Wpis z mikrobloga

ej macie jakieś pomysły jak zorganizować spory homelab w pokoju przechodnim około 22mkw?
ma się zmieścić narożnik, biurko - czym większe tym lepiej, tv z zestawem atmos i meble.
od pół roku myślę myślę i wymyślić nie mogę
przeglądam reddita ale nic mi jakoś nie podchodzi, zastanawiałem się nad regałem, szafą rack 600x600, a dałoby jakoś pod sufitem podwieszane szafki? tylko z upsem byłby problem
#homelab #serwery #komputery
  • 89
  • 0
@wacek_1984: bo ciężki, dużo tego 3x matx, pełny atx, 4 lapki, 8x gołych płyt bez obudów matx, 2x cienkie klienty, switch
leży i czeka na zrobienie płyta 2cpu od hp z840.
raz sprzętu przybywa raz ubywa...
@mati1990: oj Panie, to już na grubo. To, że ciężki, to mały problem, ilość jest ;D Taką to chyba bym ogarnął na podwieszanym suficie. Walnął 2-3 deski 5cm, po długości, sprzęt na górze, nie będzie widać, nie będzie aż tak źle wyglądać.

Nie lepiej ogarnąć coś o podobnych możliwościach w 2-3 maszynach?
  • 0
@wacek_1984: na chodzie 24h jest tylko 1x matx i 2 lapki, nie da się tego wrzucić na jedną maszynę. specjalnie to trochę rozdzieliłem bo serwer w klastrze musi chodzić bez awaryjnie xD
a te kilka płyt matx to do czystej zabawy gns3 czy proxmoxem.
staram się wypośrodkować cena/energooszczedność/efektywność mocowa
  • 0
@wacek_1984: własnie się zastanawiam czy nie jebnąć rządu szafek rakowych nad biurkiem i kanapą xD
600x600x9/12u i po prostu jak jedną zapełnię to nie dokładać kolejnych ale jak pociągnąć estetycznie prąd
za jaja bym #!$%@? powiesił tego kto wymyślił bloki jako rodzaj mieszkalnictwa! powinni to dzaidostwo zdelegalizować i wpisać to jako formy znęcania się psychicznego nad obywatelami
  • 0
@wacek_1984: 2x DL380 xD xeony, przerabialem i mam pod łóżkiem pełnego racka na nich, prądożerne i głośne gówno xD
x5690 6c/12w ~120W x4 500W 48Wątków same procki
1265l v3 4/8 ~35W x8 64 wątki kosztem 280W :)
tylko jest jeden duży problem 1gb w klastrze dla 8 maszyn to tak średnio bym powiedział i muszę coś wymyślić bo jak do testów wyłączę maszynę i odtwarzam z nasa na innej to lekko
bo ciężki, dużo tego 3x matx, pełny atx, 4 lapki, 8x gołych płyt bez obudów matx, 2x cienkie klienty, switch

leży i czeka na zrobienie płyta 2cpu od hp z840.


@mati1990: #!$%@? ten śmietnik i kup coś sensownego

od pół roku myślę myślę i wymyślić nie mogę


@mati1990: bo wychodzisz z durnych założeń - PO CO to całe złomowisko, czemu nie zrobisz po ludzku inwestycji w jeden serwer do zabaw
  • 0
@Filipterka25: bo mam je za pół darmo i nie da się tego zastąpić jednym serwerem, jeden dobry serwer to na 4750ge który jest praktycznie nie do dorwania + płyta około 700-800zł. serwer www musi być i tak na oddzielnym sprzęcie teraz jest już w klastrze, nie powinienem tego robić na domowym łączu ale w dupie mam swojego isp. mam na tym postawione kilka dość ważnych stron które muszą chodzić tak było
  • 0
@Filipterka25 dopchanie bloga znajomego zabiło mi tplinka za 500 xd w sensie całkiem przestał domagać i musiałem przejść na pfsensa, trzyma się jakotako na 4 jajcach ale nieraz widzę że mu trochę już zaczyna brakować jak się bawię po vpnie ( ͡º ͜ʖ͡º)
bo mam je za pół darmo i nie da się tego zastąpić jednym serwerem,


@mati1990: WSZYSTKO się da opierdzielić wirtualkami poza fizycznym wleczeniem kabli.

, jeden dobry serwer to na 4750ge


@mati1990: gugiel mówi że jest do stacjonarek, czym to się różni od 4750g? Brakiem ECC? Mniejszym żarciem prądu?

W tym roku wymieniamy salę komputerową z 6400, samo za pół darmo mi się zupgraduje


@mati1990: mam nadzieję, że nie
  • 0
@Filipterka25 4750ge, ma grafikę i do 35w. Procek z serii pro więc wspiera ecc.

Bezpiecznie, biorąc rozsądek pod uwagę i próbując z góry przewidzieć problemy np padnie systemowy dysk jak mnie na chacie nie będzie to już przy składaniu serwera muszę mieć 2 dyski systemowe z klonem. Jak padnie router to muszę mieć dostęp alternatywnie z zewnątrz po lte. Hehe jebnij serwer a potem się zastanawiaj xd

Tak 6400 i5 6gen, ale
4750ge, ma grafikę i do 35w. Procek z serii pro więc wspiera ecc.


@mati1990: no nie wiem, tu piszą co innego:

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_7_pro_4750ge-vs-amd_ryzen_7_pro_4750g ge nie ma ecc, g ma

https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-amd_ryzen_7_pro_4750getu też

już przy składaniu serwera muszę mieć 2 dyski systemowe z klonem.


@mati1990: jakby większość sprzętu młodszego niż 15 lat nie pozwalała na to, ale wiadomka, musi być GE xD

Jak padnie router to muszę mieć dostęp alternatywnie z zewnątrz po
  • 0
@Filipterka25 no nie wiem czy równie stare jak platforma wspiera do i9 9gen. Patrzyłeś na podstawkę?

Wszystko czego używam ma 35 do 45watów.
Proxmoxa nie obchodzi co mu dasz no dobra byle nie intele z e rdzeniami. To jest homelab i nie #!$%@?ło mi jak amerykańcom którzy lecą rackowe delle xd
Priorytet cena/prądożerność/moc. Jak mogę dać 200 za 7 letni 35 watowy 8/16 procek to czemu nie?
  • 0
@Filipterka25 dzisiaj biorę się za porządki w elektrośmieciach bo za dużo tego w kartonach porozpieprzane to podzielę się co zachomikowane.

I druga rzecz prędzej mnie szlag trafi niż wyrzucę perełki retro, platformę na cyrixe 75mhz czy na piii. Może śmieci ale warto je zachować ( ͡º ͜ʖ͡º)