Wpis z mikrobloga

Ta inba z Braunem pokazuje jak nikłe pojęcie o Polsce i religiach w naszym kraju mają Polacy. Nie chodzi mi bynajmniej o dyskusje czy w instytucjach państwowych jest miejsce na religijne symbole i obrzędy, a o gadki o Izraelu, czy pojawiąjące się kpiny, że "to może 6 stycznia (Boże Narodzenie) wywieśmy flagii rosyjskie"*.

Tak, chodzi mi o łączenie religii z narodowością i milczące założenie, że jak ktoś nie jest katolikiem, to nie jest Polakiem. Wyznawca judaizmu to Żyd (z wielkiej litery), prawosławni są Rosjanie a protestanci to Amerykanie i Anglicy. Fajnie, ale tak się składa, że w naszym kraju mieszka kilkaset tysięcy Polaków (etnicznych i/ lub obywateli), którzy właśnie są żydami (z małej litery), prawosławnymi (mamy nawet własną, niezależną od nikogo cerkiew), protestantami, muzułmanami, buddystami czy, nawet, bahaitami. I warto to wiedzieć, a nie wmawiać komuś, że jak nie modli się do kremuwkarza, to nie jest Polakiem.

#religia #protestantyzm #prawoslawie #zydzi #przemyslenia #neuropa #oswiadczenie

*to jest o tyle zabawniejsze, że obecnie miążdżąca większość prawosławnych w Polsce to Ukraińcy.
  • 15
@tomek123456789: zanzaczyłem na wstępie, że nie chodzi mi o to czy w budynkach państwowych powinny być symbole i obrzędy religijne. Ale tak, to jest też część problemu, że jak polscy katolicy się modlą, to przecież normalne, ale jak polscy prawosławni się modlą to obcy (gdzie Rosjan masz w Polsce ~10k a prawosławnych jest ~150k - wg. danych cenzusu, bo z ukraińskimi uchodźcami to kilka razy więcej), a jak polscy żydzi, to
żydzi u siebie plują na chrześcijan, gdy ci chcą obchodzić swoje święto. filmik


@crazykokos: ci żydzi o których mówisz są u siebie. Masz tak żałosną wiedzę, że nie odróżniasz żydów (wyznawców judaizmu) od Izraelczyków (narodu). I próbujesz edukować.

Magda Gessler, prawosławna Polka, jest u siebie w Polsce, a nie w Rosji. Adam Małysz (luteranin) też jest u siebie w Polsce, a nie jak jechał skakać do Finlandii. Dokładnie właśnie o to
@niedoszly_andrzej sorry ja czytam to co wykładowcy polecają. i zdanie o żydach jest jasne w konteksie polecanych pozycji. mogę Ci wymienić z 15 współczesnych
książek o żydach. Ty nie wymienisz nawet 5, bez różnicy czy współczesne czy z 1800.
@crazykokos: możesz wymienić 2137 książek o żydach, a ja 0, ale nie wiem co to zmienia w kontekście tego co napisałem w OP - tj. że bycie żydem nie jest tożsame z byciem Żydem i, że wielu Polaków nie jest katolikami. To są po prostu fakty.