Wpis z mikrobloga

ej macie jakieś pomysły jak zorganizować spory homelab w pokoju przechodnim około 22mkw?
ma się zmieścić narożnik, biurko - czym większe tym lepiej, tv z zestawem atmos i meble.
od pół roku myślę myślę i wymyślić nie mogę
przeglądam reddita ale nic mi jakoś nie podchodzi, zastanawiałem się nad regałem, szafą rack 600x600, a dałoby jakoś pod sufitem podwieszane szafki? tylko z upsem byłby problem
#homelab #serwery #komputery
  • 89
  • 0
@Filipterka25: bardziej około 400 się robi xD

@mati1990: Bo marnujesz czas na "home lab" który "home lab" nie jest, a to po to żeby "home lab" zarobił na kawałek swoich


@Filipterka25: nie jestem typem dynamiczniaka i iść samemu do baru patrzeć na grupy znajomych jak się dobrze bawią? szybka droga do #!$%@? się
gns

@mati1990: Chodzi o https://www.gns3.com/ ?

pobawić sie np gns, stawiasz na win serv z ad + win serv jako dackup ad, 2-3 wirtualki windowsa + linux np pod ocsa + truenas i np uczysz się zdalnie instalować programy na wszystkich 3 na raz windach. zabawa gns jak np zestawić ipsec między cisco a mikrotikiem, mało masz możliwości?

Masz parę laptopów po parę rdzeni każdy. Czego nie jesteś w stanie zrealizować,
ardziej około 400 się robi xD


@mati1990: 400 zeta miesięcznie to 100 zeta tygodniowo co daje 20 zeta na dzień roboczy.

Autentycznie wywalając złom i pracując dodatkowo przez godzinę dziennie za minimalną (względnie pół dnia z hakiem) miałbyś na te luksusy zamiast babrania się z domową serwerownią. A właściwie mniej, bo by prą zżerany przez graciarnię by odpadł.

nie jestem typem dynamiczniaka i iść samemu do baru patrzeć na grupy znajomych
  • 0
@stash: max 50-70W :) z kartą 10gbe, to trochę utrudnia bo nie każdy byle procek to ogarnie.

@mati1990: Chodzi o https://www.gns3.com/ ?


pobawić sie np gns, stawiasz na win serv z ad + win serv jako dackup ad, 2-3 wirtualki windowsa + linux np pod ocsa + truenas i np uczysz się zdalnie instalować programy na wszystkich 3 na raz windach. zabawa gns jak np zestawić ipsec między cisco a
Mati mieszka z rodzicami, którzy płacą rachunki (on im rzuca ryczałt), więc wysokość rachunku to nei tylko kwestia kasy, ale i relacji rodzinnych.


@Filipterka25: Zapomniałem o tym. Nawet pomijając to. W domu wiedzą, że komputery jakie ma ciągną trochę prądu to pewnie ten ryczał już to uwzględnia. Najbardziej mnie zastanawia nawet podziwiam, że OP może spać jak mu cały czas szumi parę komputerów przez całą dobę.
max 50-70W :) z kartą 10gbe, to trochę utrudnia bo nie każdy byle procek to ogarnie.


@mati1990: Naprawdę przeznaczanie 50-100 zł na prąd żeby uskuteczniać swoje hobby to jest tak duży wydatek?
  • 0
nie jestem typem dynamiczniaka i iść samemu do baru patrzeć na grupy znajomych jak się dobrze bawią? szybka droga do #!$%@? się


@mati1990: Psssst, Mati, ale ta wymarzona laska od szosy nie przyjdzie ci do chaty i nie zapuka do drzwi.


@Filipterka25: po to są pół środki jak mirko czy badoo i tinder, tutaj ludziom udaje się poznać drugą połówkę i co więcej sam byłem na 2 jedynych "randkach" w
właśnie ty przepierdzielasz kasę w barze nie dość że nic nie zarabiasz, to przypierdzielasz się do osób które mają +400 do wypłaty i nie gnije przy nf i gierkach xD


@mati1990: Mnie za to zdarza się bywać w związkach oraz nie mieć pokoju zawalonego e-junkiem.

Najbardziej mnie zastanawia nawet podziwiam, że OP może spać jak mu cały czas szumi parę komputerów przez całą dobę.


@stash: Jako że mam za sobą
  • 0
@stash: te kilka msc mnie nie zbawi, mogę poczekać i zobaczyć czy będzie się coś dało przycebulić na płytach z roboty które będą wyrzucać. ej zyskuje sporo na sprzęcie który oni wyrzucili, mimo wszystko serwer www na lapku nie jest taki głupi pomysł około 40W 10 stron www :)
ej zyskuje sporo na sprzęcie który oni wyrzucili, mimo wszystko serwer www na lapku nie jest taki głupi pomysł około 40W 10 stron www :)


@mati1990: Robiłeś kiedykolwiek pomiary, ale sprzęt jaki masz ile prądu pobiera? 40 W w lapku, bo oczywiście rozmawiamy średnio miesięcznie to oznacza, że musi być bardzo mocno obciążony.
Jako że mam za sobą etap spania z kilkoma włączonymi komputerami to ujmę to tak: nieobciążony komputer nie hałasuje. Ten szum i tak ginie w odgłosach tła.


Większy problem to poświata z monitorów, ale je po prostu wyłączałem.


@Filipterka25: Mam całkiem cichy komputer, ale mimo wszystko w nocy wybija się z tła. W systemie mam ustawione wyłączenia monitora po paru minutach bezczynności, więc jak mi się nagle zaśnie to chociaż nie
3750t


dwunastoletni sprzęt - jestem ciekaw ile by kosztowała workstation zjadająca tę ósemkę na śniadanie.


@Filipterka25: Z ciekawości sobie popatrzyłem na wydajność https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-3570T+%40+2.30GHz&id=1477
Kojarzę z dość nowych procesorów 5900x jest za 1300 zł https://www.x-kom.pl/p/597431-procesor-amd-ryzen-9-amd-ryzen-9-5900x.html
Do tego ramu trzeba by pewnie 128 GB żeby mieć porównywalnie z 8 wcześniejszymi komputerami - 1000 zł
Odpowiednia płyta główna https://www.al.to/p/572283-plyta-glowna-socket-am4-msi-b550-a-pro.html ~ 500 zł

Jakieś 3000 zł i zaczynamy mieć coś mocniejszego nic cały szafę starszych
  • 0
@stash: tak tylko jest przewaga mała nad wieloma sprzętami, operacje zapis/odczt na dysku żeby to miało sens idziesz w stronę dyskow ssd serwerowych żeby to jako tako dłużej pochodziło. a tak rozbijesz to na kilka serwerów, tańsze ssd i awaria jedneko nie powoduje awarii wszystkiego. trzeba to wypośrodkować i konserwacja jednego wyłącza wszystko więc i tak masz pełno sprzętu obok takiego serwera, jasne wszystko na raz nie chodzi ale 1 czy
właśnie kosztowała :)


@mati1990: Piwniczy regał na e-złom też kosztował (tu by nie kosztował, workstation/serwer ma rozmiar zwykłego peceta), a i prądu by żarło mniej. Dodaj do tego, że zaoszczędziłbyś czas zmarnowany na zabawę ze złomem, który raczej też nie był za darmo.

No i jak pisałem - jak wyceniasz swój czas na 0...

Jakieś 3000 zł i zaczynamy mieć coś mocniejszego nic cały szafę starszych konstrukcji.


@stash: I tu
tak tylko jest przewaga mała nad wieloma sprzętami, operacje zapis/odczt na dysku żeby to miało sens idziesz w stronę dyskow ssd serwerowych żeby to jako tako dłużej pochodziło. a tak rozbijesz to na kilka serwerów, tańsze ssd i awaria jedneko nie powoduje awarii wszystkiego. trzeba to wypośrodkować i konserwacja jednego wyłącza wszystko więc i tak masz pełno sprzętu obok takiego serwera, jasne wszystko na raz nie chodzi ale 1 czy 2 kompy
  • 0
@Szala: faktycznie, nie zauważyłem ale i tak tylko jedna mi podeszła:
- 2x pcie x8 do cpu
-2 m2 na płycie + 4 sata
-pcie x4 ktore dzieli linie z m2 - nie wyłącza żadnego z nich tylko dysk zwalnia do x2 i pcie też jest x2
i grupy ioomu no mistrzowsko, wszystko do oddzielnych grup nawet sata ma swoją co możesz zrobić passthrough wirtualkom :D
mati1990 - @Szala: faktycznie, nie zauważyłem ale i tak tylko jedna mi podeszła:
- 2x...

źródło: image

Pobierz