Wpis z mikrobloga

Większym skandalem od przeprowadzania w Sejmie obrzędów religijnych jest jednak używanie przemocy by im zapobiegać.

@DoktorNauk: Ale wiesz, że święto chanuka jest chyba jedynym niereligijnym świętem żydów? :)

Sejm nie powinien być miejscem na obrzędy, jednak kurła, nie takim kosztem.

@DoktorNauk: Tylko, że to sejm zdecydował, że aby upamiętnić setki lat wspólnego życia w sejmie w święto świateł zapalą światło.
Polska nie zaczęła się dziś i nie skończy się jutro.
@surlin: Ja tam nie wiem, ja skończyłem podstawówkę, a nie religioznawstwo czy judaistykę, jednak pan marszałek chyba wie co mówi (2:50) skoro chce zgłosić do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 195. § 1. KK Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
do lat 2. ( °_°)

Ale
DoktorNauk - @surlin: Ja tam nie wiem, ja skończyłem podstawówkę, a nie religioznawst...
jednak pan marszałek chyba wie co mówi

@DoktorNauk: Niekoniecznie.

Według ambasador Izraela w Polsce Anny Azari Chanuka jest świętem wyjątkowym, bo niereligijnym. "Obchodzimy je, ponieważ sami tak wybraliśmy" - mówiła.

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/w-sejmie-swietowano-chanuke

Żydowskie obrzędy i święta religijne których mają zilion reguluje tora i komentarze do niej. Nie ma w niej słowa o chanuce którą obchodzą jako rocznicę wybuchu powstania przeciw grekom p.n.e. w wyniku którego, choć żydzi byli bez szans, grecy stwierdzili,