Wpis z mikrobloga

#gielda panowie, jak by mi w pracy powiedziano że moje korpo planuje zakup spółki notowanej na giełdzie w Polsce, czy jeśli kupię tą spolke wcześniej to przestępstwo ? Nie jestem ani dyrektorem ani managerem, zwykły szary jaś w wielkim korpo
Dodatkowo Korpo nie polskie więc teoretycznie inna spółka córka zakupi firmę

Ewentualnie jeśli np dowiedział bym się o tym a akcje już bym miał wcześniej, to musiał bym kogoś informować ?

Pytanie czysto teoretyczne
  • 10
to znaczy, że została już ona wyceniona przez giełdę


@KastelGandolfo_: bardzo często okazuje się że wcale niekoniecznie tzn. kolejny wzrost może się odbyć po ujawnieniu informacji, zwłaszcza jeśli nie chodzi o gieldowego giganta i najpierw będzie wezwanie na akcje.

Pytanie, jak bardzo wiarygodne jest info.
@Potezny_PiSowski_Inwestor w skrócie, raczej Cię dojadą.
To jest insider trading i jest za to odpowiedzialność karna. Generalnie mógłbyś próbować się wyłgać, że i tak by te akcję kupił i może nawet by Ci się to udało, ale żeby Twoje działanie było uznane za racjonalne (czyli niewynikające z wewnętrznych informacji) musiałbyś mieć jakąś historię na rynku finansowym. Jeśli regularnie kupowalbyś akcje spółki i dokupił więcej chwilę przed ogłoszeniem wiadomości o zakupie, to może
@gerbilos: Zależy od skali, ale nie takie wały były na bananie i na 99% się uda jeśli zrobi to rozsądnie. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak to sprawa do ugrania/przeciągnięcia latami w sądzie. Zresztą w państwowych spółkach to normalka, a nie słychać o masowych zatrzymaniach z tego tytułu.