Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #wibor #banki #kredyt

Wiem, że Ameryki nie odkrywam ale jak bardzo mnie #!$%@? krwiopijstwo banków. Analitycy bankowi jednoznacznie oczekują pozostania stóp na poziomie 5,75 a wibor 3m radośnie wisi o 10pp wyżej bo „a co jak wzrośnie?”. Takie antycypowanie ale zawsze w jedną stronę. A przy przejściu z wibor na wiron ma być spread korygujący żeby przypadkiem biednemu Kowalskiemu za dobrze nie było. #!$%@? złodziejstwo i układ
  • 10
@kolega_twojej_starej: Pozostawanie wiboru1M/3M delikatnie powyżej stopy referencyjnej w przypadku oczekiwania stałych stóp to modelowy przypadek wymieniany w podręcznikach bankowości nawet tych kiepskich. Wiesz w ogóle jak jest wyznacznay wibor xD?
@kolega_twojej_starej: Chłopie nie jest sztucznym wskaźnikiem. Sztucznym wskaźnikiem to jest stopa referencyjna, bo jak rpp sobie powie że jebnie ja na 20%, a miesiąc później spuści na 1% to nic z tym nie zrobisz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oferty, które banki składają przy wyznaczaniu WIBORU i WIBIDU nie są wyciągane z dupy tylko są produktem modeli ekonometrycznych tworzonych przez bank, ale walidowanych szczegółówo przez KNF. To teraz
@DeoLawson no spoko, szczegółowo wytłumaczone bez cwaniactwa i to szanuję mimo, że mam odmiennie zdanie więc plusik. Może przy okazji powiedz skąd rozjazd między wiron a wibor. Skoro jeden ma zastąpić drugi to pełnią te samą funkcję, skoro tak bardzo się różnią, któryś robi to źle
@kolega_twojej_starej: Żaden nie robi tego źle, to po prostu inne wskaźniki. Tak jakbyś porównywał dlaczego cena jaj rozjeżdża się z ceną mleka. To i to pochodzi od zwierząt, ale zasadniczo to dwie różne rzeczy. Wiron to w sumie fajny wskaźnik, usunął trochę problematycznych kwestii wiboru, ale jednocześnie ma inną bardzo dużą wadę tzn. pokazuje przeszłość, a nie przyszłość jak wibor. Dlatego spread korygujący musi być zastosowany, tutaj pewnie będą długie debaty
@kolega_twojej_starej: Dodam jeszcze do świetnej wypowiedzi @DeoLawson , że nie tylko kredyty są oparte na stawce WIBOR, ale również obligacje i inne produkty finansowe.

WIBOR jest ustalany metodą kaskady danych. Oznacza to hierarchię wagi danych wejściowych.

W pierwszej kolejności brane są pod uwagę transakcje. Nie jest prawdą, że takie transakcje nie występują. Nazywane jest to kwotowaniem modelowym. W zależności od transakcji dane mają różną wagę. Są to trzy poziomy. Poziom pierwszy
Można mieć jednak zarzut wobec banków odnośnie niedostatecznego informowania o ryzyku stopy procentowej.


@marcpol: Nie można. Kredyt załatwiałem w 2018 roku i podpisywałem papier, że zapoznałem się z symulacją, która pokazywała jak zmieni się rata przy zmianie WIBORu. Wszystko przejrzyste.
@marcpol: Nie można. Kredyt załatwiałem w 2018 roku i podpisywałem papier, że zapoznałem się z symulacją, która pokazywała jak zmieni się rata przy zmianie WIBORu. Wszystko przejrzyste.


@liga: Od kilku lat banki bardzo dbają o spełnienie obowiązków informacyjnych, nie oznacza to jednak, że zawsze w przeszłości tak to wyglądało.
@marcpol oczywiście że tak. Ale chodzi mi o to że banki już od dawna o tym informują. Osoby które mają kredyt od dawna i sporo spłaciły nie dostaną tak mocno po dupie przy wzroście wiboru jak Ci ze świeżym kredytem - a oni byli informowani