Wpis z mikrobloga

Ten obrazek od NBP podsumowuje nachodzące 2 lata na rynku i można go wszędzie przeklejać zamiast pisania w kółko elaboratów. Najniższy wskaźnik budowy mieszkań w toku od 2006r czyli od kiedy to mierzą. To ta czarna przerywana kreseczka, jakby ktoś niedowidział xD Porównajcie to sobie z poziomem z 2021r. Widać? W taki rynek wjedzie kredyt na 0% i stopniowe ale pewne spadki stóp.

To będzie takie rozjebcongo jakiego świat nie widział, a mickom, pastiboxom i strusim jajom się nie śniło.

I weźcie mi już nawet nie #!$%@? o naganianiu - sam sobie tego nie narysowałem. xD To, że kogoś dupsko boli, że naganianie na spadki nie zadziałało i ludzie nie dali się zagonić jak bydło do obory z napisem "Hoooold" to już tylko jego problem.

Ło kurła, ten tag w najbliższym roku będzie jednym z najlepszych miejsc w internetach. Szykujta popcorn i w żadnym razie nie przestawajcie go śledzić, bo czuję, że fikoły przekroczą wszystkie granice. Nie będzie beki bo nie ma w ustawie budżetowej! Hetman nie wie co mówi i Tusk go ochrzanił! Demografia jebnie zaraz! We Francji jest taniej! Kto to będzie kupował! Dajcie mi sznur! Wyjeżdżam!

#nieruchomosci #kredythipoteczny #inwestycje #ekonomia #mieszkaniedeweloperskie #kredyt2procent
wypopekX - Ten obrazek od NBP podsumowuje nachodzące 2 lata na rynku i można go wszęd...

źródło: Poziom oferty - wskaźniki kroczące

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@wypopekX

Najniższy wskaźnik budowy mieszkań w toku od 2006r czyli od kiedy to mierzą. To ta czarna przerywana kreseczka, jakby ktoś niedowidział xD


Żeby być precyzyjnym to ta czarna przerywana kreseczka to (rozpoczęte - oddane). Jak znam matematykę, to wystarczy że oddaje się nienaturalnie dużo względem rozpoczynanych i ten wskaźnik będzie na ujemnych poziomach.

Zresztą już ci dzisiaj wklejał @BurzaGrzybStrusJaja jak to mało niby teraz budujemy XD

A dla 2023 to wygląda
pastibox - @wypopekX 
 Najniższy wskaźnik budowy mieszkań w toku od 2006r czyli od ki...

źródło: temp_file8622956661270352655

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
oddaje się nienaturalnie dużo względem rozpoczynanych


@pastibox: To jest tak jakby całe sedno xD Oddaje się dużo, bo oddaje się te sprzedane już rok/dwa lata temu, a nie długo będzie się oddawać coraz mniej, bo odbije sie spadek rozpoczynanych budów 2 lata temu, czyli w roku 2020.

Zresztą już ci dzisiaj wklejał @BurzaGrzybStrusJaja jak to mało niby teraz budujemy XD


No wkleił. Tylko nie rozumie co wkleił, tak jak i ty.
  • Odpowiedz
@wypopekX: naprawdę sądzisz że glapa z NBP będzie obniżał stopy procentowe? Cały czas inflacja jest powyżej 6% i teraz nowa władza nowa narracja - stopy w górę aż zbijemy inflację do celu NBP.
  • Odpowiedz
  • 0
naprawdę sądzisz że glapa z NBP będzie obniżał stopy procentowe?


@macvir: tak

teraz nowa władza nowa narracja - stopy w górę aż zbijemy inflację do celu NBP.


@macvir: a kto konkretnie taką narrację przedstawił? Bo 800 plus i kredy na 0% pokazują dokładnie przeciwny kierunek
  • Odpowiedz
@wypopekX wkleiłem też dane za 2023.
I tu mamy do listopada bez grudnia tylko różnice -25k więc ta twoja kreska już będzie wyżej nie na -50k więc już jest nieaktualna.

Zresztą ciężko się spierać o takie dane jak nie znamy rzeczywistego popytu i jego struktury.

Między 2009-2015 ta średnia rozpoczętych była dużo niżej okolice 150k rocznie teraz za 2023 będzie koło 200k a internet gra w jakieś narrację o załamaniu podaży XD.
  • Odpowiedz
No wkleił. Tylko nie rozumie co wkleił, tak jak i ty. Raz, że wkleił dane kończące się na 2022r podczas gdy na poważnie spadek liczby rozpoczynanych budów zaczął się dopiero od połowy 2022r. Pomarańczowa linia zaczyna lecieć u ciebie w dół, ale jej ciągu dalszego już nie widać... xD


@wypopekX: @pastibox PRAWDZIWY SPADEK -8% do rozpoczętych budów i -7% do oddanych mieszkań XD Nie wiem jak się po tym podniesiemy (ale
BurzaGrzybStrusJaja - >No wkleił. Tylko nie rozumie co wkleił, tak jak i ty. Raz, że ...

źródło: Screenshot 2024-01-07 at 17.42.58

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
PRAWDZIWY SPADEK -8% do rozpoczętych budów i -7% do oddanych mieszkań XD Nie wiem jak się po tym podniesiemy


@BurzaGrzybStrusJaja: No musiałbyś jeszcze rozumieć, ze to tylko zmiana procentowa wobec poprzedniego roku, kiedy liczba rozpoczynanych budów była już rekordowo niska
wypopekX - >PRAWDZIWY SPADEK -8% do rozpoczętych budów i -7% do oddanych mieszkań XD ...

źródło: PIEpng

Pobierz
  • Odpowiedz
@wypopekX: gdzie w zeszłym roku liczba rozpoczętych budów była rekordowo niska, kiedy była powyżej średniej z ostatnich 10 lat (żółta linia z wykresu który wrzucił Pastibox)? XDD Rekordowo niski to był popyt na kredyty mieszkaniowe. To tu był problem i dlatego dotowano z budżetu państwa kredyty mieszkaniowe - bo inwestorzy zostaliby z gorącym kartoflem, a z gorącym kartoflem ma zostać zwykły polak kredyciarz.
BurzaGrzybStrusJaja - @wypopekX: gdzie w zeszłym roku liczba rozpoczętych budów była ...

źródło: akcjakredytowa

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@BurzaGrzybStrusJaja: "średnia z 10 lat" xDDD

No jasne, że w ciągu ostatnich 10 lat z roku na rok więcej się buduje. Tyle, ze też więcej się SPRZEDAJE.

Jeszcze lata 90 sobie dolicz... xD

Liczy się nie sama liczba rozpoczynanych budów, ale jeszcze poziom sprzedaży, czyli ile z tego co się buduje zostaje na rynku. A tu mamy najniższy poziom oferty od 2010r. A to jeszcze sprzed IV kwartału beki.

Tak tak,
wypopekX - @BurzaGrzybStrusJaja: "średnia z 10 lat" xDDD

No jasne, że w ciągu ostatn...

źródło: Poziom oferty wg JLL

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
Między 2009-2015 ta średnia rozpoczętych była dużo niżej okolice 150k rocznie teraz za 2023 będzie koło 200k a internet gra w jakieś narrację o załamaniu podaży XD. No i do tego rybek wtórny.


@pastibox: Aha, czyli najniższy wskaźnik rozpoczynanych budów od 2017-2018r i najniższy poziom oferty od 2010r w perspektywie kredytu na 0% jest zupełnie spoko xDDD
  • Odpowiedz
  • 0
@wypopekX
A powiedz mi ile średnio m2 w polszy przypada na NPC'a a ile na zachodzie? Zanim nastąpi to co sugerujesz musi się jeszcze parę innych współczynników zmienić. Ale jestem amatorem więc się nie znam.
  • Odpowiedz