Wpis z mikrobloga

Czytałem, że jeśli mam umowę zlecenia na 3 miesiące - tzn zarabiam na prowizjach, to nawet jak nie będę przez te 3 miesiące nic zarabiał, a mimo to mam umowę i w związku z tym od pierwszego dnia jestem zarejestrowany w NFZ i mam prawo się leczyć z NFZ, nie płacąc za wizyty. Prawda to? Trochę by to było nielogiczne w sumie.

Wołam też @Bankierpl bo widzę, że się udzielacie w takich sprawach.

#nfz #praca #finanse
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wykopowy1: Czy to nie zależy od odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne? Jeśli pracodawca co miesiąc odprowadzi składkę, mimo, że ty nie zarobisz, to wydaje mi się, że masz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.
  • Odpowiedz
@wykopowy1: podstawą jest to, czy jesteś zarejestrowany, czyli za ten czas podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a nie to, czy faktycznie coś zarabiasz. Obowiązkowi ub. zdrowotnego podlegają osoby będące wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia lub osobami z nimi współpracującymi. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej
  • Odpowiedz
spełniony po

opłaceniu składki w terminie i

no a jak nie ma z czego opłacić składki, bo jeszcze ktoś nic nie zarobił to wychodzi, że nie został spełniony obowiązek i nie jest się ubezpieczonym
  • Odpowiedz