leasing za 2 miesiące. Chciałem wykupić samochód prywatnie (żeby potem zrobić darowiznę na żonę). Dziś się dowiedziałem, że faktura sprzedaży musi zostać wystawiona na moje dane firmowe. Czy jeśli tej faktury sobie nie wrzucę w koszty, nie rozliczę VAT-u, to samochód staje się moją własnością poza firmą, czy muszę jeszcze coś zrobić?
  • 10
@slawek887: tak, dokładnie.
Nie traktuję tego jako prawdę objawioną, ale zwykle jakiś życzliwy Mirek, który ma coś do dodania w temacie (niestety ty nie jesteś przykładem) dorzuci też jakieś źródło w postaci linku i może wyjdzie ciekawa dyskusja.
Napisanie posta zajęło mi minutę, mail do księgowej to trzy minuty podczas siedzenia na callu, kolejne dwie zmarnowałem na tłumaczenie się Tobie z moich decyzji. Zasadniczo wielokrotnie mi tu w ten sposób pomagano,
@MIODNIK_KOWAL: wspólnota majątkowa - majątek Twój i żony to jedność. Więc przekazując darowiznę z siebie na żonę, formalnie nadal to wasz wspólny majątek.
A jeśli Ty byś sprzedawał samochód po leasingu ("prywatnym"), to musisz zapłacić od tego dochodówkę.
Przy rozdzielności majątkowej nie ma najmniejszych zastrzeżeń - przekazujesz z majątku swojego na żonę.
Przy wspólnocie, na dwoje babka wróżyła/opinie są różne, jak skarbówka może na to patrzeć - są wyroki które potwierdzają