Wpis z mikrobloga

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego polska polityka zagraniczna, może mam tylko takie wrażenie, tak mało uwagi poświęca Francji?
Serio, słabo rozumiem dlaczego np technologie atomowe mamy kupować w Koreii a nie właśnie od Francuzów, rozumiem że w kwestiach wojskowych ograniczeniem jest potencjał przemysłu wojskowego Francuzów?
Nie znam się szczególnie na geopolityce ale Francja zdaje się być dla Polski naturalnym sojusznikiem choćby w ramach unii europejskiej.
Pewne historyczne aspekty jak to że jedynym obcokrajowcem w naszym hymnie jest Bonaparte, czy tytuł Marszałka Polski dzierzony przez generała Focha wskazują że był to często dla nas kierunek wiodący w polityce, dziś mam wrażenie że jest drugorzędny.
Pisze to bez żadnej tezy, chciałbym posłuchać poprostu co macie do powiedzenia.

#francja #geopolityka #uniaeuropejska #eu #europa #polska
ZielonaOdnowa - Ktoś mi wytłumaczy dlaczego polska polityka zagraniczna, może mam tyl...

źródło: d9a32d3c-5fa4-44cd-8f17-334ce1d2fa0a

Pobierz
  • 14
@ZielonaOdnowa: rządowi od 2015 bardzo nie po drodze z Francją. Od tamtej pory jest taka nagonka. Mieszkam we Francji od 2010 i widzę jak zmieniła się retoryka.

Pewne historyczne aspekty jak to że jedynym obcokrajowcem w naszym hymnie jest Bonaparte, czy tytuł Marszałka Polski dzierzony przez generała Focha wskazują że był to często dla nas kierunek wiodący w polityce, dziś mam wrażenie że jest drugorzędny.


Jest ich więcej. Skąd tylu wielkich
@ZielonaOdnowa: Jesteśmy amerykańską kolonią a nie francuską i robimy to co leży w interesie naszego seniora. A jako, że nasz hegemon aktualnie leży z technologiami atomowymi, a z produkcją militarną ledwo wyrabia na potrzeby własne i sojuszników bliższych i bogatszych niż my więc zlecił dostawy swojemu innemu lennikowi który akurat w wymienionych dziedzinach radzi sobie nieco lepiej i ma jakieś tam wolne moce produkcyjne.

srolnią xD to amerykańska, niemiecką czy żydowska?
@przemyslaw-priemek: ja się generalnie zgadzam tylko to gadanie o kolonii śmierdzi ruska propaganda, dla mnie to ciągle tylko

To się nazywa geopolityka


A jak na tej mapie, żeby nie kłócić się o semantykę, powiedzmy kolonialno-geopolitycznej, plasuje się wspomniana wyżej Francja? Czy też pełni rolę przedmiotu czy podmiotu? Czy Polska mogłaby zajmować wyższą pozycje w bardziej zjednoczonej Europie która byłaby równorzędnym "partnerem" dla USA czy Chin? Czy już wogole spadlibysmy do roli
śmierdzi ruska propaganda


@ZielonaOdnowa: Bo Ukraina do 2014 roku była niepodległym i niezawisłym (zwłaszcza od Rosji xD) państwem a jako takiego Rosja nie miała powodu jej najeżdżać. Dopiero obalenie w zamachu stanu legalnego i demokratycznie wybranego rządu i zainstalowanie u władzy podległych USA faszystów i banderowców zmusiło miłującą pokój Rosję do obrony uciskanego bratniego ukraińskiego narodu.
To dopiero jest propaganda xD
Dobrze wiemy, że Ukraina nie była niezależna, do 2014 roku
@przemyslaw-priemek: aha, a jak w tej kwestii ma się integracja europejska? Można uznać że aktywnie przecie niej lobbują światowi hegemonii obawiając się że zjednoczona i odrodzona babcia Europa mogłaby zatańczyć na ich mogiłach czy raczej jest to projekt niemcocenteyczny i w ramach tej zjednoczonej Europy wrócilibyśmy na stanowisko wasala Niemiec które ciągną projekt Europa tylko po to żeby do takiej roli sprowadzić również Francję a Brytania im się w ostatniej chwili
btw francuski przemysł zbrojeniowy jest najsilniejszy w Europie,
z mega silną pozycją na świecie:
top 1 - usa
top 2 - ruscy, oni dużo stracili ostatnio
top 3 - francja
https://www.visualcapitalist.com/ranked-share-global-arms-exports-2022/

Ma szczególnie silną pozycje w awiacji, airbus na ten moment wyprzedził boeinga w samolotach cywilnych a jeśli chodzi o samoloty wojskowe to
bardzo duża krajów trzecich kupuje francuskie rafale.

A przypominam że do niedawna nawet ruscy kupowali francuską optotechnikę do swoich
@analboss: to dlaczego my od nich nie kupujemy tylko z drugiego końca świata? Przecież w razie wojny transport części czy serwisy, naprawy, jak to ma działać przy zakupach z Koreii?
Tak jak wyżej pisali? Prikaz z USA?
Bo się z zachodem Europy nie lubiliśmy to raz, dwa z korei braliśmy gotowce z półki a z francji trzebaby czekać lata na dostawę.
A poza tym Koreańce lubią dawać walizki na najwyższym szczeblu, także Pan minister Błaszczak ma teraz pewnie z 10 kont na Panamach.

Mnie to dziwi czemu my sami z najbliższymi sąsiadami nie rozhulamy produkcji zbrojeniowej, sama Polska ma 1/3pkb Rosji a razem z Czechami mamy prawie 1/2 PKB