Wpis z mikrobloga

Czy można samemu nauczyć się niemieckiego? Jeśli tak to jakie książki / metody polecacie?


@Retropx: Mozna. Haczyk polega na tym ze im jestes mlodszy tym lepiej idzie.

Co do metody to ogladanie programow/filmow. Na poczatku bedizesz wiedial nic ale z czasem zaczniesz rozumiec. Jak filmy to najlepiej zaczac od takich ktore znasz. Zebys nie musial sie skupiac na fabule.

Ja sie w taki sposob nauczylem niemieckiego (za gowniaka). I mimo ze
  • Odpowiedz
Czy można samemu nauczyć się niemieckiego? Jeśli tak to jakie książki / metody polecacie?


@Retropx: Nauczylem sie sam do B2 zdanego na 95%, potem poszedlem na kurs bo do pracy byl mi potrzebny dosc specyficzny egzamin na poziomie C1, a do tego sie juz ciezko przygotowac samemu. Swiat dzieli sie na dwie grupy ludzi - tych ktorzy naprawde chca sie nauczyc i kłamców.

Wbrew temu co ci beda mowili wykopowi fachowcy
  • Odpowiedz
A rodowici niemcy ocenili ze mowie lepiej niz niejeden niemiec bo posluguje sie tzw "hochdeutsch" (czyli cos jak niemiecki litreacki bez regionalizmow - no ale jakby inaczej jak nam z tv?)


@gorzki99: cisneli sobie beke z ksiazkowego niemieckiego. Mowienie sztucznym jezykiem z podrecznika do gramatyki nie jest mowieniem lepiej niz rodowity tubylec. Tego rozni to, ze potrafi dostosowac jezyk do okazji i nie brzmi zawsze jakby mial kij w dupie.

Dobrze
  • Odpowiedz
cisneli sobie beke z ksiazkowego niemieckiego. Mowienie sztucznym jezykiem z podrecznika do gramatyki nie jest mowieniem lepiej niz rodowity tubylec. :D


Dobrze mowisz wtedy, kiedy nikt juz ci nie zwraca uwagi, ze dobrze mowisz w danym jezyku, po prostu z toba rozmawiaja.


@Strahl: Chciales mi pocisnac (w sumie nie wiem czemu bo nic Ci nie zrobilem) ale Ci nie wyszlo.

Bedac na delegacji w niemczech powiedzialem wprost - nie miejcie skrupulow
  • Odpowiedz
@gorzki99: Ale niemiecki tym sie rozni od polskiego - ze co land to obyczaj, i co miasto to dialekt, tu jest to widoczne o wiele bardziej niz w jezyku polskim, ktory jest zdecydowanie bardziej zunifikowany. I tak, nadal uwazam, ze cisneli sobie beke z twojego newsowego niemieckiego, a "sie sprechen sehr gut deutsch" to jest cos, co sie slyszy na poziomie B1 - jak mowisz dobrze w danym jezyku, to nikt
  • Odpowiedz
@Retropx: Da się. W 2 lata luźnego podejścia do języka, na początku Natalia Kamysz i jej kursy darmowe, potem Easy German z napisami, jakieś posienki po niemiecku, potem repetytorium od Bęzy, aż do podcastów Lanza i Prechta czy filmów na netflixie doszedłem sam, bez niczyjej pomocy, teraz mam zamiar zrobić sobie katorge i wskoczyć jeszcze wyżej, kupiłem sobie na amazonie kryminał książkę po niemiecku ponad 300 stron i wiem, że będę
  • Odpowiedz
Ale niemiecki tym sie rozni od polskiego - ze co land to obyczaj, i co miasto to dialekt,


@Strahl: No nie to co w polsce. Tys chyba nie do konca polske zwiedzal :DDD

Na samym slasku wystarczy wsiasc do tramwaju i przejechac sie 20 minut. I wysiasc. I zdziwienie. NIe mowiac juz o kaszubach, poznaniakach itp. Na mazurach tez jest ciekawie. Ale mimo to w polsce obowiazuje jeden jezyk. Ten w
  • Odpowiedz
@gorzki99:

No nie to co w polsce. Tys chyba nie do konca polske zwiedzal :DDD


Mieszkalem w czterech roznych wojewodztwach w Polsce i czterech roznych, niekoniecznie bardzo od siebie oddalonych bundeslandach - roznice miedzy krajami w zakresie funkcjonalnosci jezyka lokalnego sa fundamentalne.

Jakby sie niemiec mial nabijac z tego ze posluguje sieniemieckima nie regionalizmami to byloby cosnie tak.


Nabija sie - tak jak Polak by sie nabijal z kogos kto mu
  • Odpowiedz
@Strahl: Koncz wasc - wstydu nie oszczedzaj.

Jesli Twoim zdaniem telewizja publiczna i tlumaczenia filmow sa na poziomie pana tadeusza to serio nie ogarniasz tematu. Dobrze ze zakonczyles dyskusje.
  • Odpowiedz
Tak samo jak zasady pisowni. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@saviola7: No i to sam napisalem:

Jedyny minus w tej metodzie jest taki ze z pisaniem nie jest tak rozowo. Mowienie i rozumienie problemu nie robi.


Jakos jak ide do sklepu to raczej mowie niz pisze. Pisanie sie przydaje w oficjalnych pismach. Ale wtedy to sie 5x sprawdza. Na portalu ze smiesznymi obrazkami to jest niepotrzebne.

Jak ktos
  • Odpowiedz
jak juz sie pisze do urzedu to obciachem jest nie stosowac zasad.


@gorzki99: Ty może i tak robisz, ale w pracy widzę coraz więcej osób, dla których brak poprawnej pisowni to już nie jest obciach. I nie mówię tu o braku ogonków czy jednego przecinka...
  • Odpowiedz
@saviola7: Na poortalu ze smiesznymi obrazkami nie zwracam uwagi na ogonki czy przecnki. Inaczej... Na ogonki nigdy nie zwracam uwagi bo mam taki system i uklad klawiatury ze nie chce mi sie naklejek naklejac zebym wiedziel co jest gdzie.
Na przecinki czasem zwracam uwage.

Ale za cholere nie wyobrazam sobie zebym jakies oficjalne pismo, w pracy czy do urzedu, wyslal nie zwracajac uwagi na to. To sa 2 calkowicie rozne sprawy.
  • Odpowiedz