Wpis z mikrobloga

Zróbmy listę złotych rad jakie byście dali komuś kto chce być dobrym programistą. Mogą być podstawowe i bardziej zaawansowane.
Rady ode mnie:
- Zanim zadasz pytanie sprawdź czy może na nie odpowiedzieć: google, chatgpt, dokumentacja
- Gdy skończysz pracę nad commitem, zadaj sobie pytanie czy możesz dopisać jakieś testy
- Dokumentuj błędy na które natrafiasz, ich rozwiązania i generalnie rozwijaj dokumentację
- Jeżeli często wykonujesz jakąś instrukcję, żeby na przykład zbudować projekt, staraj się zrozumieć co robi każda komenda. W przyszłości łatwiej będzie ci debuggować problemy z tym związane.

#programowanie #programista15k
  • 18
  • Odpowiedz
Gdy skończysz pracę nad commitem, zadaj sobie pytanie czy możesz dopisać jakieś testy


@cordianss: testy pisze się przed napisaniem implementacji ()
  • Odpowiedz
@cordianss:
- staraj sie rozwijac, nie stoj w miejscu z technologiami, czytaj dokumentacje jak nie mozesz wieczorem zasnac ( ͡° ͜ʖ ͡°) zawsze sie dowiesz czegos ciekawego co potem wykorzystasz
- nie boj sie optymalizowac swoich narzedzi pracy. Nowy edytor, theme, komputer? To pomaga sie nie zanudzic
- nie spiesz sie, zastanow sie czy czegos nie da sie zrobic czysciej, od razu dobrze zeby potem do tego
  • Odpowiedz
testy pisze się przed napisaniem implementacji ()


@MacDada: i najważniejsza rada: nie przyjmuj bezkrytycznie wszystko co piszą eksperci. w IT nie ma zasad, które należy stosować wszędzie i zawsze.
  • Odpowiedz
@MacDada: to czy piszesz testy przed czy po implementacji nie wpływa na ich jakość. TDD powstało żeby opychać szkolenia i żeby crudziarze i enterprisowcy mieli nowy dogmat. Sam fakt, że uncle bob optuje za TDD jest argumentem, żeby tego nie używać
  • Odpowiedz
@cordianss: Ship it. Długo byłem skupiony w karierze na pokryciu testami (firma wymagała 90% co doprowadzało do wielu absurdów), ddd, tdd - nie ma to znaczenia. Płacą nam za dowożenie, i to nie taskow w jirze tylko łącznie z ownershipem i rozumieniem produktu.
  • Odpowiedz
to czy piszesz testy przed czy po implementacji nie wpływa na ich jakość.


@afuera: Najwyraźniej zdania są tu podzielone. W podlinkowanym przeze mnie artykule Wujo Bob argumentuje czemu pisanie testów przed implementacją daje większą szansę na wyższą jakość testów.

TDD powstało żeby opychać szkolenia i żeby crudziarze i enterprisowcy mieli nowy dogmat.


@afuera: #teoriespiskowe

Sam fakt, że uncle bob optuje za TDD jest argumentem, żeby tego nie używać


@afuera:
  • Odpowiedz
@MacDada zapoznać się można i wypada, ale traktować jako słowo od boga każdą z wypowiedzi boba nie przystoi, bezkrytyczne przyjmowanie jego książek, które się mocno zdezaktualizowały przez ten czas nie jest wskazane
  • Odpowiedz
zapoznać się można i wypada, ale traktować jako słowo od boga każdą z wypowiedzi boba nie przystoi, bezkrytyczne przyjmowanie jego książek, które się mocno zdezaktualizowały przez ten czas nie jest wskazane


@inxsswm: 100% zgody. Aczkolwiek ciekawe, bo ja osobiście nie spotkałem się z jakimś bezkrytycznym uwielbieniem UB -> za to spotkałem się z automatycznym hejtem (raczej świeże zjawisko, które obserwuję od jakiś 3-4 lat).

niekoniecznie, można i tak i tak, zależnie
  • Odpowiedz
za to spotkałem się z automatycznym hejtem


@MacDada: Bo po latach aplikowania CleanCode w projektach okazało się, że wcale z tym kodem nie pracuje się dużo łatwiej, a często te dodatkowe abstrakcje i wzorce OOP są stosowane źle i tylko utrudniają zmiany. Czyli dokładnie odwrotnie niż miało być.
No i pewnie niejeden z nas spotkał na swojej drodze takiego denerwującego typka, co dawał -1 na review, bo w jakiejś książce (zapewne
  • Odpowiedz