Wpis z mikrobloga

#medycyna #pytaniedoeksperta #astma #refluks #chemia #biochemia #fizjologia

Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego woda wodociągowa szkodzi mi na żołądek? Mam po tej wodzie nasilenie choroby refleksowej i piecze mnie w żołądku. Podejrzewam jakieś metale, chlor i/lub bufor, który jest w wodzie (może jakieś kwasy), ewentualnie jakiś smar z zaworów lub złącza (kolanko etc.). Mogę pić wodę butelkowaną (wybrane wody działają na mnie korzystniej niż inne, ale te pozostałe zdają się też nie szkodzić mi na żołądek).
Nie mogę pić kawy, zwłaszcza rozpuszczalnej. Kawa zalewana wodą wodociągową z czajnika elektrycznego nasila moje objawy bardziej niż woda wodociągowa pasteryzowana w słoiku w kąpieli wodnej, ale i tak mi szkodzi.
Jedynie kawa mielona parzona na wodzie mineralne w mikrofalówce z mocą 400 W (kuchenka ma 800 W, ale działa okresowo, raz się załącza, a raz wyłącza, co sprawia, że średnia moc to 400W) przez 5 minut zdaje się mi nie szkodzić, jak zwiększę moc to też mnie podrażnia, ale wtedy na szklance wytrącają się jakieś sole z wody (ścianki obklejone są jakimiś grudkami, prawdopodobnie sole wapnia i/lub magnezu).
Woda mineralna podgrzewana w kąpieli wodnej też zdaje się być nieszkodliwa.
Zacząłem też pić sól EPSOM (siarczan magnezu), mieszam ją z wodą mineralną (1-1.5 g soli EPSOM / ~1.4 L wody - woda zaczyna się pienić podczas dodawania soli i może wylecieć z butelki, dlatego przed dodaniem soli trzeba odpić około 100 ml), która nie szkodzi mi na żołądek, nie zmienia też pH wody mineralnej, a zmniejsza w znaczący sposób ilość ataków astmy oskrzelowej.
Próbowałem suplementować magnez, ale nie działa tak jak sól EPSOM (jest spożywcza i kąpielowa, więc upewnijcie się gdybyście chcieli pić wodę z tą solą), która zdaje się docierać do oskrzeli razem z płynami ustrojowymi, i/lub działa już w przełyku.
Po miesiącu przerwałem picie wody z dodatkiem soli EPSOM, po upływie od 7-14 dni ataki astmy zaczęły się nasilać (skurcz oskrzeli, ból w klatce piersiowej, duszności itd.). Na początek można zwiększyć dawkę do 5 g / 1.4 L, ale wtedy, po kilku butelkach, sól może mieć efekt przeczyszczający, dlatego 5 g to dawka początkowa, którą należy zmniejszać już przy drugiej butelce do 1-1.5 g / 1.4 L aż do uzyskania odpowiedniego poziomu tej soli, który powstrzyma skurcze mięśni oddechowych.
Po dłuższym czasie picia wody z solą EPSOM woda przestaje smakować, wtedy można zmniejszyć ilość dodawanej soli, albo wypić jedną dwie butelki wody bez dodatku soli.

Spożywcza sól EPSOM (MgSO4) nie ma napisane na opakowaniu, że nadaje się do spożycia, jest po prostu pakowana w bardziej higienicznych warunkach niż sól kąpielowa (na opakowaniu jest informacja, że sól może zawierać orzeszki ziemne, mleko, soję itd.), poza tym musi być "czysta chemicznie" 99,99-99,999%, albo przynajmniej "czysta" 99-99,9%. Głównym zanieczyszczeniem soli EPSOM jest sól kuchenna (NaCl).
Można też kupić sól w aptece, ale jest znacznie droższa niż sól EPSOM, którą można kupić w sklepie zielarskim na kilogramy.
Sól do kąpieli poza tym, że (ta którą kupiłem) była niewłaściwie oznaczona (sprzeczne informacje "czysty chemicznie" i 99% czystości, oraz że nie nadaje się do spożycia, substancje "czyste chemicznie" mają niemalże 100% czystości i nadają się do spożycia), nie było też informacji na temat alergenów, więc nie była przeznaczona do spożycia (warunki, w których jest pakowana i przechowywana są inne niż w przypadku produktów spożywczych, może też nie spełniać jakichś norm czystości i w dłuższej perspektywie czasu jej spożywanie może być szkodliwe dla zdrowia). Sól EPSOM spożywana w większych ilościach ma efekt przeczyszczający, może powodować też powstawanie w jelitach gazów o zapachu zgniłych jaj (siarkowodór), ale spożywana w ilości 1-1.5 g / 1.4 L wody nie wpływa w znaczący sposób na przewód pokarmowy i nie wywołuje gazów.

Sól EPSOM nadaje się do nawożenia roślin, mimo iż jest to sól kwasu siarkowego, nie zmienia znacząco pH gleby i jej nie zakwasza. Po dodaniu soli do wody jej pH też nie uległo zmianie, siarczan magnezu jest też składnikiem roztworów buforowych.

Zauważyłem też, że po dodaniu soli EPSOM (1-1.5 g / 1.4 L) wypijam znacznie więcej wody mineralnej niż zwykle. Tak samo jest w przypadku wód o niskiej zawartości soli mineralnych.
  • 2
  • Odpowiedz