Wpis z mikrobloga

#szwajcaria #emigracja

Cześć, dostałem oferte pracy w Zurychu za około 11k franków szwajcarskich miesięcznie. Jak to wygląda z kosztami? Widzę że mieszkanie mozna spokojnie wynająć za 2k. A co z jedzeniem, rozrywkami? Da się w miare wyżyć za taką kwotę i coś odłożyć?
  • 52
  • Odpowiedz
@Serylek: Za 700-1000 to we dwoje z rozowa zakupy na caly miesiac spokojnie robimy.. Przy czym ona weganka, a ja jem sporo ;)

@Adece Ten post ze 120k rocznie to jak 10k netto w polsce to z dupy byl xD Zreszta tam tez pare #!$%@? autorowi wytknalem i byl zdziwiony.. Owszem, jest drozej w Szwajcarii, ale bez przesady ze 4x.. 2x drozej niz w Polsce - owszem, ale nie wszystko, czesc
  • Odpowiedz
@Adece: Kaucja za 3 miesiace to standard.. Teraz mialem kaucje za 2 miesiace, ale to Chur, a nie Züri ;) Z wynajmem - tak, trzeba sie naszukac jak w samym Zurychu.. No i ceny tez poszly mocno w gore jak znajomi mowia.. Jedni niedawno przeniesli sie na Urdorf, 7min pociagiem na glowny, do pociagu z 5-7min, za 4,5 pokoju (metraz? 100m kw?) placa 3100.- wiec calkiem sporo.. koniec 2019 za 3,5
  • Odpowiedz
  • 4
@Adece wejdź sobie na lohncomputer.ch i tam zobaczysz średnie zarobków do zawodu i kosztów życia w danym kanonie.

Pamiętaj, że ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe i leży po stronie pracownika, a to może być kilkaset CHF miesięcznie.
  • Odpowiedz
@Adece wszystko zalezy w jakiej jestes sytuacji, singiej, para, rodzina 2+1 lub 2+2 itd.

10k to duzo dla singla czy pary ale mało dla rodziny jak mama nie pracuje xD
  • Odpowiedz
jezeli to jest 11k brutto to srednio. Wyzyc sie da, ale co to bedzie za zycie?

Wez 11k CHF zdalnie do polski to zobaczysz zycie i zapewne bedziesz w szwajcarskich alpach 5x czesciej niz odwrotnie
  • Odpowiedz
@Adece: Mówi się, że łątwiej znaleźć pracę w Zurychu niż mieszkanie. Moje mieszkanie obejrzało 35 osób w dwa dni, kiedy się wyprowadzałem. Natomiast dużo ludzi mieszka pod Zurychem i dojeżdża. Mieszkanie w Zurychu, jak masz dużo szczęścia, zaczyna się od 2000-2100 CHF, mieszkanie pod Zurychem możesz wyrwać za 1800 CHF z podziemnym garażem. Myślę, że żyjąc normalnie i standardowo koszty miesięczne z mieszkaniem (zakładając 1800 CHF za czynsz) to jakieś 3000
  • Odpowiedz
@Adece: umrzesz z glodu i nie będziesz miał dachu nad głową, za tyle to ja mam zegarek

Minimum 500k chf rocznie jeżeli rozważasz poważnie emigracje
  • Odpowiedz