Wpis z mikrobloga

#polska #jezykpolski #matura #edukacja #liceum #studia #polityka #pis #po
E mam pytanie czy ortografia ma jakies logiczne uzasadnienie? czemu nie mozemy sie pozbyc rz ch i urzywac samych ż h bedzie sie trzeba troche przestawic ale poprostu nie bedziemy wiecej sobie komplikowac życia xD
i mam pewien pomysl na eksperyment ze przez np miesiac bedzie mozna uzywac tylko h ż itd a jak jakis profesur rehabilitowany poljiackego cos burknie tylko to sie bedziemy rzucac na niego w 30 i jechac go od gory do dolu xD
jak myslicie jakie beda efekty? chyba wszechswiat sie rozpadnie xD
marlboro-gold - #polska #jezykpolski #matura #edukacja #liceum #studia #polityka #pis...

źródło: ff6

Pobierz
  • 23
@marlboro-gold: bo mam dosc napisze wypracowanie cale i jeden przycisk na klawiaturze wcisne go zbyt lekko i nie zalapie i przychodzi 10 takich nazi gramma i nie odniosa sie wogole do moich pogladow ani nie powiedza czy w czyms sie myle zebym sie nauczyl wiecej tylko zostawiaja taki komentarz na ktory poprostu nie ma sensu odpowiadac bedzie to strata czasu i czasami zostawie tego ortografa zeby zwiekszyc szanse skonfrontowania moich pogladow
@Plinius: ale to jest poprostu zwykla strata czasu jedyne popelniane bledy ortograficzne wynikaja z jakiegos niedopatrzenia i szybkiego pisania a nie z niewiedzy czy wy tego nie dostrzegacie? albo dyslekcji
Ma uzasadnienie historyczno etymologiczne.

Głoska "ʐ" pisana przez "rz" pochodzi z miękkiego "r", dlatego tak to się zapisuje. Zapisywanie jej jako "ż" to byłby trochę bałagan, bo ciągle jest mnóstwo słów, o ile nie większość, w których widać oboczność. Głoska "ʐ" pisana przez "ż" pochodzi, cóż, z "ż" albo "g".

Wiara, ale wierzę, kara ale karze i tak dalej, setki słów.

"H" oznacza zazwyczaj głoskę "x" (szczelinowa miękkopodniebienna bezdźwięczna) o pochodzeniu innym
@Wszebor: troche sobie bede musial przekminic ten tekst xD ale powiedzmy stan wiedzy moj na stan obecny to ortografia nie wynika z jakiegos logicznego rozumowania jak matematyka tylko jest jakimis dogmatami ktore masz zapamietac i nie jest to jakas wiedza wybitna xD i znajomosc tych dogmatow chyba wogole nic ci nie daje w zyciu xD
@marlboro-gold: Jest to jak najbardziej logiczne i matematyczne rozumowanie a przemiany fonetyczne jednych głosek w drugie na pewno językoznawcy rozkminiali też czasem ściśle matematycznie. Mnie to akurat aż tak nie interesuje.

Nie wiem, czego nie rozumiesz, ale w dużym skrócie jeszcze:

"u" pochodzące z "o" ----- ó

"ż" pochodzące z "r" ------- rz

"h" z pożyczonych słów ----- h

W dawnych wiekach, kiedy ten zapis się w bólach rodził, piszący zwyczajnie
@marlboro-gold: Większość reguł ortograficznych jest zbędna, być może nawet wszystkie. Jednak pisanie czystą polszczyzną pozwala zaprezentować siebie jako cywilizowanego, światłego człowieka. Krótko mówiąc: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Równie dobrze mógłbyś spytać "Po co prasować spodnie w kant skoro i tak się pogniotą albo Po co nosić ładne lakierki skoro gumofilce są wygodniejsze i praktyczniejsze? To element etykiety. Pozwala też odrobinę poznać z kim ma się do czynienia. Jeśli
@zbiff: ">Po co prasować spodnie w kant skoro i tak się pogniotą albo Po co nosić ładne lakierki skoro gumofilce są wygodniejsze i praktyczniejsze?
nie no te rzeczy normalnie widac i wplywaja obiektywnie na twoj odbior w oczach innych osob xD to porownanie nie bylo dosc trafne moim zdaniem xD