Wpis z mikrobloga

Piłsudski uważał polski naród za "trzydziestomilionową plamę na ludzkości"
Rozmowa ze Stefanem Badenim (1885-1961), wpływowym przedstawicielem Polaków w zaborze austriackim, zamożnym ziemianinem. Spotkał się on z Piłsudskim w lutym 1915 roku w dworku państwa Rudzińskich w Osieku koło Oświęcimia.

Zadałem Piłsudskiemu pytanie, które mnie, jako gorącemu zwolennikowi Ententy bardzo ciążyło na sercu.

Spytałem:

– Czy panu nie jest jednak nieraz przykro, panie brygadierze, jako Po-lakowi, że walczy pan po stronie krzyżackiej przeciw Francuzom i przeciw – bądź co bądź – Słowianom?

Po chwili namysłu, patrząc przed siebie i pochmurny ciągle, odpowiedział:

– Ja, proszę pana, nie jestem Polakiem, bo ja jestem Litwinem, ale

w tym, co pan mówi, jest słuszność: jest mi przykro, i to nie tylko gdy słyszę o klęskach francuskich, ale gdy nawet Niemcy biją Rosjan. Jestem jednak zdania, że obowiązkiem naszym jest teraz popierać państwa centralne (…) ;


Tu pani domu rzuciła pytanie tonem lekkim i niefrasobliwym:

– co będzie, panie brygadierze, z naszą kochaną Polską po wojnie?


Skutek pytania był niespodziewany. Z pochmurnego tylko, stał się Piłsudski w oka mgnieniu groźnym, rysy ściągnęły mu się drapieżnie i huknął w samą twarz pytającej:


– Co właściwie ma być, proszę pani, z Polską, z tym narodem, który nigdy nie jest zdolny do żadnego czynu, który jest hańbą Europy i trzydziestomilionową plamą na ludzkości?

#stefan2 #historia #polska
Ryneczek - Piłsudski uważał polski naród za "trzydziestomilionową plamę na ludzkości"...

źródło: ginet

Pobierz
  • 3