Wpis z mikrobloga

Kurcze, ale wymiata gość w emacs, on na co dzień programuje w C/Rust a teraz dla zabawy próbuje się uczyć React xD
Jako stały użytkownika Reacta to aż mnie przeraża co on próbuje robić, ale trochę go rozumiem, on chce wszystko od podstaw poznać i to akurat mega szanuje.

No i zazdroszczę tak dobrej wiedzy o emacs! Pik pik i skopiował wizualnie nazwę pliku i pik wkleił do pliku.

W sumie dobre pytanie zadał. Jak to działa? My po prostu uruchamiamy yarn dev i działa, ale jak to działa pod maską, nigdy za bardzo się nad tym nie zastanawiałem, kompiluje mój JSX i super.

W sumie to aż wstyd, ja prawie kończę swój własny Fullstack Monolith React Framework a nie znam podstaw jak to działa pod maską.

#programowanie #ciekawostki #emacs #react
aptitude - Kurcze, ale wymiata gość w emacs, on na co dzień programuje w C/Rust a ter...
  • 18
  • 0
Oddaj mi moje 10 minut życia. Doszedłem do tego jak reklamuje swoje gówno grecha.js i ktoś go prosi o zrobienie coutnera.

W tym momencie wyłączyłem. Typ nie rozumie po co jest React i wciska jakiś shit


@dobre_ziajty: Miałem tak samo prawie do 3/4 wideo, ale potem zrozumiałem, że on tak naprawdę ma rację.
Jak znajdziesz wolny czas, obejrzyj cały materiał.

PS. Naprawiłem mu zaległe todo: https://github.com/tsoding/grecha.js/pull/17
@aptitude Gada głupoty, bo nie rozumie jak jest zbudowany React. To, że po czymś ciśnie o zachowuje się jakby pozjadal wszystkie rozumy nie oznacza, że ma rację. Rzeczy których nie rozumie i cała zasada działania Reacta jest opisana i wyjaśniona w dokumentacji.
  • 0
@Vetinari: A co wyciągnąłeś z tego filmu? Ja dość dużo, po co tworzyć framework który korzysta z dosłownie kilku tysiącu pakietów, jak można to samo napisać w czystym JS w mniej niż 100 linii?
@aptitude NO WŁAŚNIE. Bo w dużych prawdziwych projektach nie robisz jednego obrazka z counterem tylko wykorzystujesz praktycznie wszystko (i więcej: redux, saga) co te biblioteki dają.

React bardzo optymalnie generuje nową wersję drzewa DOM na podstawie zmian w stronie, nawet kiedy składa się z kilku tysięcy elementów. Twój framework też będzie? No nie, bo to skomplikowany problem algorytmiczny.
  • 0
@Vetinari: Mój, akurat będzie, bardzo podobny do T3 czy Blitz jest, ale wiele ułatwień dla end userów i nie jest taki ciężki jak next, nie bazuje na Next :)

Ale mam już nawet komunikację z serwerem za pomocą tRPC i nawet moja ukochana Prisma <3
@aptitude: To teraz policz zależności z tRPC, Prismy itd i zobacz czy naprawdę będzie ich dużo mniej niż w czystym React. Liczba zależności to nie jest jakiś specjalnie dobry miernik wydajności.

Generalnie nie polecam słuchać filmików takich frustratów, którzy nie potrafią zrozumieć jak coś działa więc jest #!$%@?. A już na pewno nie jeżeli próbują to za wszelką cenę udowodnić projektem na poziomie hello world. Takie frameworki jak React, Angular, Vue
@aptitude: Emacs mnie nauczył jednej ważnej rzeczy:
że mogę mieć warstwę interakcji odseparowaną od warstwy informacji.
Nieważne czy komunikuje się z procesem UNIX, bazą danych, social mediami, kompilatorem, kalendarzem, shellem OSu itd. To wygląda to identycznie.Separation of concerns.
A nie tak jak teraz to jest, że każda apka ma input area inny z innymi skrótami, z innymi możliwościami. I niestety, ludzie, którzy tego nie doświadczyli, tego uczucia nie zrozumieją. Synergii z