Wpis z mikrobloga

Dzisiaj przeniesiemy się do województwa opolskiego. Stoi tu w Łące Prudnickiej zabytkowy zamek, który został wzniesiony w XV w. jako siedziba Piastów opolskich. W 1953 r. cały obiekt przejęła stadnina koni w Prudniku. W latach 80. XX w. w zamku mieścił się jeszcze hotel. Od tamtej pory obiekt z roku na rok zaczął popadać w coraz większą ruinę. Pierwszy właściciel kupił zabytek od stadniny koni jeszcze na początku lat 90., ale nie spłacał należności rozłożonej na raty. Zamek w związku z tym został ponownie wystawiony na sprzedaż za 250 tys. zł i został kupiony przez przedsiębiorcę z Zakopanego. Właściciel zadeklarował, że zmieni go w zespół hotelowo-konferencyjny. Niestety do dzisiaj niewiele z tych planów doszło do skutku. Właściciel po zakupie zamku nie przeprowadził w nim żadnych konkretnych prac konserwatorskich ani zabezpieczających.

Od wielu lat Wojewódzki Konserwator Zabytków podejmuje administracyjne działania, aby zmusić właściciela zamku do wykonania niezbędnych prac zabezpieczających. Niestety bezskutecznie, ponieważ właściciel nie przejawia zainteresowania swoją nieruchomością, ignorując konserwatorskie zalecenia. Już od samego początku po zakupie obiektu przez przedsiębiorcę, zaczęły się problemy. Konserwator nie był w nawet w stanie przeprowadzić formalnej kontroli zabytku. Inspekcja może być bowiem przeprowadzona tylko w obecności właściciela lub jego przedstawiciela. Gmina Prudnik także wielokrotnie wysyłała pisma, uruchamiała procedury prawne i skarbowe, w celu uzyskania pieniędzy od właściciela na remont zabytku, ale wszystko to bez żadnego skutku. Najprawdopodobniej przedsiębiorca wyjechał z kraju i mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Dziś budowla stoi opuszczona, stając się coraz większą ruiną i przedstawia smutny widok, mimo że zachowały się wszystkie zamkowe skrzydła oraz wieże. Z braku prac zabezpieczających zawaliły się stropy i przez dziurawe dachy woda leje się do środka. Obiekt w dalszym ciągu niszczeje i miejmy nadzieję, że doczeka lepszych czasów.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Dzisiaj przeniesiemy się do województwa opolskiego. Stoi tu w Łące Prudni...

źródło: DSC_2212

Pobierz
  • 30
  • 6
Jeżeli ktoś jeszcze nie ma kalendarza na 2024 rok, albo komuś chciałby taki podarować w prezencie, to zapraszam ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jest to mój autorski kalendarz z zapomnianymi miejscami, które odwiedziłem. Kilka Mirków już go nabyło, za co bardzo dziękuje.

Koszt kalendarza to 45 zł plus koszt wysyłki.
Jest to format A3 pionowy, 32x45cm
13 kart, 12 miesięcy + okładka
Można zapłacić blikiem.

Więcej o tym kalendarzu
nightmeen - Jeżeli ktoś jeszcze nie ma kalendarza na 2024 rok, albo komuś chciałby ta...

źródło: Bez nazwy 1

Pobierz