Wpis z mikrobloga

UWAGA SPOWIEDZ ZNAJOMEGO DEWELOPERA.

"Robienie dodatkowych programów na kredyt to robienie dobrze deweloperom".

Szkoda tylko, że ani lewa ani prawa strona nie ogarniają, że w czasach kryzysu robienie dobrze deweloperom to jedyny sposób na to, aby deweloperzy nadal w polsce budowali nowe bloki.

Niestety, ale to nie do końca prawda z tym, że deweloperzy się nachapali. Deweloperzy latali budzet po inflacji i spłacają milionowe kredyty które zaciągnęli, aby utrzymać projekty.
Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak mocno urosly koszta związane z wybudowaniem chociażby pojedynczego apartamentowca z 30-oma lokalami.

Koszty utrzymania pracowników skoczyły o blisko 62%, nie wspominając o długach jakie mamy wobec banków, gdzie zaciągaliśmy kredyty aby utrzymać budowy. Przypominam, że stopy procentowe nas też obowiązują i płacimy ogromne raty za materiały, które używaliśmy podczas pandemii.

Pamiętajcie, każdy Kij ma dwa końce.

#nieruchomosci #budownictwo #finanse
  • 40
  • Odpowiedz
@Rudy_: mieszkania komunalne też trzeba zbudować, nie pojawiają się z nieba. A na państwowym kontrakcie deweloperzy raczej z głodu nie umrą.
  • Odpowiedz
@Rudy_ Oni to wszystko robili żeby zarobić, a nie aby uprawiać wolontariat.
Nie widzę powodu dlaczego kredyt dewelopera ma być spałacany z podatków.
  • Odpowiedz
@Rudy_: #!$%@? typie, nikt nie przeczy że gówniane firmy deweloperskie mogą być w kłopotach ale po to jest rynek żeby nieefektywne przedsiębiorstwa upadały. Taki domdev ma 17% zysku netto już po kosztach kredytów. Już nie mówiąc o tym że jak dew jest dobry to dużo kredytu nie potrzebuje bo budowy finansuje mu przedsprzedaż. Develia 20% xD
  • Odpowiedz
że w czasach kryzysu robienie dobrze deweloperom to jedyny sposób na to, aby deweloperzy nadal w polsce budowali nowe bloki.

@Rudy_: XD

Deweloperzy latali budzet po inflacji i spłacają milionowe kredyty które zaciągnęli, aby utrzymać projekty.

Nieprawda. Tz inaczej. Epoka po pandemiczna spowodowała że cześć małych graczy developerskich rzeczywiscie wpadła w problemy finansowe. Natomaist za mocno umocowali się duzi gracze, którzy zaczynają wykorzystywać swoją monopolistyczną pozycję na lokalnych rynkach. I mowa
  • Odpowiedz
@DeoLawson: o popatrz, 17% zysku z inwestycji. Policzyłeś w jakim czasie? Bo średnio inwestycja od startu do zamknięcia trwa 2 lata. Czyli 8.5% zysku rocznie, gdzie do 7 dobijały bezryzykowne lokaty, to o czym my tu w ogóle rozmawiamy? ( )
  • Odpowiedz
@Rudy_: gowno mnie to intresuje ze jakas firma ma dlugi XD czy ja podpisalem jakis cyrograf jak sie rodzilem ze bede finansowal firme pana dewelopera? Czy ktos mnie finansuje an takich zasadach? Nie, biznes pada mnie #!$%@? ew. szukam nowej pracy albo ide pod most. Malych doyebac duzym pomagac? Komunizm,, mowi to cos panu?
  • Odpowiedz
@Rudy_: Bo problem z rosnącymi ciągle cenami to nie tylko pazerność niektórych jednostek (której oczywiście nie zaprzeczam), ale także niestabilny rynek materiałów, rosnące koszty budowy, w tym właśnie czynnik ludzki - żeby zwykły pracownik na budowie zarabiał więcej niż profesor na uczelni to jest patologia, daj mniej, nie masz ludzi do pracy, dodaj do tego inflację, która pomniejsza Ci drastycznie zysk i możliwości inwestycyjne na przyszłość i masz przepis na katastrofę.
  • Odpowiedz
@2-aminopirydyna: z rynku, nie ukrywam tego, że pracuję w zawodzie. Z tego też powodu rozumiem trochę więcej niż przeciętny wykopek z tagu. Dziwnym trafem rynek nigdy nie robi tego co wykopki chcą/przewidza, przypadek?
  • Odpowiedz
@Anamana: a budowa jest finansowana ze środków developera czy transz klientów którzy mieszkania zakupili biorąc pod uwagę jak każda dziura w ziemii była wykupywania w ciągu ostatnich kilku lat.

Bo faktyczny zysk procentowo nie powinno się liczyć procentowo od ceny mieszkania tylko od zainwestowanych środków.

Na lokacie procent dostajesz od wpłaconych pieniędzy, a nie ceny sprzedaży papieru.
  • Odpowiedz