Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Siema. Mam taką sprawę do rozwiązania.
Babcia mojej żony chce oddać nam auto. Mały Złomek na dojazdy do pracy o wartości 2.5 - 3 tysięcy złotych.

I teraz nie wiemy jak to ogarnąć. W całości chodzi o to aby nie płacić kroci za ubezpieczenie. Teraz składka została wyliczona na ok. 1200zl.
Żona też nie ma składek i będzie to dość wysoka kwota jak na takie auto i to totalnie bez sensu.

Ja mam zniżki. Pytanie czy babcia mojej żony może napisać darowizne na mnie i czy ja będę musiał zapłacić z tego jakiś podatek?

Druga opcja to normalnie darowizna na żonę. Ale tutaj auto chcielibyśmy zarejestrować na mnie jako właściciela i żonę jako współ (z racji zniżek itp).

Czy może to działa tak że darowiznę możemy zrobić na żonę. Następnie na żonę zarejestrować jako właściciela. Mnie na współwłaściciela a składki ubezpieczeniowe i tak będą działały ze mnie?

Jak to ugryźć żeby nie płacić jakoś dodatkowo za stare auto. Dodatkowe koszta za taki wóz są bez sensu

#podatki #darowizna #auta #prawo #porada



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 9
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jak stare auto to napiszcie normalnie umowę kupna sprzedaży, kwota 2500 zł to nikt nie będzie kwestionował jak napiszecie wady na umowie, zapłacicie 50 zł podatku pcc-3 i tyle. Wtedy normalnie kupujesz OC na siebie a żonie i tak będą naliczać zniżki jako współwłaścicielowi. Jak nie chcesz płacić tych 50 zł to musisz dowiedzieć się czy ta darowizna na was oboje będzie nieopodatkowana, wydaje mi się że przy tej wartości
  • Odpowiedz
czy babcia mojej żony może napisać darowizne na mnie i czy ja będę musiał zapłacić z tego jakiś podatek?


@mirko_anonim: Tak, bo nie jesteś w pierwszej linii rodziną.

Czy może to działa tak że darowiznę możemy zrobić na żonę. Następnie na żonę zarejestrować jako właściciela. Mnie na współwłaściciela a składki ubezpieczeniowe i tak będą działały ze mnie?


@mirko_anonim: Zróbcie darowiznę na żonę i zarejestrujcie auto na Ciebie, a żona współwłaściciel.
  • Odpowiedz
@Zielony34 co ty gadasz gościu, zobacz kwotę wolną od podatku w trzeciej grupie. Jeśli podadzą kwotę 2-3 tys jako wartość darowizny to żadnego podatku nie będzie, nawet przy darowiźnie na całkowicie obcą osobę, wystarczy tylko zgłosić do urzędu. Zastanowiłbym się nawet czy małżonek zstepnego to przypadkiem nie druga grupa podatkowa, ale przy tak niskiej wartości to bez znaczenia
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Kurde- nie pamiętam. Darowizny (poniżej progu) chyba nie musisz zgłaszać ale warto mieć spisaną umowę jednak.
Ja robiłem tak samo tylko inni członkowie rodziny- musiałem pokazać papiery przy rejestrowaniu samochodu więc potrzebowałem umowy darowizny i było to w ten sposób w pewnym sensie klepnięte. Teraz chyba nie ma obowiązku przerejestrowywania samohodu (?). Wygogluj czy trzeba darowiznę zgłaszać ale kwota darowizny bez podatku to minimum 6k (w zależności od pokrewieństwa) a
  • Odpowiedz
@mirko_anonim kupcie ten samochód na papierze za 900zl na was obojgu i nie zawracaj sobie dupy urzędami. Nikt takiego chrupka nie będzie sprawdzał czy to darowizna sprzedaż czy idzie na złom. Szkoda czasu na latanie po urzędach. Do ubezpieczenia żeby były zniżki to musisz być współwłaścicielem.
  • Odpowiedz