Wpis z mikrobloga

Czy kreatyna naprawdę pomaga przy regularnym treningu siłowym?

rales - Czy kreatyna naprawdę pomaga przy regularnym treningu siłowym?
SPOILER

źródło: kreat12

Pobierz

Czy???

  • Tak 60.2% (103)
  • Nie, to placebo 19.9% (34)
  • nwm/sprawdzam 19.9% (34)

Oddanych głosów: 171

  • 19
  • Odpowiedz
@rales: tak, ale jesli cwiczysz z wolnymi ciezarami/na maszynach. Kreatyna zwieksza objetosc miesni poprzez retencje wody, w zwiazku z tym niemal natychmiast robisz sie ciezszy, co przy pewnych rodzajach treningu (kalistenika np) jest minusem. Fakt ze kreatyna zwieksza sile fizyczna jest potwierdzony naukowo.
  • Odpowiedz
@Sterling_Archer ułomku co ty w ogóle pleciesz. Poczytaj sobie czym jest kreatyna i jak działa i dlaczego ma się po niej "więcej siły" to się dowiesz xD #!$%@? że retencja wody jest minusem "przy pewnych rodzajach treningu" XdDDdDDD. No nie powiem takich bzdur dawno nie czytałem. Do you even lift bro?
  • Odpowiedz
@Sterling_Archer:
czyli o ile twoim zdaniem "robisz się cięższy" przez suplementację kreatyną? jednocześnie piszesz, że robisz się silniejszy. Czyli siła relatywna w kalistenice spada, czy jednak rośnie? a może rośnie jedynie siła maksymalna? jak ocenisz ten stosunek wzrostu wagi : wzrostu siły? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@rales: prawdopodobnie u większości osób pomoże. Widzę największą różnice u początkujących podopiecznych, którzy zaczynają się suplementować, ale nie są to spektakularne wzrosty formy.
  • Odpowiedz
@MazurskiSmak: cwicze fizycznie od 20+ lat, ale moim glownym sportem jest wspinaczka. Jak sie nie jest knurem to tak, przyrost wagi robi roznice. Ja potrafie nabrac 3-4 kg w kilka dni po rozpoczeciu brania kreatyny (bo mam tendencje do latwego nabierania i tracenia wagi - po wyjsciu ze szpitala po operacji barku w czerwcu 2023 wazylem 96 kg, teraz waze 76), co przy mojej wadze jest odczuwalne.

@bdm_bq To juz zalezy
  • Odpowiedz
@Sterling_Archer psst i jeszcze jedno. Tak ci w sekrecie powiem. Potraktuj to jako wskazówkę od kolegi. Bo tak się składa że są różne rodzaje kreatyny i nie każda zalewa xD Jak sobie do sklepu pójdziesz to pan zza lady ci pokaże jak poprosisz ( ͡ ͜ʖ ͡)
No zesrałbym się bo nie trenuje wspinaczki tylko sporty siłowe i kolarstwo endurance, ale dzięki temu jest mi w sumie
  • Odpowiedz
@Sterling_Archer: trenuję z ludźmi z różnych dyscyplin, również ze wspinaczami amatorami i moim zdaniem trochę przeszacowałeś potencjał działania kreatyny, stąd ta drobna uszczypliwość ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie rozpatrywałbym tego jako czynnika samego w sobie w kontekście dużo większego wzrostu wagi. Zwykle to ~1 - 2kg, a np u mnie przy ~95kg wagi troszkę więcej, a gospodarkę elektrolitową mam taką, że bardzo łatwo "puchnę". U osób mniejszych
  • Odpowiedz
@MazurskiSmak: kolarstwo endurance, czyli #!$%@? ludzi nie tylko w internecie ale i na ulicach, pouprawiaj downhill jak mezczyzna xD.

Dobra a serio to kolarstwo akurat szanuje a o „rodzajach” kreatyny mi nie musisz mowic, ale ja puchne niezaleznie od tego czy wale monohydrat, jablczan, krealkalyn czy cytrynian. Naprawde przez 20 lat mialem okazje troche tego wyprobowac xD.

@bdm_bq: Napisalem przeciez, u mnie to jest 3-4 kg przy 76 kg masy
  • Odpowiedz
@Sterling_Archer no niech Ci będzie, nie sprawdzę tego przecież, ale weź pod uwagę czynniki o których pisałem wcześniej. I jeżeli faktycznie tak jest, to raczej Ty jesteś tu wyjątkiem, a dla większości będzie to bez różnicy, albo będzie ona niedostrzegalna.

+5% masy po kreatynie, to strach pomyśleć ile byłoby po oleju ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@MazurskiSmak:

Bo tak się składa że są różne rodzaje kreatyny i nie każda zalewa xD Jak sobie do sklepu pójdziesz to pan zza lady ci pokaże jak poprosisz


A dasz na to jakis papier oprocz slow pana w sklepie, ktory jest sprzedawca i chce ci sprzedac drozszy towar?
  • Odpowiedz
@TomekABC123 no nie wiem, np. wiedza specjalistyczna (tak zwane WYKSZTAŁCENIE xD) plus sporo lat własnego doświadczenia, plus to że jest to dość oczywiste dla wszystkich trenujących z tymi suplementami? Ja nie wiem co z wami jest nie tak xD czy jak masz wyjść na dwór to też potrzebujesz papier żeby stwierdzić jaka jest pogoda? Wejdź sobie na pubmed i wpisz frazę szukaną, na pewno są jakieś badania. Jak po angielsku za trudno
  • Odpowiedz
@MazurskiSmak: szkoda ze za wyksztalceniem nie poszła kultura xD

plus to że jest to dość oczywiste dla wszystkich trenujących z tymi suplementami? Ja nie wiem co z wami jest nie tak xD czy jak masz wyjść na dwór to też potrzebujesz papier żeby stwierdzić jaka jest pogoda?


@MazurskiSmak: Widzisz, papier jest potrzebny, zeby potem taki WYKSZTALCONY I DOSWIADCZONY nie traktował anegdotek i opowiesci sprzedawcow suplementow jako prawdy objawionej. Bo jak
  • Odpowiedz
@MazurskiSmak: Jak kolega wyżej, sam przytoczyłes badania, z których wynika, że nie ma dowodów, że różne formy kreatyny 'zaleją' Cię woda i mają lepsze/gorsze działanie. Mono starczy, a co do pytania autora, tak są z tego pozytywy, potwierdzenie tego również można znaleźć w badaniach
  • Odpowiedz