Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie jak głupiemu, dlaczego nie mówimy "niepełnosprawny" tylko "z niepełnosprawnością"?
Rozumiem, że to coś w stylu "niewidomy" vs "ślepy"?
Jedno jest potoczne i pejoratywne a drugie poprawniejsze politycznie trochę i tych ludzi nie obraża?

#niepelnosprawni
#sejm
  • 28
@thority: w ogóle, właśnie dyskutując nad przedstawionym przez ciebie zagadnieniem kiedyś Miodek zauważył, że jest tendencja w języku polskim, żeby zastępować przymiotniki rzeczownikami, np.: "Wydział Chemii", zamiast "Wydział Chemiczny". Najwyraźniej dla większości ludzi takie połączenie brzmi lepiej i niekoniecznie to musi być związane z kwestią obrażania.
@thority: Nie jestem zwolennikiem tej podmianki ale logika jest taka, żeby nie postrzegać człowieka jako określanego głównie przez niepełnosprawność, tylko osobę której częścią jest niepełnosprawność. Coś jak gamer vs ktoś kto gra w gry. Gdzie ten drugi to po prostu ktoś kto od czasu do czasu w coś zagra, a ten pierwszy to facet z załączonego obrazka.
ObserwatorPPR - @thority: Nie jestem zwolennikiem tej podmianki ale logika jest taka,...

źródło: gamer

Pobierz
@thority Nazywając osoby dotknięte niepełnosprawnością niepełnosprawnym sprawia że bez względu na cały wachlarz cech predyspozycji czy umiejętności jakimi ta osoba dysponuje, będzie dla Ciebie zawsze osobą z deficytem względem Ciebie
  • 0
@ObserwatorPPR: o kurde, człowiek codziennie się czegoś uczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam nadzieję, że mogę wybrać jedno z tych, a nie muszę mówić "osoba z uszkodzonym ŁAMANE PRZEZ upośledzonym wzrokiem lub słabym wzrokiem".