Wpis z mikrobloga

#polityka #sejm Zbliżają się naprawdę ciężkie czasy, przynajmniej takie mam wrażenie jak i tak sądzi wielu moich znajomych.. Brak perspektyw, wysokie bezrobocie, masowe wyjazdy za granice czy głód polskich dzieci, to tylko niektóre programy wprowadzane w czasach rzadow Donalda Tuska 2007-2015.. I oczywiście nie jestem fanem PiS'u, możecie nazywać mnie bardziej symetrysta, ale jednak trzeba powiedzieć sobie jasno, że pierwsze pomysły nowej większości to powrót do starej Platformy sprzed lat.. Szkoda, że Polacy mają tak krótka pamięć, a mlodzi nie pamiętają tamtych czasów, bo naprawdę wszyscy zapomnieli dlaczego powiedzieliśmy nie rządom PO w 2015..
  • 17
a mlodzi nie pamiętają tamtych czasów, bo naprawdę wszyscy zapomnieli dlaczego powiedzieliśmy nie rządom PO w 2015..


@Balonowy21: Pamiętamy - PO rozpadło się po tym, jak Tusk objął nową funkcję w Brukseli. A wcześniej, Andrzej Duda (właściwie najgorszy prezydent III RP) wygrał wybory prezydenckie okrutnym fartem.

Przez ostatnie 8 lat, rządy PO jawią się jak El Dorado. To jest niesłychane jak PiS rozłożył funkcje państwa i to by było bardzo straszne,
@johny-kalesonny: A jak się odniesiesz do transferów społecznych, które były rekordowe czy uszczelnienie systemu podatkowego, co zwiększyło dochodzy do budżetu ponad dwukrotnie? Jak się odniesiesz do podniesienia kwoty wolnej i zerowego pit dla młodych? Jak się odniesiesz do obniżki wieku emerytalnego i zatrzymania wyprzedaży majątku narodowego? Naprawdę nie dostrzegasz żadnych zalet obozu Zjednoczonej Prawicy?
A jak się odniesiesz do transferów społecznych, które były rekordowe czy uszczelnienie systemu podatkowego, co zwiększyło dochodzy do budżetu ponad dwukrotnie?


@Balonowy21: Myślałem, że nie jesteś za pis :)

Odniosę się tak, że mamy rekordowy dług publiczny, który aktualnie jest tak wysoki, że zakrawa o bezpieczeństwo kraju. Jest największy w historii Polski i wzrósł z poziomu 923 mld złotych w 2015 do 1531 mld złotych do w 2023. Z największym skokiem
Pobierz johny-kalesonny - >A jak się odniesiesz do transferów społecznych, które były rekordo...
źródło: Zrzut ekranu 2023-12-03 132903
Już nie mogę się doczekać pierwszych komisji i skomlenia falsetem pisowców, jak Ziobro w Sejmie ()


@johny-kalesonny: Z tych komisji wyjdzie tyle samo, co z każdej poprzedniej. Grube NIC. Poza początkową ekscytacją dojdzie ostatecznie do przeżarcia tematu i stopniowego jego wygaszenia. Ludziom się znudzi, część członków komisji będzie miała swoje 5 minut i tyle. Tak to wyglądało przy każdej komisji śledczej i nic się
@Filipterka25: Cały czas ciężko pracowałem dla dobra Polski, więc nie wiem o co Ci chodzi.. A jeśli chodzi o Gierka to akurat to był naprawdę czas dobrobytu dla Polski, więc aż tak bym z niego nie szydził.
Z tych komisji wyjdzie tyle samo, co z każdej poprzedniej. Grube NIC.


@semperfidelis: To jest bardzo naiwne myślenie - to nie jest tylko wola opozycji, co akurat być albo nie być dla opozycji. Opozycja demokratyczna jest wręcz zmuszona, by wyciągnąć konsekwencje za ostatnie 8 lat. Jeśli tego nie zrobi, to dałaby przyzwolenie na jawne łamanie prawa i staczanie się w standardy państwowe bambustanu.

Dlatego też nie licz na to, że wszystkie
@johny-kalesonny: Ale wiesz, że taki dług nie liczy się nominalnie, tylko stosunek procentowy tego długu do PKB, nie chce mi się teraz sprawdzać, ale ten stosunek wynosi grubo poniżej 50% PKB, gdzie za Tuska wynosiło przez większość czasu ponad 55% i UE nałożyła politykę nadmiernego deficytu..

Co do obsadzenia struktur państwowych swoimi ludźmi, rozumiem, że to była jakaś nowosc i za rządów PO-PSL robiono zupełnie inaczej? Przecież schemat był ten sam,
Ale wiesz, że taki dług nie liczy się nominalnie


@Balonowy21: Tak, jednak od 2019 wzrósł o około 400 mld złotych - sugerujesz, że gospodarka od 2019 też tak wzrosła? Bo akurat w 2020 polska gospodarka skurczyła o się o 2% w stosunku do 2019 xD

Co do obsadzenia struktur państwowych swoimi ludźmi, rozumiem, że to była jakaś nowosc i za rządów PO-PSL robiono zupełnie inaczej?


@Balonowy21: Tak, oczywiście, że to
@johny-kalesonny: Tu cytuję: "dług publiczny na koniec I kwartału 2023 r. wyniósł 48,1 proc. PKB wobec 49,1 proc"
Takie są oficjalne dane, więc generalnie powiedziałbym o stabilności..

Co do Vatu to faktem jest, że ta luka jednak się zmniejszyła i wpływy do budżetu się jednocześnie znacznie zwiększyła, dzięki czemu były pieniądze na realizację 500plus (choć tu akurat fanem tego programu jakoś specjalnie nie jestem) czy właśnie 13stki czy zerowy pit dla