Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Powiedzmy, że macie 100k zł gotówki. W co byście je wsadzili?
Tak wiem, piszę to na stronie ze śmiesznymi obrazkami, ale i tak chętnie poczytam co macie do powiedzenia. Może ktoś wskaże jakiś podstawowy błąd nowicjusza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mój plan jest taki:
- 20k wsadzić w obligacje skarbowe (10k w TOS, 10k w EDO)
- 20k wsadzić w ramach w IKE (BOŚ) w ETFy
- 40k wsadzić poza IKE (XTB) też w ETFy
- 10k przeznaczyć na zabawę/spekulacje na pojedynczych akcjach
- 10k zostawić w gotówce tak jakby co

Potem systematycznie dokładać do puli, mniej więcej zachowując proporcje.

Nie jestem jeszcze co prawda pewny jakie ETFy i w jakiej proporcji kupić. Ale prawdopodobnie będą to rynki rozwinięte i wschodzące, z czego trochę bardziej skłaniam się ku położeniu większego nacisku na rynki wschodzące.
Trochę głowię się także nad tym, które instrumenty wsadzić do IKE. Możliwe, że skorzystam również z IKZE.

Mam już ulokowane trochę kapitału w kruszcach, walutach i mieszkaniu, więc pod tym kątem nie szukam dodatkowych inwestycji.

#inwestycje #inwestowanie #obligacje #etf #ike



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 11
@mirko_anonim: Do stabilnego długoterminowego inwestowania taki plan wydaje sie najlepszy :) Co do etfow - mozesz sobie poszukac jak zachowywaly sie w przeszlosci na tej stronie - https://curvo.eu/backtest/en i wybrac taki, ktory ma najlepsza stope zwrotu i w miare akceptowalne obsuniecia.
Ja osobiscie (nie jest to rowny podzial) troche ide w vanguard all world, troche w sp500 i troche w nasdaq100. Plus pomniejsze kwoty w pojedyncze firmy technologiczne.
@mirko_anonim plan wydaje się spoko. Ja bym pewnie jeszcze trochę złota fizycznego kupiła, jedna moneta bulionowa za ponad 8 000 zł. I ja bym nie dzieliła ETFów na rynki wschodzące i rozwinięte tylko wolę jednego ETFa na cały świat. Ale twój plan też jest ok, zależy co kto woli.
A na IKE najlepiej wsadzić spekulacje, nie będziesz płacił podatków za zrealizowane zyski.
@mirko_anonim: Zrezygnowałbym z aż takiego dowalania na ETF-y. Inwestuj w EDO ile wlezie. Generalnie 100 k lepiej byłoby zainwestować w namacalny biznes, udziały w myjni bezobsługowej, jakiś wynajem domków itp. Masz wtedy aktywny, comiesięczny zysk.
via mirko.proBOT
  • 1
✨️ Autor wpisu (OP): >Całe 100 k w lokatę na pół roku, mają teraz dobre promki, a za pół roku od nowa tyle że w innym banku, najprostsze rozwiązanie i bezpieczne.

@telemach20: no i bawić się w takie przerzucanie cały czas? Szczerze mówiąc mi się nie chce.
Ale zresztą ile na tych lokatach wyciągnę? Z tego co widzę to większość ofert jest nawet poniżej obligacji i mają po max 6%.