Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki!

Kolejne #rozdajo z odrobiną merytorycznej treści o #ubezpieczenia. Rozdajo będzie w kolaboracji z @paincreator i wylosujemy 3 zwycięzców, którzy będą mieli do wyboru po 1 miodzie ze strony https://pasiekaujedrusia.pl/kategoria-produktu/miody/miod-1100g/. Losowanie jutro o 20:00 przez @mirkopro_bot

Będzie krótko i na temat. Poruszę kwestię UFG i kar związanych z brakiem OC. Dla tych co nie wiedzą: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która działa na rynku ubezpieczeniowym. Pomijam liczne funkcję wobec Towarzystw, kooperację z KNFem, ale najbardziej znana jest za nakładanie kar/opłat za brak OC ppm (posiadaczy pojazdów mechanicznych). Pomimo negatywnych skojarzeń z nakładaniem kar, to doceni ją (albo i nie¯\(ツ)/¯) ten, kto był poszkodowany przez kierowcę bez OC. Mianowicie UFG wypłaca odszkodowanie za takiego delikwenta (chyba, że masz AC to wtedy nie, ale o takim przypadku napiszę w komentarzu ( ͡º ͜ʖ͡º))

Kiedy nakładana jest kara?
Kiedy dochodzi do przerwy w ubezpieczeniu OC pojazdu. A dojść do tego może, kiedy nabyliśmy auto i OC zbywcy wygasło – nie wznowi się ono automatycznie – a my zapomnieliśmy o samodzielnym zakupie OC. Standardowo jeśli mamy już samochód ponad rok to OC się wznowi automatycznie z mocy ustawy. Jest jednak wyjątek kiedy TU może odmówić wznowienia i jest to wtedy, kiedy na zeszłorocznej polisie OC jest zaległość w zapłacie. Czyli mieliśmy opłacone OC w 2020, wznowiło się w 2021, ale zapomnieliśmy je opłacić, w 2022 OC się nie wznowi.
Kara nakładana jest za rok kontroli, czyli jeśli skończyło nam się OC 10 grudnia 2023 i nie mieliśmy OC do 20 stycznia 2024, to możemy dostać 2 kary tj. jedną za przerwę w 2023 oraz kolejną za przerwę w 2024 i obie kary będą maksymalne (powyżej 14 dni).
Przeprowadzanie kontroli jest losowe. Jednemu się upiecze, innemu nie. Nie ma jasnego jawnego schematu działania systemu kontrolującego.

Ile wynosi kara?
Wysokość opłaty/kary zmienia się z podniesieniem stawki minimalnej za pracę. I tak: kara za brak OC na aucie osobowym to 2-krotność minimalnego wynagrodzenia; kara za brak OC na pojeździe ciężarowym to 3-krotność minimalnego wynagrodzenia; kara za brak OC na przyczepce, motocyklu lub innym pojeździe to 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo stosuje się przelicznik tj. 20% za przerwę do 3 dni, 50% za przerwę od 4 do 14 dni i 100% za przerwę powyżej 14 dni. Więcej na grafice w 1 komentarzu.

Jak uniknąć?
Nie ma na to potwierdzonej metody. Urban Legend (który osobiście w Opti potwierdziliśmy w dziale ubezpieczeni kilku, jak nie kilkunastokrotnie) to wystawienie nowego OC z datą startu 1 stycznia, a sama data wystawienia polisy powinna być jak najpóźniej (najlepiej 31 grudnia). Tak jak pisałem wyżej – kara może być nałożona za rok kontroli, a z obserwacji wynika, że najczęściej dochodzi do kontroli przy sytuacjach wykupie OC na pojeździe, który go nie miał, więc UFG ma mało czasu na nałożenie tej kary. W tym roku mieliśmy 3 takie sytuacje i do tej pory żaden z klientów nie otrzymał pisma.

#motoleasing <- mój tag autorski
#motoryzacja

https://optif.pl/br/ <- nasza oferta księgowości
ubezpieczenia@optif.pl <- adres w sprawie ubezpieczeń
biuro@optif.pl <- adres w sprawie leasingu
OptiFinance - Cześć Mirki i Mirabelki!

Kolejne #rozdajo z odrobiną merytorycznej tre...

źródło: OptiFinance_rozdajo

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
Ile wynosi kara?

Wysokość opłaty/kary zmienia się z podniesieniem stawki minimalnej za pracę. I tak: kara za brak OC na aucie osobowym to 2-krotność minimalnego wynagrodzenia; kara za brak OC na pojeździe ciężarowym to 3-krotność minimalnego wynagrodzenia; kara za brak OC na przyczepce, motocyklu lub innym pojeździe to 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo stosuje się przelicznik tj. 20% za przerwę do 3 dni, 50% za przerwę od 4 do 14 dni i 100%
  • Odpowiedz
Nie ma na to potwierdzonej metody. Urban Legend (który osobiście w Opti potwierdziliśmy w dziale ubezpieczeni kilku, jak nie kilkunastokrotnie) to wystawienie nowego OC z datą startu 1 stycznia, a sama data wystawienia polisy powinna być jak najpóźniej (najlepiej 31 grudnia). Tak jak pisałem wyżej – kara może być nałożona za rok kontroli, a z obserwacji wynika, że najczęściej dochodzi do kontroli przy sytuacjach wykupie OC na pojeździe, który go nie miał,
Pandillero - >Nie ma na to potwierdzonej metody. Urban Legend (który osobiście w Opti...

źródło: tenor

Pobierz
  • Odpowiedz
@OptiFinance: mmm, najbardziej złodziejskie kary za brak OC. A z drugiej strony automatycznie przedłużające się OC na chorych stawkach. A za brak przeglądu nikt nie ściga, po prostu nie masz, to płacisz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 3
@Paayor: Najbardziej złodziejskie do czasu, aż w Ciebie nie wjedzie taki chłop zdezelowanym E39 bez OC, który nie ma majątku i ani pracy, aby dało się z niego ściągnąć. Mieliśmy taką sytuację właśnie u klienta (BMW m550i warte 200k). Oczywiście klient miał AC i niestety musiał z niego skorzystać, a samo UFG ma pokryć tylko zwyżki jakie będą wynikały z tej szkody. Z kolei mamy też klientów którzy mają auta za
  • Odpowiedz
@OptiFinance: mam 2 auta, OC zawsze place przed czasem i zmieniam samochod raz na 4-5 lat. Dostalem karę bo zapomnialem, ze jak kupuje samochod to OC sie nie przedluza z automatu. 7000 nie moje, przesunieta operacja i pogorszenie zdrowia. Dlaczego nie dostane pisma/smsa/maila i dlaczego od razu jestem karany tak duzym mandatem? Jesli celowo nie zaplacilbym to kara powinna byc jeszcze wyzsza. Nie czuje slusznosci kary bez ostrzezenia.
Teraz, oczywiscie, zaraz
  • Odpowiedz
@OptiFinance: Hej Bylibyście zainteresowani wsparciem mojej załogi w rajdzie charytatywnym Zlombol?
Za wpłatę w imieniu naszej załogi na Zlombolowe konto udostępniamy miejsce na wlepe/wlepy na naszym Polonezie.
Kierunek Norwegia.
Zbiórka dla dzieci z domów dziecka z czego 100% trafia tam gdzie trzeba.
Startujemy po raz drugi.
Start rajdu pod koniec czerwca.
Gdybyście byli zainteresowani to mogę na PW udzielić więcej informacji.
  • Odpowiedz
@OptiFinance: też to powinno być elastyczne bo jak jest Seba który notorycznie nie płaci za OC ok rozumiem
Ale jak jest typowy Kowalski i przez 20 lat płacił OC co roku i nagle no po ludzku zapomniał to powinno być jakieś upomnienie/Jopek że ej zapłać bo przypał

Zawsze można auto sprzedać na Zula i odkupić ale nie testowałem
  • Odpowiedz
@OptiFinance: Kary są adekwatne tylko dla pojazdu użytkowanego na co dzień. W momencie w którym ktoś ma samochód weekendowy/używany tylko w lato, to obowiązek posiadania OC przez cały rok to czyste ździerstwo, tak samo jak ktoś ma kilka aut i jednym się nie porusza bo jest np. u mechanika. I sam napisałeś - jest ktoś bez OC, bez pieniędzy na ściągnięcie długu (więc i tak go nie spłaci), a koszta poniósł
  • Odpowiedz
  • 1
@Paayor to co opisałeś to AC. OC - odpowiedzialność cywilna, każdy ją ponosi. Bez ubezpieczenia przyjmą Cię do szpitala, po czym dostaniesz rachunek do zapłaty i windykację. Znam niestety taki przypadek.... OC to koszt 400-600zl rocznie. Likwidacja błachej szkody to 2k+ a w momencie kiedy mam nowe auto i wymianę części zwykła stłuczka to najczęściej 20k+. Po to istnieje UFG aby Ci którzy mają OC i jeżdżą czuli się sprawiedliwie. Jeśli nie
  • Odpowiedz
@OptiFinance: Ja to wszystko wiem i rozumiem, ale dalej - jest to założone, że będzie źle najgorzej i tragicznie więc każdy ma płacić, trochę jak komunizm. Więcej odpowiedzialności na ludzi, a potem egzekwowanie tego...
  • Odpowiedz
Prywatnie uważam że kary są adekwatne

@OptiFinance: przykład z własnego podwórka. Budujesz driftcar. Street legal więc potrzebujesz mieć go zarejestrowanego jak już wyjedzie. Czas operacji niech będzie 2-3 lata. Za co płacę oc w tym czasie? Mój samochód który jest przez 90 procent tego czasu budą bez silnika i kół magicznie w kogoś wjedzie? Czemu mamy te oc płacić w tym czasie gdy wiemy, że pojazd nie będzie się poruszał i
  • Odpowiedz
  • 1
✨️ Czas ogłosić wyniki ✨️

Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj

Zwycięzcy:
· @nic3k
· @Saddam_Husajn
· @Niluseq

Liczba zakwalifikowanych osób: 518
Szansa na wygraną: 0.58%

Data przygotowania i zamrożenia listy uczestników: 27 stycznia 2024 - 20:00:05.

@OptiFinance pamiętaj aby dostarczyć obiecane nagrody.

Gratulujemy wygranym i życzymy kolejnych sukcesów.

Chcesz stworzyć własne #rozdajo? Zajrzyj na stronę Mirko Loteria
  • Odpowiedz