Wpis z mikrobloga

Wpadłem niedawno na pomysł. W internecie coraz rzadziej pojawiają się teksty na temat historii futbolu. Dobre czasopisma nie wytrzymały próby czasu, a w tych ciągle istniejących tekstów o takiej tematyce jest tyle, co kot napłakał. Jeśli już się wspomina o historii, to głównie przy okazji mistrzostw świata i Europy albo w kontekście Pucharu Europy.

Ale do meritum. Chociaż w tematach piłkarskich na mirko rzadko się udzielam, to zawsze interesowały mnie dawne czasy w futbolu. Przez kilkanaście lat tego zainteresowania uzbierałem trochę książek, czasopism, gazet, filmów, wycinków, ciekawych tekstów i pomyślałem, że mógłbym wyłapywać co smakowitsze kąski i wrzucać na mirko pod jakimś moim tagiem. Są już #ciekawostkipilkarskie, ale chodziłoby mi o coś innego – nie pojedyncze fakty, tylko trochę dłuższe opowiastki, np. o jakimś pamiętnym meczu, drużynie, która odegrała ważną rolę w historii itp., albo kompilacje ciekawostek. Coś à la podwieczorek kulturalny, tylko piłkarski.

Przykładowe tematy:

– klubowa piłka w Ameryce Południowej w okresie „przedemigracyjnym” (układ sił – Boca Juniors, River Plate, Estudiantes, Independiente, Peñarol, Nacional, Santos, największe gwiazdy itp.),

– krótka historia Copa America; dzieje piłki w takich krajach jak Boliwia czy Chile,

– węgierska Złota Jedenastka; jak się potoczyły losy jej zawodników,

– geneza europejskich pucharów, np. nieistniejącego już Pucharu Zdobywców Pucharów,

– początki istnienia wybranych klubów,

– mapa piłkarska Londynu/Buenos Aires

– mecze derbowe, ale nie te najoczywistsze, tylko na przykład w krajach Europy Wschodniej albo w Turcji,

– historie dawnych potęg klubowych, które okresy świetności mają już za sobą – np. AC Torino,

– szwedzka piłka w latach 50. (Gre-No-Li i te sprawy),

– coś o piłce jeszcze w erze przed mistrzostwami świata (Igrzyska Olimpijskie, najlepsi zawodnicy).

Znalazłby się ktoś, kto chciałby to czytać?

#pilkanozna
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

klubowa piłka w Ameryce Południowej w okresie „przedemigracyjnym” (układ sił – Boca Juniors, River Plate, Estudiantes, Independiente, Peñarol, Nacional, Santos, największe gwiazdy itp.),


@Clermont: Zaczytywałem się w artykułach na ten właśnie temat które kiedyś zamieszczano w "Piłce Nożnej" - kapitalna sprawa, będę obserwował.
  • Odpowiedz