Wpis z mikrobloga

#pozyczka #podatki #finanse

Mirki drogie potrzebuje porady ekspertów odnośnie pożyczki pomiędzy osobami prywatnymi bez pokrewieństwa. Sprawa wygląda tak ze dobra znajoma potrzebuje pożyczyć kwotę 40 tysięcy i w tym celu dogadaliśmy się ze ja wezmę kredyt w banku z nią spisze umowę u notariusza ona spłaci całość kredytu + mniej więcej 14 tysięcy dodatkowo jako mój zysk.

I teraz pytania.
Czy ja będę musiał od tych 14 tysięcy płacić jakiś podatek dochodowy?
Czy umowa notarialna w ogóle może być spisana tak ze ona zobowiązuje się niejako pożyczyć 40 tysięcy ale oddać prawie 60? Bo jak czytałem jakies instrukcje na szybko to pisało ze pożyczający zobowiązuje się spłacić pożyczoną kwotę nie było tam mowy o odsetkach.
Czy jest coś na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę w takiej sytuacji?
  • 82
@SwiatWedlugAndrzeja: Notariusz Ci powie czy to legalne, wg mnie dużo rozsądniej jest określić to poziomem % odsetek niż stałą kwotą to jedno. Druga rzecz, gdybyś miał ta kasę i jej pożyczył uznałbym to za nierozsądne, jeśli ty masz wziąć na kredyt to wg mnie za chwilę nie będziesz miał ani kasy ani znajomej, ale zostanie ci pogarda dla samego siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli i tak
@SwiatWedlugAndrzeja: sprawdź dobrze jak sprawa wygląda z vatem bo jak dobrze pamiętam w momencie kiedy zaczynasz udzielać pożyczek to z mocy ustawy stajesz się vatowcem i np jeśli prowadzisz JDG to również wszystkie dochody z niej wpadają w VAT
@SwiatWedlugAndrzeja: nie musisz się przejmować podatkiem dochodowym bo żadnego dochodu tu prawdopodobnie nie będzie.
Z jakiegoś powodu nie bierze kredytu w banku, a właściwie z jakiegoś powodu bank jej nie udziela. Generalnie to 90% szans na stracenie i znajomej i pieniędzy.
Powodzenia tez z ewentualną egzekucją takiej kwoty... nie tak dawno czytałem artykuł, że komornik nic nie mógł zająć jakiejś osobie więc to osoba która próbowała odzyskać kasę musiała pokryć nieskuteczne
@Freja_: nie zdziwię się, że oprócz tego, że będzie spłacał za nią kredyt to jeszcze to ona mu rzuci tekst, że chciał na ich przyjaźni 14k zarobić i to przez to.
Swoją drogą to nie zdziwiłbym się też gdyby tutaj @SwiatWedlugAndrzeja myślał, że to 40k + odsetki + 14k dla niego. ale ona w tym czasie ma na myśli, że 40k to "całość kredytu" i op ma spłacić odsetki w tych