Wpis z mikrobloga

#finanse #bankowosc
Może to głupie pytanie, ale jakie oszczędności przeciętny polak "może" trzymać w gotówce i czy to jest dobry pomysł? Przykładem są choćby starsze osoby które 20 lat odkładają pieniądze, żeby potem zostać oszukanym na bitcoiny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak US podchodzi do takich oszczędności?
  • 10
  • Odpowiedz
@Reynald: jeśli masz dowód na legalne, opodatkowane źródło skąd masz tą gotówkę to możesz trzymać ile ci się żywnie podoba. Oczywiście US zainteresuje się tym dopiero jak wpłacisz to wszystko na raz do banku, bo jak inaczej mieliby się o tej gotówce dowiedzieć?
  • Odpowiedz
@Reynald: Prześledź historię prezydenta Adamowicza, którego dziadek przywiózł walizkę pieniędzy z przymusowych robót w Trzeciej Rzeszy.
  • Odpowiedz
@Reynald: Ja raz w życiu miałem ponad 10k w gotówce (akurat miałem majstrowi zapłacić) i w tym samym tygodniu spłonął mi dom razem z tą gotówką w skrytce. Szybko się dowiedziałem że ubezpieczenie nie pokrywa strat gotówki, więc od tamtej pory nie noszę przy sobie więcej niż 100 PLN ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Reynald: jednorazowymi wpłatami do 40k nikt się nie zainteresuje. Cykliczne, powtarzające się wypłaty rzędu 10k-40k mogą kogoś zainteresować. Przy takich drobnych jak piszesz nikt dupy sobie Tobą zawracał nie będzie, chyba że np. dokonywałbyś ich co 1 min ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Reynald: W gotówce bez sensu trzymać, bo coś Ci się z chatą stanie i cześć. Natomiast na koncie oszczędnościowym to spoko, o ile oczywiście bank jest normalny, a nie jakiś krzak. Nie wiem, więcej jak 50k to bym nie trzymała i na pewno przerzuciłabym to w euro i dolary, bo tyle styknie na kilka miesięcy bez żadnego dochodu. Natomiast oszczędności na coś konkretnego (nie wiem, remont, samochód, cokolwiek) to inna pula.
  • Odpowiedz
  • 0
@woj_st: @not_me a co w sytuacji, jeśli uzbieram przez kilka lat z takich drobnych prezentów, sprzedaży, czasami wypłacając coś z konta 30-40 tys i chciałbym to wpłacić na konto oszczędnościowe. Czy może się zdarzyć, że US zapyta skąd to jest, jak ewentualnie mam udowodnić, ze zbierałem to latami? Sorry, może to głupie, ale żyjemy w państwie które dokręca śrubę i człowiek który latami uczciwie pracuje zastanawia się czy nie będzie miał
  • Odpowiedz
@Reynald: jeśli wypłacasz z konta to masz w historii w banku potwierdzenie, że wypłacałeś...jeśli coś sprzedałeś, powinieneś zapłacić od tego podatek, prezenty możesz podciągnąć pod darowiznę od rodziców, której do kwoty 36120 nie trzeba zgłaszać do US, ALE teoretycznie rodzice powinni mieć dowód skąd mieli te pieniądze :p Tyle teorii, w praktyce taka jednorazowa wpłata nikogo nie będzie obchodziła, US ma w #!$%@? roboty i bez tego.
  • Odpowiedz