Wpis z mikrobloga

Na stronie/twitterze koalicji deweloperskiej oprócz wyśmiewania głupich pomysłów i punktowania powinniśmy zrobić listę wszystkich rzeczy, które powinny wejść w życie aby ucywilizować rynek nieruchomości. To będzie nasza lista postulatów. Ja zacznę od kilku rzeczy:
1. Pośrednik bierze kasę od 1 ze strony. Bierze od strony, która ją wynajęła. Dot. ma to wynajmu jak i sprzedaży. Koszt z góry musi być widoczny.
2. Mieszkanie nie może kojarzyć się z inwestowaniem. Tutaj trzeba zebrać różne pomysły wraz z e.w odpowiednikami w innych krajach.
3. Ceny mieszkań mają być widoczne od samego początku.
4. Flipowanie powinno być obarczone dużym podatkiem PCC. Coś na wzór Hiszpanii 10%. Nie ma flipów na pierwotnym/wtórnym.
5. Kredyt na 2,3+ mieszkanie musi mieć 80% wkładu własnego. Tak jest w Chinach. Nie powinno być tak, że mieszkanie "samo się spłaca" bo ktoś ma dużą zdolność kredytową.

#nieruchomosci #koalicjadeweloperska
  • 22
8. Podatek od pustostanów > 2 nierucha w wysokości 5% wartości nierucha rocznie.

9. Podatek od wynajmu >2 mieszkania 50% ;-) ;-)


@wuwuzela1: 5% to sporo jest za 2 mieszkanie. Dlatego za 3 pierwsze mieszkania bym nic nie narzucał. Powyżej 3 zastanowiłbym się czy robić coś na zasadzie 4 1%, 5 2% 6 3% itd. 50% od wynajmu to też sporo, chociaż podobno za granicą to jest gdzieniegdzie nawet i 35%.
Ty chcesz wprowadzać zamordyzm a nie regulacje sprzyjające rynkowi(


@Anamana: który punkt za to odpowiada? Np. to, że pośrednik może brać tylko kasę od osoby, którą reprezentuje?
@acpiorundc: a może w zamian przepisy chroniące własność prywatną i umożliwiające wywalenie pasożytów na zbity pysk jak nie chcą płacić za rachunki zamiast przepisów, które sprzyjają patologii? ;) uwierz mi, że gdyby te mieszkania, w których po prostu leży kapitał bo właściciele boją się wynajmować, wróciły na rynek najmu to rynek sam by się uregulował i pod względem ceny sprzedaży jak i najmu.
a może w zamian przepisy chroniące własność prywatną i umożliwiające wywalenie pasożytów na zbity pysk jak nie chcą płacić za rachunki zamiast przepisów, które sprzyjają patologii? ;) uwierz mi, że gdyby te mieszkania, w których po prostu leży kapitał bo właściciele boją się wynajmować, wróciły na rynek najmu to rynek sam by się uregulował i pod względem ceny sprzedaży jak i najmu.

Odpowiedz


@Anamana: to też jest dobry punkt do przegadania.
@acpiorundc: to na przyszłość polecam kierować swoją uwagę w te stronę. Bo jakże polski jest Twój wpis - mi jest #!$%@? to zróbmy tak żeby innych też bolało. Może po prostu zróbmy tak żeby każdemu było dobrze. Pozdrawiam
Bo jakże polski jest Twój wpis - mi jest #!$%@? to zróbmy tak żeby innych też bolało.


@Anamana: ja właśnie wręcz przeciwnie, bardzo dużo zarabiam mam spore aktywa. Ja chcę walczyć o minimum dla ludzi. Polecam trochę empatii do ludzi, świat będzie wtedy odrobinę lepszy niż jest.
@Anamana: Witamy Pana Dewelopera w naszych skromnych progach. Wprowadza Pan tutaj kaganek oświaty informując dlaczego mieszkania mają drożeć i zbrodnią jest nawet pomyślenie o tym jak temu przeciwdziałać xd
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@Anamana: To zastanów się ile ta reklamóweczka by kosztowała gdyby rząd wprowadził dopłatę do np. szynki 25 zł dla każdego emeryta. Jak myślisz cena by wzrosła? spadła? utrzymała się na tym samym poziomie?
Bo ja mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że każda dopłata z publicznych pieniędzy powoduje wzrost cen, tak było np. z dopłatami do wakacji, ceny w ośrodkach magicznie wzrosły.
@Anamana: a dysproporcja wynika z traktowania mieszkań jako dobro inwestycyjne, a nie mieszkaniowe. I to się nie zmieni dopóki nie zostanie opodatkowane posiadanie większej liczby mieszkań. Dlatego kataster to dobre rozwiązanie, co potwierdzają kwiki posiadaczy wielu mieszkań.