Wpis z mikrobloga

@Maxior99: @kokos24 nie zebym popieral dotacje, chodzi mi o to, ze bez szansy na zyski nikomu nie bedzie sie chcialo "byc" developerem. Problemem jest co sie dzieje, z tymi nieruchomosciami, czy nie sa trzymane puste. Gdzie sa budowane, kto odpowiada ze infrastrukture wokol nich. Czy nie ma zmow cenowych, czy nie ma ograniczania podazy w celu wzrostu cen jak np w UK.
  • Odpowiedz
@kokos24: no ale dalej w memie jest 40% zysku, przy dwuletniej inwestycji szybciej sie chyba nie da wybudowac, zalatwic papierow itd itp. Ja tam tez w zadne ryzykowne interesy ponizej 20% zyskow bym nie wchodzil napewno nie przy takiej skali.
  • Odpowiedz
@qusqui21: podaj mi inny kraj z tak szybko i sztucznie (bo przez dotacje od podatników) rosnącymi marżami deweloperów
To co się wyczynia w Polsce to jest komedia , nie wiem co trzeba mieć głowie zeby tego bronic
  • Odpowiedz
@Maxior99: bo jest duzo budowane, bo jest duzy popyt, bo na mieszkanca przypada bardzo malo metrow kwadratowych w porownaniu do np zachodu. Caly czas nastepuje migracja ludnosci do miast, przyhamowana w porownaniu do zachodu przez PRL.
Jednoczesnie, chcemy ciastko czyli duze mieszkania dla kazdego ale nie wprowadzamy programow budowy mieszkalnictwa prowadzonych przez panstwo, i obrazamy sie, ze ktos nie chce tego robic probono. Jednoczesnie, probujemy zalatac zus imigrantami.
Problem nie jest
  • Odpowiedz
no ale dalej w memie jest 40% zysku, przy dwuletniej inwestycji szybciej sie chyba nie da wybudowac, zalatwic papierow itd itp. Ja tam tez w zadne ryzykowne interesy ponizej 20% zyskow bym nie wchodzil napewno nie przy takiej skali.


@qusqui21:
Firmy deweloperskie raportują zyski ok. 30% KAŻDEGO ROKU, KAŻDEGO KWARTAŁU. To co możesz podzielić przez liczbe lat to zysk netto, a nie % uśredniony marży? Przykład:
Deweloper miał 30% marży w
  • Odpowiedz
@qusqui21: problem jest bardzo zero-jedynkowy , ceny mieszkań są nie do utrzymania przy tak wysokich stopach procentowych dlatego właśnie rząd wprowadził bk2% a kolejny rząd zapowiada bk0% - bez tego marze spadną
  • Odpowiedz
@qusqui21:
Dokładnie - czemu ludzie kupują towar w którym muszą mieszkać, landlord chce 3500zł miesięcznie, a państwo cały czas chce sypać z podatków, plus ceny rosną -> ludzie się boją -> kupują po cenach których by nigdy nie zaakceptowali gdyby nie ingerencja rządu i FOMO oraz strach
  • Odpowiedz
@qusqui21:
Gdzie napisałem cokolwiek o przerwaniu procesu budowy? Mieszkań jest mało bo ludzie w Polsce nie znają innego sposobu lokowania pieniędzy i wiele osób inwestuje (w 2022 roku 70% obrotu nieruchomościami to inwestycje). Z resztą trudno się dziwić skoro mogą kupić mieszkanie, zostawić żeby stało puste przez 5 lat, a potem sprzedać i nie zapłacić podatku od zysku ze sprzedaży - kiedy na giełdzie musieliby zapłacić 19% (no i na giełdzie
  • Odpowiedz
Z resztą trudno się dziwić skoro mogą kupić mieszkanie, zostawić żeby stało puste przez 5 lat, a potem sprzedać i nie zapłacić podatku od zysku ze sprzedaży - kiedy na giełdzie musieliby zapłacić 19% (no i na giełdzie nie wiadomo czy cena urośnie, a nieruch to pewniaczek ( ͡° ͜ʖ ͡°))


@BurzaGrzybStrusJaja: no i tutaj ja sie zgadzam

żeby napędzić sprzedaż

a moze zeby nie zatrzymac produkcji.
qusqui21 - >Z resztą trudno się dziwić skoro mogą kupić mieszkanie, zostawić żeby sta...
  • Odpowiedz
a moze zeby nie zatrzymac produkcji.


@qusqui21: może, ale wątpie. Program, który trwa pół roku nie napędza produkcji - budowa trwa kilka lat, nikt nie zacznie budować dzisiaj, bo za dwa lata taniego kredytu już nie będzie. Z resztą widać to w statystykach za 2023 rok - rozpoczęto budowę mniejszej ilości mieszkań niż w roku 2022 (dokładnie 5% mniej - 10 tysięcy sztuk mniej).

Co ciekawe 190k, bo tyle rozpoczęto nowych
BurzaGrzybStrusJaja - >a moze zeby nie zatrzymac produkcji.

@qusqui21: może, ale wąt...
  • Odpowiedz