Wpis z mikrobloga

ej macie jakieś pomysły jak zorganizować spory homelab w pokoju przechodnim około 22mkw?
ma się zmieścić narożnik, biurko - czym większe tym lepiej, tv z zestawem atmos i meble.
od pół roku myślę myślę i wymyślić nie mogę
przeglądam reddita ale nic mi jakoś nie podchodzi, zastanawiałem się nad regałem, szafą rack 600x600, a dałoby jakoś pod sufitem podwieszane szafki? tylko z upsem byłby problem
#homelab #serwery #komputery
  • 89
@mati1990: Tylko powiedź jakiego rozwiązania tutaj się spodziewasz jak na reddicie, czy w internetach dostaniesz rzędy wielkości więcej gotowych rozwiązań?
pamięć złotej rybki czy co? xD

10500t i 2x 3770t, 4 lapki x 4710hq radzą sobie ok


@mati1990: i #!$%@?ą więcej prądu niż ten smętny ryzen 65w, bo się upierasz na pracę ze złomem.

no co ci po chipsecie przecież nie dobierasz kompa pod niego xD


@mati1990: to że tu:

no nie wiem czy równie stare jak platforma wspiera do i9 9gen. Patrzyłeś na podstawkę?


@mati1990 dosyć ostro pokazałeś że
  • 0
@stash: polska to zupełnie inny rynek, na reddicie 60 ludzi mieszka w domach, nie patrzy na zużycie prądu i po prostu po ludzku jebnie racka 600x1000 do piwnicy wskoczy w dela jakiegoś r z 2x xeon 20c/40w z zasilaczami 1kw i nie dłubie w szambie.
polacy w większości mordują się w blokowiskach i może jest gdzieś taki jak ja co się lubi tym bawić i przebrnął przez tą drogę co ja
  • 0
@mati1990: i #!$%@?ą więcej prądu niż ten smętny ryzen 65w, bo się upierasz na pracę ze złomem.


@Filipterka25: ty jesteś naprawdę upośledzony xD jak chcesz wpakować wszystko na jedno z zachowaniem że serwer www ma zawsze działać? najbezpieczniej po prostu wydzielić na inny sprzęt najlepiej zestawić w klastrze jakby cos się stało.
czy zostawię serwerek na 10500t czy przejdę na coś innego to i tak te lapki zawsze zostaną. mam
jak chcesz wpakować wszystko na jedno z zachowaniem że serwer www ma zawsze działać?


@mati1990: Jakbym się bardzo uparł to bym to #!$%@?ł na jakieś azure zamiast znosić śmietnik do domu. Ewentualnie miałbymw dupie zabawę w domowy hosting, jest rok 2023 i te usługi są na tyle tanie że szkoda sie babrać z gratami.

tak te lapki zawsze zostaną.


@mati1990: Te lapki robią za serwery www?

taa te i7 nie
polska to zupełnie inny rynek, na reddicie 60 ludzi mieszka w domach, nie patrzy na zużycie prądu i po prostu po ludzku jebnie racka 600x1000 do piwnicy wskoczy w dela jakiegoś r z 2x xeon 20c/40w z zasilaczami 1kw i nie dłubie w szambie.


@mati1990: trollsą, zarób se na dom i prąd i będziesz miał jak w hameryce socjalisto.

https://www.reddit.com/media?url=https%3A%2F%2Fi.redd.it%2Fe5z800o0x9z31.jpg - tu masz przykład tego w co powinieneś lecieć zamiast składać
  • 0
@mati1990: Te lapki robią za serwery www?


@Filipterka25: od początku tak mówię :D tak, od przynajmniej roku najpierw mialem na nich swoje cv potem dodałem stronę siostrze i tak to się rozrosło, teraz jest ponad 10 rożnych stron w tym blog xD dlatego zestawiłem do klastra. Jak użytkownik nie widzi różnicy na czym stoi, a działa to co za problem? sprzęt i tak za darmoszkę ¯\(ツ)/¯

@mati1990: Jakbym się
  • 0
@Filipterka25: sory doczytałem, 81zł za 5tb google drive na 2 lata 1944zł xD za tyle to ja mam główną macierz z 4hdd + 10tb poleasingowy za 600-700 dysk della jako kopia macierzy. że ludzie za wygodę tak przepłacają :(
ale czego oczekiwać jak nie potrafią w pisać w google "how to avoid yt ads not buy premium" - 10 minut czytania forów i cyk 20 zeta w kieszeni miesięcznie xD
sory doczytałem, 81zł za 5tb google drive na 2 lata 1944zł xD za tyle to ja mam główną macierz z 4hdd + 10tb poleasingowy za 600-700 dysk della jako kopia macierzy. że ludzie za wygodę tak przepłacają :(

ale czego oczekiwać jak nie potrafią w pisać w google "how to avoid yt ads not buy premium" - 10 minut czytania forów i cyk 20 zeta w kieszeni miesięcznie xD


@mati1990: Jak
  • 0
@mati1990: Jak się wycenia swój czas na zero to można i tak.


@Filipterka25: ile zarabiasz po robocie w godzinach 20-23 w tygodniu. w sumie czy chciałbym iść do kolejnej roboty...
jakoś lepsze to niż gnicie przed netflixem czy gierkami ( ͡º ͜ʖ͡º)
polska to zupełnie inny rynek, na reddicie 60 ludzi mieszka w domach

@mati1990: W polsce niby trochę mniejszy procent mieszka w domach https://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/605121,polska-domy-bloki-nieruchomosci-mieszkanie-statystyki.html To aż tyle zmienia?

nie patrzy na zużycie prądu i po prostu po ludzku jebnie racka 600x1000 do piwnicy wskoczy w dela jakiegoś r z 2x xeon 20c/40w z zasilaczami 1kw i nie dłubie w szambie.

Jak ktoś miał dom i załapał się na wcześniejszy sposób rozliczania fotowoltaiki
nie chodze w takie miejsca


@mati1990: Bo marnujesz czas na "home lab" który "home lab" nie jest, a to po to żeby "home lab" zarobił na kawałek swoich kosztów - które ponosisz bo nie chcesz wydać 1-2 stów miesięcznie na usługi chmurowe i inne tam takie.

Robi sens.
  • 0
Od razu dopytam. Czego nie jesteś w stanie zrealizować, co może zrobić ktoś z "r z 2x xeon 20c/40w z zasilaczami 1kw"?


@stash: pobawić sie np gns, stawiasz na win serv z ad + win serv jako dackup ad, 2-3 wirtualki windowsa + linux np pod ocsa + truenas i np uczysz się zdalnie instalować programy na wszystkich 3 na raz windach. zabawa gns jak np zestawić ipsec między cisco a
Powiedź mi jakie usługi będą w użyciu żeby miesięcznie ciągnąć średnio ponad 100 W przez taką serwerownie żeby zużycie prądu naprawdę dawało po kieszeni?


@stash: Mati mieszka z rodzicami, którzy płacą rachunki (on im rzuca ryczałt), więc wysokość rachunku to nei tylko kwestia kasy, ale i relacji rodzinnych.

pobawić sie np gns, stawiasz na win serv z ad + win serv jako dackup ad, 2-3 wirtualki windowsa + linux np pod
  • 0
Już kiedyś pytałem, co chcesz postawić na tym sprzęcie. Odpowiedziałeś, dzięki. Czytam o tej całej serwerowni i powyżej


@stash: -rustdesk
-jellyfinn
-edytor pdfa
-nextcloud
-ngnix (tu się zrobił trochę większy ruch)
-apka do budżetu domowego
-bawie się z domowym mdmem
- zastanawiam się na homeassitantem
-jdownloader
-webdesktop w formie dokera (przy wypakowywaniu rara no potrafi lekko dopiec serwerowi)
i coś tam jeszcze o czym zapomniałem a w tle se działa
  • 0
@stash: Mati mieszka z rodzicami, którzy płacą rachunki (on im rzuca ryczałt), więc wysokość rachunku to nei tylko kwestia kasy, ale i relacji rodzinnych.


@Filipterka25: na jak jesteś "zastaw się a postaw się" to nikt ci nie broni xD