Wpis z mikrobloga

64 + 1 = 65

Tytuł: Śnieżyca
Autor: Neal Stephenson
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788366409118
Tłumacz: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 464
Forma książki: książka
W wielkim skrócie: ten kontakt z twórczością Stephensona zakończył się lepiej niż poprzedni.
A trochę obszerniej: autor zaserwował nam ciut odmienioną Ziemię początku trzeciego tysiąclecia, z lekkim zabarwieniem dystopii, gdzie obraz Stanów Zjednoczonych jest odmienny od nam znanego, choć z drugiej strony nietrudno byłoby go sobie wyobrazić w rzeczywistości. Motor całej fabuły napotykamy dosyć szybko i tak jak na początku podąża za nim tylko jedna z dwóch postaci, których losy śledzimy, tak później, oczywiście, do tego pościgu dołącza i druga.
Objawienie i głębszy sens całej tajemnic tej książki są doprawdy niespodziewane i zaskakujące, a sam autor nieźle musiał sobie to wszystko poukładać (z tego co pisał w podziękowaniach - z niemałą pomocą), by stanowiło to jako-taką sensowną całość. Z drugiej strony rozwiązanie to jest jak na mój gust zbyt mistyczne (choć z trzeciej strony podejrzewam, że takie właśnie miało być: dla podkreślenia degeneracji obecnego człowieka) w świecie, w którym technologia jest jednak rozwinięta dosyć solidnie. W szczegóły naturalnie nie wchodzę.
Nie omieszkam również wspomnieć o różnych motywach, które można odnaleźć w tej książce, ale z nazwy nie będę ich wymieniać, bo nie chcę: a) popełnić kolejnego bardzo długiego (jak na mnie) wpisu; b) zamienić go w jakąś rozprawkę; c) bawić się w pseudointelektualistę i w procesie robić z siebie idiotę.
Na plus atmosfera "coolowości", czasami też groteski i wypasu oraz zupełnie przejaskrawione do przesady opisy i porównania. Na minus bolcowanie piętnastki przez rosłego chłopa (podniecała ją ta perspektywa).
Do przeczytania dla ludzi lubiących klimat, który - mam nadzieję - da się wyczuć z tego wpisu no i ogólnie light-dystopie z niektórymi elementami podkręconymi na 11.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazkicerbera #wydawnictwomag #stephenson #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Cerber108 - 64 + 1 = 65

Tytuł: Śnieżyca
Autor: Neal Stephenson
Gatunek: fantasy, sci...

źródło: 800748-352x500

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz