Wpis z mikrobloga

cześć
Chojnice są bardzo ciekawym miastem położonym w województwie pomorskim. Odwiedziłem je w związku z pozostałościami murów obronnych, które w sporej ilości zachowały się do czasów współczesnych, dlatego też Chojnice znalazły się w projekcie “Miasta stojące murem”.

Zapraszam do znaleziska

- Mury obronne w Chojnicach powstały w czasach krzyżackich najprawdopodobniej w latach 1340-1360. Pierwsza wzmianka o nich pojawiła się w 1365 roku. Obwód obwarowań kształtem przypominał owal o wymiarach około 300 na około 300 metrów, a długość murów z pewnością przekraczała 1000 metrów. Początkowo miasto posiadało kamienne obwarowania o wysokości 4 metrów, które w późniejszym czasie nadbudowano cegłą, podwyższając wysokość do 7-9 metrów. Grubość murów wynosiła do 2,5 metra w najszerszym miejscu. W linii obwarowań znajdowały się 23 baszty.
- Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach jest najstarszym kościołem w mieście, a budowę rozpoczęto w XIV wieku. Na uwagę zasługuje styl świątyni tzw. pomorski gotyk. Od połowy XVI stulecia była ona w rękach protestantów, a oddano ją ponownie katolikom w 1616 roku.
- Budowę barokowego kościoła Zwiastowania NMP rozpoczęto w 1718 roku, a zakończono w 1755 roku. Po II wojnie światowej pełnił on przez jakiś czas rolę kościoła farnego, ponieważ bazylika została uszkodzona w wyniku pożaru.

https://wykop.pl/link/7365085/chojnice-pomorskie-projekt-miasta-stojace-murem

#antekpodrozuje #polska #chojnice #pomorskie #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #wakacje #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania

-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw plusa pod odpowiednim komentarzem poniżej :)
antekwpodrozy - cześć
Chojnice są bardzo ciekawym miastem położonym w województwie po...

źródło: 081

Pobierz
  • 15
@antekwpodrozy: a to nie trafiłem, u nas "Antek" to jeszcze całkiem w niedawnych czasach powszechnie stosowane nieco pejoratywne i prześmiewcze określenie mieszkańców byłej Kongresówki, czyli mieszkających po drugiej stronie Prosny.
A że zaczynałeś od Byczyny to myślałem że gdzieś w okolicy mieszkasz.
No nic, powodzenia w podróżach i oby lista się wydłużała.
@Toxen: a ok, ja jestem że specyficznego regionu pod tym względem, mnóstwo tu takich niuansów.
Choćby 10km na wschód mam cerkiew prawosławna a kilka na zachód kościół ewangelicki.
Mieszkam w wielkopolskim ale powiat tylko do jednego wielkopolskiego przylega, na wschodzie mam łódzkie, na południu opolskie a na zachodzie dolnośląskie.
Kilka km na wschód mam dawny zabór rosyjski a kilka km na południe i zachód międzywojenna granice polsko-niemiecka.
Historycznie dalej sięgając to
O, fajnie! Zawsze mnie ciekawiło jak to jest na styku regionów. Myślisz, że granice województw w tej okolicy są dobrze poprowadzone? Czy może coś byś zmienił?