Wpis z mikrobloga

Zbliża się moja wizyta u psychiatry, na którą umówiłam się trochę bez przekonania. Mój psycholog stwierdził, że mam #asperger i kazał po oficjalną diagnozę się udać do lekarza. Myślicie że dostanę diagnozę na 1 wizycie (60 minut) czy będzie potrzebnych kilka? Nie mam pisemnej opinii od psychologa, choć wiem, że niektórzy takie dają. A nie uśmiecha mi się tak chodzić do psychiatry kilka razy i się stresować i wydawać hajs, on bierze 450 zł za wizytę.
I pytanie numer 2, czy taka diagnoza może mi w czymś w życiu zaszkodzić, czy może to kiedyś wypłynąć gdzieś w pracy albo przy okazji kupna mieszkania na kredyt (bo wiem, że pytają o stan zdrowia, ale czy psychicznego też?)
#psychiatria #psychologia #autyzm
  • 27
  • Odpowiedz
@laverne00: taki fachowy proces diagnostyczny to są minimum 4 spotkania, w tym 1 z którymś z twoich rodziców, żeby sobie diagnosta mógł pogadać o tym jaki byłeś jako dzidzi do 4 roku życia. I tym się nie zajmuje jeden psycholog, tylko zespół. Robią ci kilka testów, nagrywają rozmowę z tobą, analizują twoje reakcje na różne pytania, to gdzie patrzysz jak się do ciebie mówi albo jak ty mówisz i tak
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: No ja miałam 7 spotkań tylko że z jednym psychologiem, a nie całym zespołem. I test też miałam robiony.
Piszesz, że nie uwierzyłbyś w diagnozę po godzinnym spotkaniu. Tylko czy Ty jesteś psychiatrą albo przechodziłeś przez to? Pytam z ciekawości.
I nie chcę ubiegać się o grupę inwalidzką, chcę wiedzieć dla własnej informacji, bardzo zalezy mi na tym aby nikt oprócz mnie o tym nie wiedział.
  • Odpowiedz
@laverne00: tak, przechodziłem przez to właśnie w takiej poradni dla dzieci ze spektrum autyzmu. Robiłem diagnozę już jako dorosły, 2k mnie to kosztowało. Dla własnej informacji to powiem ci co u mnie się zmieniło. Otóż stałem się świadomy tego, skąd się brały przez całe życie te moje problemy z relacjami z innymi ludźmi, dlaczego mnie dosłownie #!$%@?ą niektóre dźwięki, dlaczego ludzie nie rozumieją co do nich mówię, dlaczego mnie zwykle
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: No ja miałam podejrzenie już jako dziecko, jak chodziłam do szkoły, tylko rodzice mnie nie chcieli prowadzać po lekarzach, bo "nie chcieli robić ze mnie głupka" XD
I też myślałam, żeby iść do jakiejś poradni dla ludzi ze spektrum autyzmu, ale sobie myślę, że skoro już u tej psycholożki wydałam hajs na tyle wizyt i stwierdziła Aspergera to trochę bez sensu iść znowu do innych psychologów, którzy pewnie stwierdzą
  • Odpowiedz
@laverne00: psychiatra będzie się opierał na opinii którą dostaniesz od psychologa w pierwszej kolejności. jest duże prawdopodobieństwo, że on ci tą diagnozę wystawi pozytywną, bo psychiatrzy to generalnie konowały są, oni tylko wypisują recepty. więc nie wiem w sumie po co chcesz do tego psychiatry iść, skoro masz już opinię od psychologa. więcej warta jest ta opinia psychologa od oficjalnej diagnozy psychiatry, który przeczyta papiery od psychologa, pogada z tobą
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: Właśnie chodzi o to, że psycholog mi żadnej opinii pisemnej nie wystawił, oprócz tego, że kilka razy podkreślał, że mam spektrum autyzmu. A ten psychiatra to ponoć jest dobry, ma w opiniach na znanym lekarzu, że diagnozuje ASD.
I teraz mam zagwostkę czy iść do psychiatry skoro już jestem umówiona (mogę odwołać) czy do psychologa po pisemną opinię ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@laverne00: jeśli nie chcesz z tym nic robić dalej, to po co ci ta diagnoza na piśmie? masz już potwierdzenie od fachowca który z tobą pracował. skoro to jest tylko dla ciebie, no to już wiesz przecież. ja bym nie szedł nigdzie, bo psychiatra to strata pieniędzy, a psycholog to dziwne że ci od razu tej opinii nie dał na piśmie skoro odesłał cię do psychiatry.
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: psycholog mi powiedzial, ze diagnoza powinna być psychologiczno-psychiatryczna. No i chciałabym mieć ten papier i być na 100% pewną, bo teraz jestem tak na 99% xD
  • Odpowiedz
@laverne00: no wiadomo, bo psychiatra też musi zarobić 200 zł za 15 minut pogadania z tobą i napisania na komputerze "laverne00 ma asperger icd-2137, zalecam wizytę w poradni dla ludzi z autyzmem". ewentualnie będzie chciał spróbować ci jakieś prochy przepisać na objawy które mu powiesz, np że się boisz ludzi. w każdym razie odradzam psychiatrów. źli ludzie, receptomaty i eksperymentatorzy. oni działają na zasadzie "proszę to brać przez miesiąc i
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: U mnie w mieście taka fachowa diagnoza jak to nazywasz kosztuje 1100 zł, i mam odłożone na to, ale mnie boli, że tyle samo, jak nie więcej już wydałam na tę psycholożkę. I podejrzewam, że inni psychologowie nic innego nie znajdą, bo zawsze jak do jakiegoś szłam to było podejrzenie albo fobia społeczna albo autyzm
  • Odpowiedz
@laverne00: No prawdopodobnie nie powiedzą ci nic innego niż ta twoja psycholożka. Ale psychiatra też ci nie powie nic innego. Natomiast diagnoza z takiej placówki dla ludzi z autyzmem jest po prostu bardziej wiarygodna moim zdaniem. Oni cię tam badają stricte pod kątem tej przypadłości, a nie zastanawiają się co ci ogólnie może być. Ja cię nie namawiam, nie mam w tym interesu żadnego. Mówię ci tylko jak ja bym
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: ja z kolei słyszałam też opinie że taka placówka dla ludzi z autyzmem to każdemu diagnozuje autyzm kto za to zapłaci (nawet jak ktoś nie ma większości objawów). Dlatego poszłam do zwykłego psychologa bo się jeszcze łudziłam że rozpozna inne zaburzenia ale nie.
Więc chyba zrobię tak że pójdę do tego psychiatry a jak mi sie nie spodoba to zrobię tak jak mówisz.
U mnie też jest problem że
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: a no i teraz doczytałam na stronie że ten psychiatra do którego się zapisałam (psycholog mi dała namiary) zajmuje się diagnostyką autyzmu i ADHD u dorosłych. Więc może warto jednak się wybrać i jest szansa że podejdzie do tego profesjonalnie? Ma ponad 200 pozytywnych opinii tylko ktoś pisał że na diagnozę adhd miał łącznie 3 wizyty
  • Odpowiedz
słyszałam też opinie że taka placówka dla ludzi z autyzmem to każdemu diagnozuje autyzm kto za to zapłaci (nawet jak ktoś nie ma większości objawów).


@laverne00: w sumie była i nadal jest "moda" na autyzm wśród ludzi, którzy nie mają pojęcia co to tak naprawdę jest xD Wielu jest teraz młodych rodziców, którym się wręcz marzy żeby ich dziecko miało autyzm. Wiele jest też niebieskowłosych karolin z 7C które o
  • Odpowiedz
  • 0
@eaxata: byłam raz u psychiatry i faktycznie mnie olał ale wtedy byłam u kogoś z przypadku. Ten do którego mam teraz iść ma na stronie napisane że zajmuje się diagnozowaniem autyzmu u dorosłych i ma ponad 200 komentarzy pozytywnych więc tylko ten fakt mnie przekonuje żeby iść. W innym przypadku bym nie rozważała nawet tego. Tylko nigdzie nie ma napisane jak u niego wygląda ten proces diagnostyczny no ale może
  • Odpowiedz