Wpis z mikrobloga

ej macie jakieś pomysły jak zorganizować spory homelab w pokoju przechodnim około 22mkw?
ma się zmieścić narożnik, biurko - czym większe tym lepiej, tv z zestawem atmos i meble.
od pół roku myślę myślę i wymyślić nie mogę
przeglądam reddita ale nic mi jakoś nie podchodzi, zastanawiałem się nad regałem, szafą rack 600x600, a dałoby jakoś pod sufitem podwieszane szafki? tylko z upsem byłby problem
#homelab #serwery #komputery
  • 89
no nie wiem czy równie stare jak platforma wspiera do i9 9gen. Patrzyłeś na podstawkę?


@mati1990: sprawdź lepiej czy aby na pewno ecc jest wspierane przez ge, a potem przy tych 6400 sprawdź kompatybilności inne niż podstawka, bo to jednak nie są klocki lego i to że procesor fizycznie wlezie w podstawkę niekonieczne znaczy że dogada się z chipsetem mobo. Coffee lake niekoniecznie zadziała z jakimś H110, ale patrząc na to
  • 0
@Filipterka25 każda płyta na am4 wspiera ecc, przynajmniej ja takiej nie znalazłem. Od b450, x470, b550 do x570 z ich różnymi wersjami. Największy w tym problem to grupy ioomu, znalazłem tylko 2 fajne na x570-e ceny pojedynczych używek 700 a tak normalnie 1200-1500zeta. W jednej nawet kontroler sata był oddzielnej co daje że możesz go przekazać dalej no ale kurła 700 za samą płytę... drogo, procek 600-700
ażda płyta na am4 wspiera ecc, przynajmniej ja takiej nie znalazłem. Od b450, x470, b550 do x570 z ich różnymi wersjami


@mati1990: Otwórz te linki które dałem wyżej. 4750ge nie wspiera według nich ECC i płyta nie ma tu nic do tego.

płyty za darmoszkę, coś się zdrutuje.


@mati1990: To daj znać jak zdrutujesz jakiegoś H110 (w ogóle wesz jakie tam są chipsety czy tylko podstawke kojarzysz?) do obsługi coffee
a otwarłeś to co ja podesłałem ( ͡º ͜ʖ͡º) wg mojego linku i reddita wspiera


@mati1990: dwa linki że nie wspiera, jeden że wspiera, strony amb odpowiadającej arkowi nie ma żeby sprawdzić, dalej nie wiemy czemu ma być GE zamiast G.

to na innym procku?


@mati1990: Co na innym procku? starszym?

Dostanę płytę w ręce


@mati1990: biały człowiek by sprawdził chipset i dokumentację przed
  • 0
@Filipterka25: zacznij nosić okulary, widocznie słabe źródło masz. niestety procek jest oemem i widocznie ktoś się nie przyłożył do opisu, żeby go dorwać to ktoś musi rozebrać jakiegoś kompa seryjnego. zdjęcie z mojej strony:
reddit:
https://www.reddit.com/r/ASRock/comments/104abvp/asrock_rack_x470d4u_support_for_4750ge_pro_or/
https://www.reddit.com/r/HomeServer/comments/103wfch/power_usage_differences_in_real_life_amd_ryzen_7/
mało ludzi się w to pcha bo praktycznie ich nie da się kupić nawet na aliexpress brak, na olx jest jeden hp g6 z tym prockiem ale wydać 1600zł za kompa żeby dorwać procka
mati1990 - @Filipterka25: zacznij nosić okulary, widocznie słabe źródło masz. niestet...

źródło: Zrzut ekranu 2024-02-03 115812

Pobierz
zacznij nosić okulary, widocznie słabe źródło masz.


@mati1990: no kurde jakoś bardziej ufam cpu-monkey niż redditowi - inna rzecz że w dupie bym miał sprzęt którego nawet producent nie chce opisywać.

https://cpu-benchmark.org/cpu/amd-ryzen-7-pro-4750ge/ o, tu też nie ma ECC

mało ludzi się w to pcha bo praktycznie ich nie da się kupić nawet na aliexpress brak, na olx jest jeden hp g6 z tym prockiem ale wydać 1600zł za kompa żeby dorwać
  • 0
@Filipterka25: bo ma chodzić 24h a nie mam paneli nad głową i prąd drogi :(
czemu mam kupować jednostkę na 65W 8/16 skoro za tą samą efektywność prądową mogę postawić np 8/16 35W + 6/12 35W?
28wątki na 70W lepiej brzmi do zabawy niż 16 na 65W
czemu mam kupować jednostkę na 65W 8/16 skoro za tą samą efektywność prądową mogę postawić np 8/16 35W + 6/12 35W?


@mati1990: bo tej drugiej w praktyce nie da się kupić.

28wątki na 70W lepiej brzmi do zabawy niż 16 na 65W


@mati1990 mateosz, ty się naucz sprawdzać chipset płyty głównej, potem bierz się za zabawę w serwery.
  • 0
@Filipterka25: ale co ma chipset do tego, wybieram cpu, sprawdzam jaką ma podstawkę i jakie ona obsługuje chipsety. ¯\(ツ)/¯
chcesz mi powiedzieć że cała platforma w stresie z tym samym chipsetem będzie miała taki sam pobór prądu 35w cpu co 65w?
przecież jak jeden chipset spełnia moje wymagania to nie wezmę bardziej prądożernego procka. i tak finalnie jestem 30W mniej.
lepiej zawsze mieć x-30W niż x+30W :D
a bo zapomniałem: ilekroć mati pisz o szafach rack to trzeba się upewnić że nei składa regału piwnicznego z castoramy, bo chyba poza 1-2 egzemplarzami to on ma elementy z komputrów wstandardzie ATX, nie rackowe.


@Filipterka25: Absolutnie to nie to miałem na myśli, bo jak najbardziej rozumiem, że chce zagospodarować komputery jakie dostał żeby ograniczyć koszty.
Patrzę na strukturę samego pytania + odpowiedzi. Dostaliśmy powierzchnię pokoju + meble jakie tam ma
  • 0
typu "how to organize home lab computers in the living room" i później sobie szperać i może coś podpasuje.


@stash: właśnie tak spędzam wieczory od kilku dni xD i nic nie znalazłem :(
pojawił się problem z switchem, kabel zasilający i rjotki/wkładki sfp wystają i otwierając drzwi uderzają o nie
ale co ma chipset do tego, wybieram cpu, sprawdzam jaką ma podstawkę i jakie ona obsługuje chipsety. ¯\(ツ)/¯


@mati1990: dużo

lepiej zawsze mieć x-30W niż x+30W :D


@mati1990 na chwilę obecną masz nic, bo żeś wybrał egzotyczny procesor, za to drogi i niespełniający norm.

chcesz mi powiedzieć że cała platforma w stresie z tym samym chipsetem będzie miała taki sam pobór prądu 35w cpu co 65w?


@mati1990: OK, po kolei:
właśnie tak spędzam wieczory od kilku dni xD i nic nie znalazłem :(

pojawił się problem z switchem, kabel zasilający i rjotki/wkładki sfp wystają i otwierając drzwi uderzają o nie


@mati1990: Super, że działasz w temacie. Tylko znów wrócę do mojego wcześniejszego wywodu. Znalazłeś jakieś rozwiązanie i teraz piszesz, że trafiłeś na problem z brakiem miejsca. Mam tyle informacji, że coś się nie mieści, że mogę napisać: To odsuń z 10-20
  • 0
@mati1990 na chwilę obecną masz nic, bo żeś wybrał egzotyczny procesor, za to drogi i niespełniający norm.


@Filipterka25: pamięć złotej rybki czy co? xD
10500t i 2x 3770t, 4 lapki x 4710hq radzą sobie ok ale wymieniłbym tego 10500t na coś co ogarnia ecc ale nie przekracza poboru prądu 35W. Po co miałbym szukać miejsca na sprzęt którego nie mam, tak myślisz od czasu do czasu? xD
no i te 8