Wpis z mikrobloga

Mirki, czy świece zapłonowe muszę dokręcać kluczem dynamometrycznym? Zamówiłem i świece i klucz, ale klucz przyjdzie dopiero po weekendzie.

W internecie piszą że oczywiście że tak bo inaczej #!$%@? samochód, ale czy nie wystarczy użyć trochę rozumu i przeliczyć sobie Nm na kg nacisku i z umiarem dokręcić?

#motoryzacja #kiciochpyta
  • 14
  • Odpowiedz
@hub_bub: jak nie zajmujesz się takimi rzeczami na co codzien to klucz ci pomoże. Dokrecasz nie na palę tylko z wyczuciem. Świeże świece mają podkładkę która się dopiero zagniata także musisz wyczuć czy się jeszcze gniecie czy już gwint rwiesz xd
  • Odpowiedz
  • 0
@rysiekMR: to nie tak że wyjechałem 60k km i trzeba wymienić, tylko nie działają mi wszystkie cylindry :D a weekend jak zwykle samochód potrzebny
  • Odpowiedz
@hub_bub: na ile Nm masz te świece dokręcić? zwykle to 20-30Nm czyli tak "nie za letko nie za mocno" ;]

na świecy jest uszczelka/podkładka i ona zwykle ma się trochę zgnieść, porównaj ze starymi jakie wyciągniesz,
i tak dokręcaj właśnie aby ta uszczelka się trochę rozpłaszczyła ale nie do końca,

mam nadzieję, że wszystko jasno opisane ;]
  • Odpowiedz
@hub_bub: można i na oko, jak wiele lat dokręcałem na oko, i nic się nie działo. ale odkąd mam dynamometryka to dokręcam tak jak trzeba. jednakowa odległość wtedy wychodzi, możliwe że i ustawienie elektrody że np wszystkie są w takiej samej pozycji jak się dokręci tak jak trzeba.

Ale jak już zamówiłeś klucz to poczekaj... przecież to się szybko wymienia, z 20-30 minut. nie musisz całego dnia mieć wolnego na to.
  • Odpowiedz