Wpis z mikrobloga

@PanieAreczku: ja tam wole smieciaka, zawypujesz wieczorem i do rana jest ciepelko. ogrzewanie tanie, ludzie czesto meble wystawiaja i za darmoszke mozna miec opał. A to jest tez bardzo wygodne bo dlugo sie plali.
  • Odpowiedz
  • 8
@srgs: nie no, to jest inna liga, wiadomo. Gdybym mial czas to tez bym chetnie somsiadow uraczyl benzopirenem z plastikowych butelek. Zaplacilem za nie orzy zakupie, wiec logiczne ze moge z nimi zrobic co chce, sa moje. Ale niestety nie mam miejsca w domu na spalarnie, pozostaje wiec ha tfu pompa lub gaz.

A piec o ktorym piszesz jest super z kilku powodow:
1. Smieci sa magazynowane w chmurze
2.
  • Odpowiedz
@PanieAreczku: ja tam nie narzekam, przy wczorajszej pogodzie (temp 3-8 stopnia ale wietrznie i mokro) pompka zjadła mi jakieś +/- 8kw a do ogrzania ma prawie 300m do 24 stopni. Także tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Twój komentarz taki trochę prześmiewczy, ale nie dziwię się bo jak czytam te różne grupy z fb z lamentami ludzi, że im pompa zjadła 120kw jednego dnia to widzę, że sporo ludzi ma problemy. I myślę, że Twój komentarz jest właśnie takim prześmiewczym odzwierciedleniem nastrojów na grupach FB :D

Ja to widzę tak, że marketerzy z OZE nawciskali ludziom badziewia do nieocieplonych (lub ocieplonych lipnie) domów mamiąc ich "darmowym" ogrzewaniem, tymczasem rzeczywistość brutalnie ich rucha xD A moim zdaniem powinni najpierw zaproponować termomodernizacje domu tak by zejść conajmniej do NF40 a potem
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ wszystko ok tylko kiedy się to wróci w stosunku do gazu (instalacja sama pompa). Jak ktoś nie ma gazu to ok można myśleć ale w innym przypadku to nie wiem czy ma sens. Tak z ciekawości ile taka pompa ma żywotności 10 - 15 - 20 lat?
  • Odpowiedz
  • 0
@KONONOWlCZ: @Nskostek Panowie, śmieszki na bok, ale ja naprawdę teraz bije się z myślami - pompa ciepła czy gaz.

plusy pompy:
+ brak podatku w przyszłych latach (na gaz już się UE szykuje),
+ można sobie trochę przyoszczędzić mając powerwalla i instalacje PV (ale to
  • Odpowiedz
@PanieAreczku: a to piec gazowy nie ma też ryzyka awarii ( ͡° ͜ʖ ͡°) ? W lutym wymieniałem piec gazowy u rodziców bo stary wyzionął ducha i naprawa była nieopłacalna. Poza tym jego sprawność (12 letni piec) w porównaniu do tych nowych to jakiś żart. Koszt nowego z robotą to 16 tys. Generalnie wszystko się psuje i wszystko prócz kopciucha będzie uzależnione od dostawców medium.

+ możliwość grzania też wody / wyższej temperatury.


mi pompa grzeje wode c.w.u do 43 stopni (a może więcej, 43 dla mnie jest optymalne) i kosztuje
  • Odpowiedz
@PanieAreczku z mojej strony nie dawno stałem przed identycznym wyborem ale już na zakupie działki u mnie musiałem mieć możliwość podłączenia gazu choć zachodu z tym co nie miara. Urzędy przy Gazowni to pikuś....

Jak masz możliwość nitki to wg mnie nie ma co się zastanawiać przy butli to już bym chyba szedł w pompę. Generalnie najważniejsze to nie być zależnym od jakiś firm dziś butla kosztuje tyle za rok tyle...
  • Odpowiedz
@Nskostek: nie mam gazu i nie miałem możliwości przyłączenia więc nie robiłem takich kalkulacji. Generalnie uciekam od takich wyliczeń i mam o tym raczej negatywne zdanie. Zawsze można jeździć 20 letnim sprawnym i zadbanym dużym fiatem bo jeżdżenie jakimś luksusowym autem v12 4.0 "nigdy mi się nie zwróci". Tak to postrzegam :)

Zakładam, że za te 10-15-20 lat technologia pójdzie tak do przodu, że chętnie wymienię pompę na jakieś przydomowe
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ tylko ze wygoda spalania gazem wg mnie jest wyższa niż pompy ciepła i tu tkwi szkopuł w użytkowaniu pompa ciepła nie ma przewagi. Gaz technologia prostsza w użytkowaniu i serwisowaniu, nie zamarza nic się z tym nie dzieje. Zawsze można kupić zabytkowego Fiata który jest droższy od nowego Mercedesa tylko po to by pokazać że się da inaczej jeżdzic( ͡º ͜ʖ͡º) Technologia tak raczej nie
  • Odpowiedz
@PanieAreczku zrób sobie kominek awaryjnie. Choć ja zrobiłem drugi wylot z komina na kopciucha jakby co albo do podłączenia jakiejś kozy. Chyba taka butla to droga impreza. Pociągnąć piec tzn?
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: fajna ta stronka, zapisuje żeby oglądać :P napisz jeszcze jaka masz pompę

@PanieAreczku ja przechodziłem z kotłowni na zgazowującej drewno, gaz az po pompę ciepła
i to zależy od wielu czynników, ja mam las wiec darmowe drewno, ale trzeba jechać i przygotować. kotłownia od zera jest dość kosztowna 50 k
gaz, tu próg wejścia jest najniższy, bo za 30 k to full bajera kotłownia z własną butlą, jednak co roku trzeba ten gaz kupować
pompa ciepła z poziomym kolektorem, mam dużą fotowoltaikę (dziś o godzinie 13 daje mi 800 W przy pełnym zachmurzeniu) fakt ze musze zapłacić więcej ale w porównując z gazem i koniecznością zakupu gazu to na 0 inwestycja wyjdzie mi po 5-6 latach
  • Odpowiedz
@lukaschels: Alpha Innotec LWDV91-1/3-HSDV 9M-1/3, koszt całej kotłowni (pompa i robota) to 49 tys albo 39 tys juz nie pamietam dla bezpieczenstwa przyjmijmy tą górną stawkę ;) Zamówienie z początku 2021, montaż listopad 2021 więc załapałem się na "stare" ceny. W tym okresiie między zakupem a montażem AIT aktualizowało cennik 3 razy lol. To był ten wariacki rok
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: no ja myślę czy nie kupić teraz, choć zastanawiam się nad samodzielnym montażem, teść do chłodziarz wiec pompę ogarnie gorzej z hydraulika ale można gotowe projekty wykonawcze kupić

u mnie wyceny to 60 k zł za gruntową o ile sam wykonam wymiennik poziomy, jak firma to 80 a jak piniowy to 90-100k
  • Odpowiedz
gorzej z hydraulika ale można gotowe projekty wykonawcze kupić


@lukaschels: ogólnie to każda pompa ma swój własny wymagany schemat hydrauliczny, w ulotkach dla instalatorów każde urządzenie ma to rozpisane więc myślę że to powinno wystarczyć (?) np u mnie w instrukcji instalatora jest picrel
KONONOWlCZ - >  gorzej z hydraulika ale można gotowe projekty wykonawcze kupić

@luka...

źródło: xxx

Pobierz
  • Odpowiedz