Wpis z mikrobloga

@jacos911: Pożyjemy zobaczymy. Natomiast już #!$%@?ąc od tego czy zapłaci każdy czy tylko wybrańcy to nie pracuje się na ten moment nad katastrem. Ba póki co egib i kw w wielu miejscach w Polsce jeszcze nie dojechały do standardów XXI w. A my rozmawiamy o powszechnym katastrze nieruchomości.
Ja nie neguje tego że prędzej czy później to wejdzie (Polacy kochają niskie podatki) natomiast obecnie nie widzę możliwości technicznych do szybkiego
  • Odpowiedz
@PanAlbert: tak jak Ci napisałam w innym wpisie: Gdyby podatki były rozwiązaniem na wszystko to już dawno byśmy żyli w kraju mlekiem i miodem płynącym. Od zarania dziejów biedni krzyczą opodatkować bogatych i patrz, że każde podatki finalnie biednych dotykają najbardziej. Jak kataster to ile % wartości mieszkania? Na jakich zasadach? Od którego mieszkania? Jak w przypadku spółek a jak w przypadku osób prywatnych? Dawaj zasady takie co bogaci nie
  • Odpowiedz
@PanAlbert: Jak widać zielonki i inne konta rentierskie bronią przed katastrem za wszelką cenę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będzie bieda, głód i ubóstwo i w ogóle tak nie można
  • Odpowiedz
Jak kataster to ile % wartości mieszkania?


@Anamana: Przede wszystkim trzeba najpierw ten kataster stworzyć. Skąd brać te ceny? Trzeba wysłać hordy rzeczoznawców po kraju w celu ustalenia właścicieli, ich miejsc zamieszkania, dotarcia do nich itp. I tak każda rudera w tym kraju, każda działka, wioska po wiosce, powiat po powiecie. Praca na lata. Może czas zmienić branżę :D A wiadomo jak wycena w trybie jakiegoś postępowania administracyjnego to jeszcze
  • Odpowiedz
@WielkiPowrut88: to jest najmniejszy problem akurat. Ale już widzę kwik wykopkow za parę lat po wprowadzeniu katastru.. Kwiii, dostałem mieszkanie w spadku, Kwiii, muszę sprzedać bo mnie nie stać żeby kataster płacić, kwiii, jak zwykle państwo silne wobec słabych, kwiii.
  • Odpowiedz
@WielkiPowrut88: przecież starczy nałożyć na ludzi obowiązek zgłoszenia własności nieruchomości wraz z dokumentacja, a w przeciwnym wypadku jeśli zostanie ustalone administracyjnie a migałeś się od obowiązku to podatek 30-40% wartości. Szybko by ludzie zgłaszali. Gorzej faktycznie z tą wyceną, chyba że też przerzucić obowiązek na właściciela (wink, znajomy rzeczoznawco) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Anamana: Możemy przerzucić na właściciela, ale kto te operaty szacunkowe będzie weryfikował? Czy bezrefleksyjnie przyjmiemy że rzeczoznawca ma racje i stan faktyczny jest zgody z tym co deklaruje rzeczoznawca w operacie. Co z nieruchomościami o nieregulowanym stanie prawnym?
  • Odpowiedz
  • 3
@Anamana: Odwrócę, gdyby podatki nie rozwiązywały niczego to już dawno by ich nie było. Podatek Belki zniechęcił ludzi do lokat i giełdy, za to nakręcił popyt na mieszkania inwestycyjne. Podatek ma duży wpływ na rynek i podobnie kataster wpłynałby na rynek nieruchomości. Jeden ruch, likwidacja podatku Belki z jednoczesnym nałożeniem Katastru na 3 i kolejne mieszkanie spowodowaloby zmianę sposobu inwestycji w Polsce. Urealniłoby to rzeczywisty popyt na mieszkania w celach
  • Odpowiedz
@PanAlbert: nie chcę Cię smucić, ale podatek belki dotyczy też nieruchomości. Podaj resztę zasad, bo to od nich zależy jak rynek zareaguje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
bo to od nich zależy jak rynek zareaguje


@Anamana: Reszta zasad to już technikalia którymi powinni zając sie eksperci biorąc pod uwagę rozwiązania w innych krajach. Najważniejsze, że już zgadzamy sie co do istoty i pozostały wyłącznie sprawy techniczne ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 0
Tja. Najemcy by nie wyrobili zeby landlorodm wyrownac ten kataster tak by wyebalo ceny w gore.


@Sibu: guzik by wyebało, już teraz nie jest różowo z wynajmem, a jeszcze wejdzie pik z zakupu mieszkań na BK2%. Zacząłby się dramat właścicieli pustostanów inwestycyjnych, bo mieszkanie nagle stałoby się kosztem a nie zyskiem.
  • Odpowiedz
@PanAlbert ok, ale bez okresu karencji to niczym się nie rózni od nagonki na kułaków z czasów zsrr i jest jawnie niesprawiedliwie społecznie. Tak dla pod katastrapnego ale powinnien być okres np 10 letniej karencji.
  • Odpowiedz
@PanAlbert: no @jacos911
Ale wytłumaczcie mi jak opodatkowanie mieszkań sprawi, że będzie ich więcej?
,,200k pustych mieszkań w Warszawie'' Pewnie realnie okaże się, że połowa z nich to stare kamienice, albo nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

My przede wszystkim mamy 2 problemy:
- niska podaż mieszkań w miastach - państwo powinno
  • Odpowiedz