Wpis z mikrobloga

Stało się. Wiem że bardzo byście chcieli żeby to był bait, ale niestety nim nie jest. Postawiłem sobie kopię windowsa 10 z bootcampa. Macos to jest po prostu żart. Co z tego że jest zoptymalizowany pod danego laptopa skoro oni w tej firmie mają w nosie kompatybilność wsteczną przez co dochodzi do absurdalnych sytuacji z niemożliwością zainstalowania jeszcze dobrego softu na danym urządzeniu. Żeby wszystko działało trzeba instalować open core legacy patcher i za jego pomocą zaktualizować komputer do najnowszej wersji co i tak wiąże się z tym że być może będziesz miał glicze i bugi. Wprost cudownie. W moim przypadku pałka przegła się gdy po aktualizacji do macosa 14 na niewspieranym sprzęcie soft graficzny wyraźnie zwolnił bez jakiegokolwiek powodu mimo iż mój tablet i rysik działają wszędzie indziej normalnie xdddd

Przecież to jest dziadostwo. Nie dawajcie mi wymówki że "trzeba było nie ruszać" bo mimo mac osa 13 już mi aplikacje ze sklepu wołały o za starym systemie. Absurd.

Myślę że po tej małej przygodzie z makiem nigdy już się nie będę w to coś bawił. Witaj windowsie.

1. Safari jest wolniejsza niż chrome czy edge, do tego wspiera tylko dopuszczone rozszerzenia ze sklepu
2. Trzeba formatować dysk zewnętrzny na format który macos lubi bo inaczej nie skopiujesz plików
3. Kopiowanie, operacja na plikach na tym systemie to jakaś męczarnia. Tego nie wymyślił nikt zdrowy psychicznie. Nigdy nie wiesz czy system tobie pozwoli na skopiowanie plików czy nie xddd
4. Nie da się podłączyć smartfona z androidem by skopiować pliki xddd
5. Brak aktualizacji czyli męczenie się z open corem który i tak nie gwarantuje że wszystko będzie śmigało, a reset systemu albo nie zadziała, albo zadziała i niczego nie zmieni, albo ci zbrickuje kompa, wspaniałe
6. Pod windowsem trzeba specjalnego programu, a w nowych makach z procesorem M już bootcampa nie ma i zostaje parallerls [maszyna wirtualna]
7. Nawet pod bootcampem wszystko jest zrobione na styk, tak że trzeba instalować lepsze sterowniki do gładzika bo nie działa tak jak pod makiem czyli bardzo dobrze a czego nie potrafią skopiować inni producenci, jak ci nie pasi to kupuj myszkę

Jezu chryste, ja piałem z zachwytu nad makiem bo w teorii system jest zarąbiście zrobiony, gorzej gdy czegoś od niego oczekujesz, to taki linuks tylko że ma wsparcie i soft. A i tak jest zrobiony jak dla kogoś kto ma IQ myszy.

Nigdy więcej. Na szczeście nie zapłaciłem kilku tysięcy za ten szrot.

PRZESTRZEGAM, NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ NA MARKETING APPLE BO SIĘ WŁADUJECIE, JEST ROK 2023 A TEN SYSTEM TO DALEJ BUBEL

#apple #windows #linux #pcmasterrace #macos #ios #android
  • 15
1. Safari jest wolniejsza niż chrome czy edge, do tego wspiera tylko dopuszczone rozszerzenia ze sklepu


@czasnawybory666: A to jest nakaz korzystania z Safari?

2. Trzeba formatować dysk zewnętrzny na format który macos lubi bo inaczej nie skopiujesz plików


Ale wiesz że to Windows jest płatkiem śniegu i obsługuje jedynie NTFS i exFAT? Podczas gdy zarówno macOS jak i Linux masę innych formatów. exFAT działa z każdym OS.

3. Kopiowanie, operacja
@L3gion @Krol_Karo @czasnawybory666

A to jest nakaz korzystania z Safari?


Nie ma ale to najlepiej zintegrowana przeglądarka z systemem

Ale wiesz że to Windows jest płatkiem śniegu i obsługuje jedynie NTFS i exFAT? Podczas gdy zarówno macOS jak i Linux masę innych formatów. exFAT działa z każdym OS.


Linux może tak, natomiast macOS lubi swoje formaty i obsługuje exFAT ale też nie idealnie, bo bywają problemy przy naprawianiu dysku po nieodmontowaniu. Ważnych
Nie ma ale to najlepiej zintegrowana przeglądarka z systemem


@rybak17: O ile mogę wybrać daną przeglądarkę jako domyślną, to mi wystarcza jako integracja.

Fakty są takie że Windows oferuje dużo dłuższe i lepsze wsparcie, a sama aplikacje w nowych wersjach będą kompatybilne z komputerem dużo dłużej. Sam komputer stanie się elektro-śmieciem dużo później.


No chyba że Windows 11 to wtedy nie. Wszystko poniżej 8 gen Intela działa jak śmietnik i nie
@rybak17: O ile mogę wybrać daną przeglądarkę jako domyślną, to mi wystarcza jako integracja.


@L3gion: Inna przeglądarka nie ma obsługi wszyskich gestów, drenuje bardziej baterię, nie integruje się tak dobrze z iPhone/iPad gdzie jest jeden słuszny silnik od Safari. Działa dobrze z systemowym menadżerem haseł.

No chyba że Windows 11 to wtedy nie. Wszystko poniżej 8 gen Intela działa jak śmietnik i nie dostaje aktualizacji a Win 12 ma nie
Co z tego że jest zoptymalizowany pod danego laptopa


@czasnawybory666: Nie jest. Jakbyś chciał system zoptymalizować pod każdy sprzęt, to byś musiał wydawać kilka wersji systemu operacyjnego, właśnie pod dany sprzęt. Samych 64-bitowych architektur x86 (generacji) masz 4. Oznacza to, że (oczywiście przy optymalizacji) powinny wychodzić 4 wersje MacOS, a przynajmniej 2-3.

Chyba tylko Linuksa da się sensownie przygotować pod dany sprzęt, ale prawie nikt tego nie robi (poza użytkownikami Gentoo)
Linuxa społeczność stawiała na różnych dziwnych urządzeniach. To eksperyment gdzie wiele podstawowych rzeczy nie działa dobrze albo nie działa wcale.


@rybak17: Gdyby Apple chciało zablokować Linuksa na swoich komputerach to by to zrobiło z łatwością, bo Maki z ich procesorami mają system bootowania ten sam co urządzenia z iOS i pochodnymi i tam Linux średnio działa. Nie tylko tego nie zrobili ale w jednej z aktualizacji firmware wręcz ułatwili bootowanie innych
@LoginZajetyPrzezKomornika: Nie rozumiem? W macOS "wytnij" masz do tekstu. W plikach tego nie ma, używają jakieś innej nazwy bo przez lata tej funkcji uparcie nie chcieli dodać. Dla wyznawców wszystko od Apple jest najlepsze

@nostalgiwolf Efekt jest taki że Linux lepiej był rozwijany na Sony PS3 niż na Apple ARM, blokować można na różne sposoby. W praktyce zostaje wizualizacja np. przez Paralles gdzie Linux i Windows działa bardzo dobrze, i faktycznie
Efekt jest taki że Linux lepiej był rozwijany na Sony PS3 niż na Apple ARM


@rybak17: No może dlatego, że było to rozwiązanie oficjalnie wspierane przez Sony? No dziwne strasznie, że system lepiej działa na platformie gdzie ma wsparcie producenta platformy niż na platformie gdzie takiego wsparcia nie ma i trzeba wszystko klepać od podstaw.

blokować można na różne sposoby


Apple nie blokuje w żaden sposób Linuksa. Jedyne co robi to
@nostalgiwolf: Po prostu Sony dało taką możliwość bo to jest konsola a nie komputer PC. Na PS2 też było możliwość instalacji Linuxa.
Apple nie daje wsparcia, nie daje też dostępu do wielu rzeczy o czym jest wspomniane na stronie projektu tego nietypowego Linuxa.

Nie oczekuje że z Asahi Linux wyjdzie coś więcej niż ciekawostka. Nawet za 5 czy 10 lat, o ile Apple nie zmieni podejścia. Obecnie komercyjnie uparcie ignorują ten