Wpis z mikrobloga

#swiatlowod #swiatlowody #inea #siecikomputerowe #sieci

Podłączyli mi światło z INEI. Dostałem modem ZTE ZXHN F601 oraz ruter ZTE ZXHN H3640.
Wszystko chodzi tyle, że ja chcę podłączyć swój ruter OpenWRT bezpośrednio do modemu. Ustawiłem DHCP klienta, sklonowałem MAC ale wygląda na to, że to za mało. Ruter od INEA ma trzy adresy MAC/IP: Internet, MNGT+VOIP oraz TV. Wszystkie są z DHCP i IPv4.
Ja korzystam tylko z usługi internetu. Przed zamówieniem, powiedzieli mi, że mogę podłączyć się bezpośrednio do modemu lub przełączyć ruter w tryb mostka (rozmawiałem z doradcą technicznym). Dzisiaj mi mówią, że żadna z tych rzeczy nie jest możliwa.

Co innego oprócz MAC'a może być przyczyną nie przyznawania IP przez modem?
  • 15
  • Odpowiedz
@amozeto: wypowiedz im umowe i elo, inea lub rozmijać się z rzeczywistością, szczególne jak nie bardzo ogarniasz, żeby ich weryfikować. jak załatwialeś formalności przez tel to masz 14 dni na odstąpienie.

ew. nalegaj na udostepnienie hasla do sesji pppoe i podmien routery
  • Odpowiedz
  • 0
ew. nalegaj na udostepnienie hasla do sesji pppoe i podmien routery


@Pan_Slon: dzięki. Wiesz na którym segmencie VLAN serwują internet? jesteś pewien, że używają PPPoE?
  • Odpowiedz
  • 0
@Lord_Jim: @Pan_Slon powiedział, że korzysta z PPPoE. Dzwoniłem do INEI jeszcze raz, ale beton kompletny, powiedzieli, że upomną handlowców, żeby nie rozpowiadali ludziom, że można swój ruter podłączyć. Znalazłem w necie info, że INEA ma internet na VLAN 60. Spróbowałem (wraz ze sklonowanym MAC), ale nie działa. Może to zależy od tego, kto kładł światło (u mnie ŚI). Ktoś coś wie na ten temat?
  • Odpowiedz
@amozeto: mi dali ONT nokie jakąś, bez dodatkowego kombinowania lata bezpośrednio na moim routerze, mazowieckie, montaż na początku 2023
  • Odpowiedz
@amozeto:

W takim modelu nie ma możliwości przełączenia routera w tryb bridge.
Do tego onta podpina się router operatora końcowego (Inea, Orange, Vectra itp)
  • Odpowiedz
  • 0
@Lord_Jim: Wiesz jakie jest uzasadnienie techniczne? Bo na chłopski rozum to tam są trzy usługi puszczone po VLAN, ewentualnie sprawdzanie adresu MAC rutera i DHCP. Ja chce podłączyć swój ruter z NAT, nie chce trybu bridge
  • Odpowiedz
@amozeto:

Jeśli chcesz podłączyć swój router i nie ma on być "nadzorcą Twojej lokalnej sieci" to podpinasz się nim do portu LAN.
Wtedy router dostaje adres z DHCP urządzenia z Inei.
Spróbuj zadzwonić na CC, żeby na ichniejszym routerze włączyli Tobie usługę uPnP.
  • Odpowiedz
@amozeto: ustal dokładnie jaki masz rodzaj łącza, czyje światłowody są, czy inea jest tam jedynym operatorem? Jeżeli jest jedynym operatorem to masz lipę, jeżeli ktoś jeszcze tam jest to się nie szczyp i wypowiadaj umowę, gówno Ciebie interesuje upominane handlowców, zostałeś wprowadzony w błąd. Te #!$%@? z inei robią ludzi konkretnie w #!$%@? w każdej możliwej sytuacji, tak na pocieszenie
  • Odpowiedz