Wpis z mikrobloga

#bekazkatoli #religia

Na wstepie, jestem niewierzacy, nie chodze do kosciola.

Pamietam ze jako dwudziestolatek wychowany na osiedlu z patusami, obrazony na kosciol i na swiat, uzywalem zwrotow w stylu "pambuk" i "bajki semickich pastuchow", zaczytywalem sie w Dawkinsie i sluchalem jutubowych filmikow o obnazaniu biblijnych NIESCISLOSCI hehe. Tak bylo do czasu az doroslem.

Katalizatorem do zmiany mojego podejscia bylo spowodowane nudą uczeszczanie na wyklady zwiazane z teorią kultury. Zrozumialem na tych wykladach, ze posiadanie przez nas takich materialow jak Koran, BIblia, czy jakiekolwiek inne ksiegi zwiazane z jakimikolwiek religiami to blogoslawienstwo, pozwalajace nam nie tylko zrozumiec lepiej mechanizmy rzadzace nami samymi, ale to rowniez blogoslawienstwo dla naszej kultury, ktore dalo nam tak duzo wspanialych dziel, ze dziwnym byloby traktowac BIblie protekcjonalnie. Jadro ciemnosci, Czas apokalipsy, pamietniki Adama i Ewy, freski Michala Aniola czy plyty Mansona i Nine Inch Nails to tylko nedzny wycinek kultury, ktora dyskutuje w przestrzeni istniejacej tylko dzieki religiom.

Do tego, warto wspomniec ze rola i znaczenie dla naszej natury takich kwestii jak tabu, sacrum czy profanum zostaly obnazone tylko i wylacznie dzieki istnieniu rytualow religijnych, ktore sa nieskonczonym kompendium wiedzy o nas samych.

Podsumowujac to krotkie #!$%@?, uwazam ze ludzie ktorzy uzywaja protekcjonalnych zwrotow w stylu "pambuk", "pan na chnurce", "talmudyczne kondominia", czy "bajki semickich pastuchow" to ludzie niedoedukowani, nierozumiejacy swiata, do tego z bardzo waskimi horyzontami swiatopogladowymi.
  • 16
Zrozumialem na tych wykladach, ze posiadanie przez nas takich materialow jak Koran, BIblia, czy jakiekolwiek inne ksiegi zwiazane z jakimikolwiek religiami to blogoslawienstwo, pozwalajace nam nie tylko zrozumiec lepiej mechanizmy rzadzace nami samymi,


@cocklush69: takie samo zrozumienie daje nam aktywność w social mediach. Dlaczego zatem nie powstał kościól facebooka, twittera, wypieku i nie zaczniemy kontrolowac kazdego aspektu życia regulaminami tych serwisów?
@cocklush69: takie krótkie #!$%@? mylące skutek z przyczyną. Mamy dużo ładnych rzeczy POMIMO religii.
Religia towarzyszy nieodłącznie ludziom bo przez większość historii było to niezbędne do zarządzania ludem jako system prawny. Powstanie wiary wynika oczywiście ze strachu i niewiedzy, ale już religie to tylko sposoby na sprawowanie władzy.
Wiele dzieł sztuki jest oczywiście związanych z religiami gdyż kiedyś po prostu każdy był wierzący w coś oraz dlatego, że religie przyciągały pieniądze.
@niegwynebleid: po pierwsze, teoria skapywania nie dziala i zostala odrzucona par lat temu, po drugie nie dotyczy ona kultury, po trzecie nie zrozumiales co napisalem. Nie napisalem ze dobrze ze religia jest bo stworzyla kulture, tylko napisalem ze religia jest nakladka na mechanizmy istniejace w nas tak czy siak, pozwalajaca je zrozumiec. To TY mylisz skutek z przyczyna
pozwalajace nam nie tylko zrozumiec lepiej mechanizmy rzadzace nami samymi, ale to rowniez blogoslawienstwo dla naszej kultury, ktore dalo nam tak duzo wspanialych dzieł

@cocklush69: wrócę do góry - wiara powstaje przez strach i niewiedzę. Nie wyjaśnia jej. Wymyśla bajeczki by zasypać braki. Przez kilka tysięcy lat w coś tam trafią tak jak trafią wieśniaki z niektórymi przesądami. A, że u władz religijnych znajdują się oczywiście ludzie potrafiący sterować tłuszczą -
@niegwynebleid:

Nie wyjaśnia jej


Oczywiscie ze wyjasnia, polecam zaglebic sie w temat koszernosci

Wymyśla bajeczki by zasypać braki


Pewnie, takie wnioski sie nasuwaja w momencie gdy pamieta sie o Perunie jako kreatorze piorunow i tak dalej, natomiast wspomniana juz wyzej rola Tabu albo rytualow nie zostalaby wyjasniona, gdyby nie obecnosc religii. Tylko w pewnych przypadkach religia wyjasnia niezrozumiale mechanizmy, w innych przypadkach spina w klamre pewne mechanizmy istniejace w nas niezaleznie
@cocklush69 ale co, mam ci zacząć filozofie antyczne wymieniać?
I udowadniać że hierarchia religijna potrafi wpływać na tłum? Przecież to jest podstawa bycia kapłanem jakiejś religii. Jak jesteś w tym kiepski to nikt ci kasy nie sypnie. Jasne, potem przy bardziej zorganizowanych przechodziły też miernoty, ale to statystyka.
Bardzo bym cię prosił o to co jest wyjaśnione religijnie przez koszerność czy inne obrzezanie a co nie może zostać wyjaśnione przez zwykle przesądy
Nie napisalem ze dobrze ze religia jest bo stworzyla kulture, tylko napisalem ze religia jest nakladka na mechanizmy istniejace w nas tak czy siak, pozwalajaca je zrozumiec.


@cocklush69: To się okazuje dużo bardziej złożone :)

Podstawowe instynkty to i owszem, istnieją w nas tak czy siak, jak we wszystkich zwierzętach. Religie zwykle mniej lub bardziej do tych instynktów jakoś się odnoszą. Ale wszystko co ponadto to wytwór kultury i religii. W
@niegwynebleid:

ale co, mam ci zacząć filozofie antyczne wymieniać?


No prosze wymienic te duzo trafniejsze i ciekawsze o ktorych wspominales

I udowadniać że hierarchia religijna potrafi wpływać na tłum? Przecież to jest podstawa bycia kapłanem jakiejś religii. Jak jesteś w tym kiepski to nikt ci kasy nie sypnie. Jasne, potem przy bardziej zorganizowanych przechodziły też miernoty, ale to statystyka.


Nadal nie wymieniles przykladow tych ciekawych studiow nad czlowiekiem

Bardzo bym cię
@kubako: zgadzam sie ze wszystkim co napisales, zgadzam sie ze to kwestia duzo bardziej zlozona, tylko ze

Ale wszystko co ponadto to wytwór kultury i religii


niektorzy teoretycy kultury uwazaja ja za emanacje naturalnych mechanizmow, co czyni temat jeszcze ciekawszym i jeszcze bardziej zlozonym. Nalezy w takim wypadku traktowac religie, obrzedy i rytualy jako klucze do zrozumienia wielu aspektow naszej natury.
Nalezy w takim wypadku traktowac religie, obrzedy i rytualy jako klucze do zrozumienia wielu aspektow naszej natury.


@cocklush69: Dokładnie - szczególnie w kontekście tego, że wychowaliśmy się w danej kulturze religii i to ona w ogromnym stopniu ukształtowała naszą "naturę", więc badając ją rozumiemy skąd wzięły się oraz czym w ogóle są, nasze wzorce kulturowe. Gdzie są granice wzorców kulturowych, a gdzie pojawiają się faktycznie uniwersalne cechy i wartości.

Oczywiście należy
@cocklush69: A wziąłeś pod uwagę fakt, że kk zawsze miał hajsu jak lodu, więc finansował sobie sztukę, która była zgodna z ideologią? Moim zdaniem religia negatywnie wpłynęła na sztukę + jak widzę wywalony w kuj kościół i pomyślę, że gdzieś tam byli biedacy, co chleb nie był codziennością, a ksiądz kolejny złoty pomnik sobie stawiał, to krwica mnie strzela. I to nie dlatego, że ktoś miał hajs to sobie go wydał,