Wpis z mikrobloga

Drodzy Wykopowicze (szczególnie ci, którzy mnie obserwują),

Czy bylibyście skłonni pomóc w inicjatywach obywatelskich?

Jestem w trakcie finalizowania powstania Fundacji, która zbierałaby podpisy pod inicjatywami obywatelskimi mającymi na celu wprowadzenie niektórych zmian w przepisach, m.in.:

1. Zmiany w Kodeksie Wyborczym poprzez ograniczenie kadencyjności (do dwóch kadencji maksymalnie) oraz wymogu posiadania co najmniej zdanej matury (wielu Posłów nie posiada) oraz 5 letniego zatrudnienia na umowę o pracę lub prowadzonej działalności gospodarczej (wielu nigdy nie pracowało) oraz ograniczenie wiekowe, że osoby powyżej 65 r.ż. (w przypadku mężczyzn) i 60 r.ż. (w przypadku kobiet) - nie mogą pełnić mandatu Posła na Sejm RP - w kwestii Senatu to może być nieco dyskusyjne.

2. Zmian w przepisach podatkowych poprzez uproszczenie rozliczeń, wprowadzenia obowiązku rozliczeni podatkowego dopiero po zapłaceniu faktury VAT, a nie jak jest obecnie po jej wystawieniu.

3. Wprowadzenie dobrowolnej składki na ZUS - tutaj pojawiają się różne głosy ZA i PRZECIW ale dobrowolność powinna być.

4. Zakaz pełnienia funkcji Ministra, Sekretarza Stanu oraz Podsekretarza Stanu przez Posłów i Senatorów - te przepisy zostały w latach 90" zmienione i pokazują jak niekorzystne są skutki łączenia mandatu Posła/Senatora z urzędem Ministerialnym. Może chociaż w ten sposób udałoby się wprowadzić czynnik "profesjonalizmu" Rady Ministrów, a nie miernot politycznych.

oraz wiele innych inicjatyw. Nie chcę się angażować w inicjatywy ideologiczne typu Gender, LGBT, tabletki przed lub po itd. Te sprawy bywają zbyt indywidualne, wzbudzają dużo emocji i powinny być rozstrzygnięte raz na zawsze w formie Referendum Krajowego.

Jakiej pomocy potrzebuję? Osób, które zechcą poświęcić trochę swojego czasu w miesiącu na pomoc w zbieraniu podpisów - mogę w jakiś minimalny sposób zrekompensować poświęcony czas. Na zebranie co najmniej 100,000 podpisów potrzeba około 50 do może 100 osób. Sam wykop liczy kilka tysięcy.

Mam doświadczeni legislacyjne, zajmowałem się lobbingiem w Polsce (trochę artykułów na ten temat było już w mediach). Niemniej jednak, szukam takiego wsparcia aby zobaczyć na ile faktycznie jest zainteresowanie aby inicjatywy takie realizować.

Dajcie znać lub podajcie dalej

#polityka
#sejm
#polska
#prawo
  • 9
  • Odpowiedz
oraz wiele innych inicjatyw. Nie chcę się angażować w inicjatywy ideologiczne typu Gender, LGBT, tabletki przed lub po itd. Te sprawy bywają zbyt indywidualne, wzbudzają dużo emocji i powinny być rozstrzygnięte raz na zawsze w formie Referendum Krajowego.


@newtonq: Odpowiedź może być jedna. Możesz sobie organizować samorząd w szkole, jak ci pozwolą.
  • Odpowiedz
@newtonq:
AD.1
NIE.
Wtedy polityka będzie wyglądać: masz dwie kadencję, żeby znaleźć i wychować swojego następcę, a później do spółki skarbu państwa lub jakiego urzędu, instytutu.
Dwie kadencje będzie traktowane jako "przymus" odbębnienia przed naprawdę dobrą kasą.
To jest bardzo zły pomysł.
AD.2
TAK
AD.3
NIE.
Nie mamy na to pieniędzy. Zus działa jako piramida finansowa. Z obecnych składek wypłacane są obecne emerytury, a ty dostajesz obietnicę, że przyszłe
  • Odpowiedz
@newtonq 1 punkt tylko jestem za ograniczeniem wiekowym co do posłów. Senat zostawić bez ograniczeń. 4 punkt najlepszy. Nie można mieszać trójpodziału władzy. Tak samo sędziowie prokuratorzy nie mogą odbywać delegacji w ministerstwie sprawiedliwości
  • Odpowiedz
@Ama-gi: Ograniczenie wiekowe dla posłów eliminuje całą masę inteligentnych osób, którzy osiągnęli już wszystko w swoim zawodzie, a chcieliby "służyć ojczyźnie"

-np: 65 letni neurochirug idzie na emeryturę, bo już ręce nie są tak sprawne, trochę drżą, wzrok już nie taki, dochodzi wypalenie zawodowe po 40 latach z pacjentami, ale umysł jak najbardziej sprawny.
-65 sędzia, który jest uznanym fachowcem w środowisku, ale ma już dość tych morderców, złodziei, ale umysł
  • Odpowiedz
@newtonq: ja akurat uważam, że senat należy zlikwidować, albo zlikwidować weto prezydenta.
Droga
Sejm->senat->prezydent->ustawa uchwalona z trzy stopniowej, powinno się zamienić na dwustopniową.

Sejm->senat->ustawa uchwalona
Sejm->prezydent->ustawa uchwalona

Przy czym likwidując prezydenta, weto senatu powinno być odrzucane 3/5 głosów(tak jak jest obecnie prezydenta)

Albo zostawić prezydenta tak jak jest, a senat wywalić.
  • Odpowiedz